Fillerin bayram hazırlığı

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde bulunan Pili adlı filin, Ramazan Bayramı öncesi son bakımı yapıldı.Gaziantep Hayvanat Bahçesi üyelerinden olan 4 yaşındaki Pili adlı fil, Ramazan Bayramı’nda ziyaretçileri için son hazırlıklarını yaptı....

Fillerin bayram hazırlığı
banner230
Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde bulunan Pili adlı filin, Ramazan Bayramı öncesi son bakımı yapıldı.
Gaziantep Hayvanat Bahçesi üyelerinden olan 4 yaşındaki Pili adlı fil, Ramazan Bayramı’nda ziyaretçileri için son hazırlıklarını yaptı. Özel bir bölmeye giren Pili burada ayaklarını yine özel bir bölmeden çıkararak bakımın yapılmasını sağlıyor. Eline su hortumunu alan bakıcılar ilk önce filin bölmeden dışarı çıkarttığı ayaklarını yıkayıp tırnaklarını törpüledikten sonra ilaçlayıp dezenfekte ediyor.
Fillerin haftada bir defa pedikür ve manikürden geçirdiklerini belirten Gaziantep Hayvanat Bahçesi Filler Birim Sorumlusu Murat Yalçınkaya, "Fillerin ağırlıkları 5 tondur. Her adımı 7,5 tona tekabül ediyor. 7,5 tonun altına batan taşları ayıklamak zorundayız. Eğer o batan taşları ayıklamazsak ilerde intihaplara ve fillerde ayak problemlerine sebebiyet veriyor" dedi
Her hafta düzenli bir şekilde ayak bakımını yaptıklarını anlatan Yalçınkaya, "Haftada bir ayak bakımlarını düzenli yapıyoruz. Her akşam odalarına almadan önce ayaklarına batan küçük cisimleri çamurları tertemiz yapıp yataklarına temiz bir şekilde alıyoruz" şeklinde konuştu.
Fillerin bakımı hakkında bilgiler aktaran Gaziantep Hayvanat Bahçesi Fil Birim Sorumlusu Murat Yalçınkaya, "Hayvanların yiyeceklerini sirkeli suda yarım saat bekleterek akşam yemeklerini o şekilde hazırlayarak veriyoruz. Ayak bakımlarının haricinde barınakların temizliği yapılmakta, dezenfeksiyonlarla güzel bir şekilde hazırlandıktan sonra akşama fillere aynı otel odalarına gelmiş gibi onlara tertemiz bir yuva sağlıyoruz" ifadelerini kaydetti.
YORUM EKLE