18 Ocak 2016 Pazartesi 17:48
Evde Çocuk Bakım Projesiyle İlgili Basın Bülteni Yayımlandı
banner230
 Amacı, annelerin iş piyasasının dışında kalmalarını engellemek, bu kişileri çalışma hayatına kazandırmak, sigortalı şekilde çalışmalarına imkân sağlamak ve bu sayede kayıtlı kadın istihdamını artırmak olan Proje kapsamında 2015 yılı Eylül - Aralık döneminde gerçekleştirilen faaliyetler aşağıda sunulmaktadır:
Ön Kayıtların ve Kesin Kayıtların Alınması:
Projeye kayıt yaptırmak üzere başvuran annelerin ön kayıtları 25 Haziran 2015 tarihinden itibaren alınmaya başlanmıştır. Yeni eylem planı sonrası ön kayıtlar 16 Kasım 2015 tarihinde yeniden açılmıştır. Ön kayıtların tekrar açılmasıyla kesin kayıt sayısının artırılması hedeflenmektedir. Analık izni ve ücretsiz izindeki annelerin kaydı 18 Kasım 2015-1 Aralık 2015 tarihleri arasında yapılmıştır. Yedek listede bekleyen ya da ilk kez ön kaydı alınarak yedek listeye gireceklerin kesin kaydı ise 1 Aralık 2015 sonrası kendilerine randevu verilerek gerçekleştirilmiştir. 31 Aralık 2015 itibariyle Antalya’da 1199, İzmir’de 1303, Bursa’da ise 1153 olmak üzere toplamda kesin kayıtlı anne sayısı 3655 olmuştur. Projemizde halen ön kayıtların alınma süreci devam etmekte olup proje süresince de devam edecektir
İzleme Ziyaretleri:
Proje faaliyetlerinin takibi ve kontrolü amacıyla SGK uzmanları, Proje Ekip Lideri ve Kıdemli Muhasebeci tarafından Antalya, Bursa ve İzmir illerine İzleme Ziyaretleri gerçekleştirilmiştir. Eylül-Aralık ayları arasında yapılan toplam izleme ziyareti sayısı her ile ayda ikişer ziyaret olmak üzere 24’tür. Ayrıca merkezi proje asistanları da Ekim, Kasım ve Aralık aylarında Antalya, Bursa ve İzmir illerine giderek kayıt aşamasında destek vermişlerdir.
Ev Ziyaretleri:
Eylül/2015 ayı itibariyle Projeden yararlanan annelerin çocuğu ve bakıcısı ile ilgili gerekli kontrollerin gerçekleştirilmesi için ev ziyaretleri yapılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda araç kiralamayla ilgili işlemler tamamlanmış olup, Ekim ayından itibaren ev ziyaretlerinde proje için kiralanan araçlar kullanılmaya başlanmıştır. Eylül ayı için ise Antalya, Bursa ve İzmir İl Müdürlüklerinin tahsis ettiği araçlar kullanılmıştır. Ev ziyaretlerine Eylül ayında başlanmış olup toplam ev ziyareti sayısı 615’tir. Bursa’da Eylül ayında yapılan ev ziyareti sayısı 45, Ekim ayında yapılan ev ziyareti sayısı 48, Kasım ayında yapılan ev ziyareti sayısı 49, Aralık ayında yapılan ev ziyareti sayısı ise 50’dir. Antalya’da Eylül ayında yapılan ev ziyareti sayısı 50, Ekim ayında yapılan ev ziyareti sayısı 51, Kasım ayında yapılan ev ziyareti sayısı 50 ve Aralık ayında yapılan ev ziyareti sayısı ise 54’tür. İzmir’de ise Eylül ayında yapılan ev ziyareti saysı 52, Ekim ayında yapılan ev ziyareti sayısı 55, Kasım ayında yapılan ev ziyareti sayısı 54, Aralık ayında yapılan ev ziyareti sayısı ise 57’dir. 
Proje Web Sayfası:
Projeden yararlanacak kişilerin hakları, yükümlülükleri, projeye dair haberler, gelişmeler, gerçekleştirilen etkinlikler vb. bilgilere yer verilen proje web sayfası, www.evdecocukbakimi.net, Haziran 2015 ayı itibariyle kullanıma açılmıştır. Proje web sayfasında proje ile ilgili gelişmeler ve haberler düzenli olarak güncellenmektedir. 15 Ocak 2016 itibariyle aylık ortalama ziyaret sayısı 33.794 toplam ziyaret sayısı ise 181.181’tür.
- Hotline ve Yerel Telefon Hattı Hizmetleri:
Ankara’da bulunan Proje Merkez Ofisi ve Bursa, Antalya ve İzmir illerinde bulunan proje yerel ofislerine kurulan direkt telefon hatları vasıtasıyla, vatandaşların projeye dair soruları cevaplandırılmakta ve çeşitli konulardaki şikayetleri alınmaktadır. Yapılan görüşmeler anons cihazı ve ses kayıt sistemi ile kayıt altına alınmaktadır.
 BİMER ve SGK Bilgi Edinme Servisi:
BİMER ve SGK Bilgi Edinme Servisi üzerinden alınan talep ve şikayetler en kısa sürede cevaplandırılarak vatandaşların projeye ilişkin olarak en doğru şekilde bilgilendirilmeleri sağlanmaktadır. - Kısa Mesajlar: Proje başlangıç tarihinden bugüne kadar faydalanıcı annelere çeşitli duyurular ve bilgilendirmeler içeren toplam 142.252 adet kısa mesaj gönderilmiştir
Annelere Yapılan Ödemeler:
Projenin tüm kurallarına uyan, bakıcıya yapılması gereken maaş ve prim ödemelerini zamanında yapan tüm anneler proje hibe desteğinden faydalanmışlardır. Bakıcı ödemelerini usulüne uygun bir şekilde yapmayan anneler ise ihlale düşmüşlerdir. İhlale düşen annelerden bir kısmı bakıcıya yapmaları gereken maaş ve prim ödemelerini proje kurallarına uygun bir şekilde yeniden yaptığında ödemelerini gecikmeli olarak almışlardır. Bakıcı maaş ve primlerini zamanında ve usulüne uygun yapan tüm anneler için 2015 yıl sonu itibariyle Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim aylarına ait tüm ödemeler gerçekleştirilmiştir. 31 Aralık 2015 itibariyle toplam 9.254 ödeme olmak üzere toplam 2.816.340 Avro ödenmiştir.
Aylık İdari Toplantılar:
AB Delegasyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Operasyon Koordinasyon Birimi’nin katılımıyla aylık idari toplantılar gerçekleştirilerek projenin sorunları değerlendirilmekte ve çözüm üretilmektedir.
- Yönlendirme Komitesi Toplantısı:
Projenin ilk Yönelndirme Komitesi Toplantısı AB Türkiye Delegasyonu, Program Otoritesi olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ilgili diğer Bakanlıklar ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin katılımlarıyla 30 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirilmiştir.
- Duyurular:
Proje web sitesi ve SGK web sitesi duyurular bölümünde 28 Ekim 2015 tarihinde “Bakıcı Değişikliği Bilgi Notu”, 2 Kasım 2015 tarihinde “Ödeme Bilgi Notu”, 13 Kasım 2015 tarihinde “Yeni Eylem Planı”, 1 Aralık 2015 tarihinde “Aralık 2015 Randevu Listeleri”, 30 Aralık 2015 tarihinde “Kayıt için Gerekli Olan Evraklar” ve “Ocak 2016 Randevu Listeleri” yayımlanmıştır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Son Güncelleme: 18.01.2016 23:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.