Eskişehir’de Üretilen Fidanlar Karayollarını Süslüyor

Eskişehir Orman Fidanlığı’nda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yol ağaçlandırma projelerinde kullanılmak üzere yıllık 500 bin fidan ve süs bitkisi üretiliyor.Karayolları ağaçlandırılırken görüşü engellemeyecek şekilde olan,...

Genel 14.04.2015, 11:34
Eskişehir’de Üretilen Fidanlar Karayollarını Süslüyor
banner230
Eskişehir Orman Fidanlığı’nda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yol ağaçlandırma projelerinde kullanılmak üzere yıllık 500 bin fidan ve süs bitkisi üretiliyor.
Karayolları ağaçlandırılırken görüşü engellemeyecek şekilde olan, bodur türlerden dağ muşmulası, ateş dikeni, berberis, yayılıcı ardıç ve katırtırnağı türleri kullanılıyor. Büyük bir özen ile yetiştirilen bu türler 1 yaşından sonra dikime hazır hale geliyor ve yol ağaçlandırmasının yapılacağı yere sevk ediliyor. Türkiye’nin en büyük fidanlıklarından olan Eskişehir Orman Fidanlığı da, refüj ağaçlandırılmalarında kullanılmak üzere yıllık 500 bin adet fidan ve süs bitkisi üretiyor. Fidanlıkta 3 yıl önce sadece 20 bin süs bitkisi üretilirken Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatlarıyla kapasite artırılarak 500 bin rakamına ulaşıldı. Aynı fidanlıkta diğer türlerin yetiştirilmesi ise programlar çerçevesinde devam ediyor. 35 milyon adet fidan üretim kapasitesi olan fidanlıkta, her daim dikime hazır 15 milyon fidan bulunuyor.
“BUGÜNE KADAR 15 BİN 479 KİLOMETRE KARAYOLUNU AĞAÇLANDIRDIK”
Ülke genelinde ağaçlandırma çalışmalarına büyük önem verdiklerini ve bugüne kadar 15 bin 479 kilometre karayolunu ağaçlandırdıklarını ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu "Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak karayolu ağaçlandırma çalışmalarına her yıl olduğu gibi bu yılda hız kesmeden devam ediyoruz. 2014 yılı sonu itibarıyla 2 bin 310 kilometre karayolunu ağaçlandırdık. 2014 ve 2016 yıllarını kapsayan yol kenarı ağaçlandırma eylem planı çerçevesinde ise 6 bin 400 kilometre karayolu ağaçlandırması yapmayı hedefliyoruz. Dikilen bütün fidanların bakım ve sulama çalışmaları da Orman Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülecek" dedi.
Prof. Dr. Veysel Eroğlu ayrıca, bugüne kadar gerçekleştirilen yol kenarı ağaçlandırma uzunluğunun da, ülkemizin en doğusu ile en batısı arasındaki mesafe olan bin 650 kilometrelik mesafenin yaklaşık 8 katına tekabül ettiğini de sözlerine ekledi.
KARAYOLU AĞAÇLANDIRMALARI YAKIT TASARRUFUNU ARTIRIYOR
Yol kenarlarının ağaçlandırılması güneşin kavurucu sıcaklığında çıplak dağların yerine ağaçlar arasında vaha etkisi oluşturularak rahat ve huzurlu seyahat imkanı sağlıyor. Ayrıca ağaçlar rüzgar perdesi görevi gördükleri için yakıt tasarrufunu da arttırıyor. Ayrıca yol kenarına dikilen ağaçlar ve diğer bitkiler, yoldan çevreye yayılabilecek gürültü ve toz kirliliğini, hatta hava kirlenmesinin önlenmesi ile alakalı olarak çok önemli bir vazifeyi üstleniyor ve havanın oksijen miktarını artırıyor.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 19 Ekim 2019
İmsak 05:25
Güneş 06:47
Öğle 12:31
İkindi 15:36
Akşam 18:06
Yatsı 19:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@