Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Zeydan:

- (2016 yılı buğday alım fiyatı) "Geçen yıla göre fiyatlar oldukça iyi"

Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Zeydan:
banner230

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan, 2016 yılı buğday alım fiyatının geçen yıla kıyasla oldukça iyi olduğunu belirtti.

Zeydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arpa harmanının Türkiye'de başladığını, Eskişehir ovasında da süratle yapıldığını bildirdi.

Arpa fiyatlarının geçen yıla göre gayet iyi ve kalitenin de çok üst düzeyde olduğunu anlatan Zeydan, "Son 10 yıldır görmediğimiz bir kaliteyi yakalamış durumdayız. Hem rutubet adına hem de kalite adına arpalarımız çok güzel. Piyasada oluşan fiyatlar geçen yıla göre oldukça yüksek dolayısıyla çiftçi birim başına düşen verimden ve oluşan fiyattan memnun. Tarım Mahsulleri Ofisi (TMO) bugün yaptığı açıklamada arpayla ilgili bir bildirimde bulunmadı. Buğdayda, Eskişehir bölgesinde rekolte ve kalite geçtiğimiz yıllara oranla oldukça yüksek, hatta geçen yıl kaliteden memnunduk, bu yıl daha da memnunuz." dedi.

Zeydan, kaliteli buğdaya iyi fiyat verildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Burada bir şartı var. Süne hasarının yüzde 1'i geçmemek koşuluyla bu fiyat sabit. Ayrıca çiftçi malını üretti, buğdayını nereye satarsa satsın tohum başına 121 lira destek alıyor. Bu destek de geçerli. Diğer taraftan makarnalık buğdayın kilogramı 1 lira olarak açıklandı. Yine bunda destek ton başına 121 lira olarak açıklandı. Ayrıca bu buğdaylarla ilgili ton başına mazot, sertifikalı buğday gibi girdilerde ton başına 50 lira da prim verebileceği TMO tarafından açıklandı. Bu uygulama geçtiğimiz yıllarda da yapılıyordu. Geçen yıla göre fiyatlar oldukça iyi. Özellikle Eskişehir bölgesi gibi dekar başına düşen verimlilik ve kalite parite olarak alınırsa çiftçinin yüzünü güldürecek rakamlar olarak düşünüyoruz."

YORUM EKLE