Dünya Çocukları Şehitler Abidesini Gezdi

Esenler Belediyesi Uluslararası Barış Ekmeği Festivali için dünyanın farklı coğrafyalarından bir araya gelen 120 çocuk, Çanakkale’de bulunan şehitlikleri gezdi.Esenler Belediyesi tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla...

Dünya Çocukları Şehitler Abidesini Gezdi
banner230
Esenler Belediyesi Uluslararası Barış Ekmeği Festivali için dünyanın farklı coğrafyalarından bir araya gelen 120 çocuk, Çanakkale’de bulunan şehitlikleri gezdi.
Esenler Belediyesi tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bu yıl 6.’sı düzenlenen Uluslararası Barış Ekmeği Festivali çerçevesinde Ürdün, Lübnan, Suriye, Filistin, Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Bulgaristan, Bosna Hersek gibi farklı ülkelerden çocuklar Çanakkale’de buluştu. Otobüslerle Gelibolu yarımadasındaki Çanakkale Savaşları tarihi alanına gelen çocuklar, geziye ilk olarak Kilitbahir köyündeki Namazgah tabyasından başladı. Seyit Onbaşı anıtının da bulunduğu bölgenin gezilmesinin ardından sırasıyla Havuzlar şehitliği, Soğandere ve Şahindere şehitlikleri ziyaret edildi. Zığındere şehitliğinin ardından ise 120 çocuk Çanakkale Şehitler Abidesi’ne gitti.
Geziye katılan 12 yaşındaki Bosnalı Fatima Kaljanac, İstiklal Marşı’nı ezbere okudu. Ardından Kosovalı 3 çocuk, ‘Çanakkale’ türküsünü birlikte seslendirdi. Geziye katılan 120 çocuk, Conk Bayırı ve 57. Alay şehitliğini de ziyaret etti.
Barış Ekmeği Festivali’nin bu yıl 6.’sının düzenlendiğini söyleyen Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu, “Esenler Belediyesi’nin bu yıl 6.’sını düzenlediği festival kapsamında 12 ülkenin çocukları memleketimize geldi. Daha önceki konseptlerimiz dahilinde, dünyada savaşta mağdur olmuş ülkelerin masum çocuklarını bir araya getiriyoruz. 22 Nisan tarihinde Esenler’de, onların ülkelerinden getirdikleri un ve sularla barış ekmeğimizi yoğurup pişireceğiz. Dünya liderlerine barış mektuplarıyla birlikte bu ekmeği göndereceğiz. 100 yıl önce Çanakkale’de bizimle birlikte şehit olmuş dedelerin torunlarıyla buradayız. Türkiye’yle beraber 13 ülkeden çocuklarımız burada. O atmosferi yaşatmaya, o günleri anlatmaya çalışıyoruz. Bu faaliyetimiz dünyada barış oluncaya kadar sürecek. Başkanımızın da söylediği gibi, bütün dünyada barış olana kadar, biz barış ekmeğini Esenler’de pişirmeye devam edeceğiz” dedi.
YORUM EKLE