29 Ocak 2016 Cuma 18:14
Diyanet İşleri Başkanlığı son beş yılda 560 eser bastı
banner230
 Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü tarafından 2011-2015 yılları arasında basılan ve toplumun dinî, ahlakî ve manevî değerlerini sürekli canlı tutmanın amaçlandığı, eserler arasında kültür eserleri, klasik eserlerin tıpkıbasımları, toplumda kabul görmüş manevi rehberlerin divanları, büyük mütefekkirlerin kaynak eserleri de yer alıyor.

Uzun yıllar sonucunda titizlikle hazırlanmış kaynaklık teşkil edecek eserler arasında, sekiz yıllık bir çalışma sonucu hazırlanan 7 ciltlik ‘Hadislerle İslam’, çağdaş gelişmeler ve bilimsel veriler ışığında hazırlanan 5 ciltlik ‘Kur’an Yolu Türkçe Meal ve Tefsiri’, Bediuzzaman Said Nursi tarafından yazılan “İşârâtü’l-i’câz Fî Mezânni’l-İcâz”, İmam Nevevî ’nin, asırlardır Müslümanların ilgisine mazhar olan “Riyâzü’s-Sâliĥın” adlı eseri, ‘Büyük Mütefekkir Gazali’, ‘Büyük Filozof İbn-i Rüşd’, ‘Eş-Şeyhu'r-Reis İbn-i Sina’ ve ‘Mehmet Akif Ersoy Tefsirler ve Vaazlar’, farklı dillerde Kuran’ı Kerim Mealleri, ilmihal kitapları, çocuk ve aileye yönelik kitaplar, engellilere yönelik hazırlanmış kitaplar ve ‘İslamofobi Endüstrisi’ de bulunuyor.

Diyanet, kuruluşundan bugüne toplam 75 milyon eser bastı…

Dini Yayınlar Genel Müdürlüğünün yayın faaliyetlerine ilişkin ayrıntılı raporunda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kuruluşundan bugüne 11 ayrı seride bin 194 eser yayımladığı belirtildi. Yayımlanan eserler arasında 289 adet çocuk kitabı, 263 adet halk kitabı, 187 adet ilmi eser, 121 adet de kaynak eser bulunuyor. Bu eserlerin dışında 107 adet cep kitabı, 100 adet mesleki kitap, 74 adet broşür-kartela, 31 adet edebi eser, 8 adet İslam ve Türk Büyükleri ve 13 adet sanat eseri yayımlandı. Rapora göre, 2011-2015 yılları içinde 217’si birinci baskı, 343’ü mükerrer olmak üzere 560 eser basıldı. Toplam basılan eser sayısı ise 75 milyon 351 bin 370 olarak kayıtlara geçti.

62 milyon eser ücretsiz olarak dağıtıldı…

Başta Kur'an kursu ders kitapları olmak üzere, Kur'an-ı Kerim, Kur'an-ı Kerim Meali, İlmihal ve çocuk kitapları gibi eserler, il ve ilçe müftülükleri, kütüphaneler, okullar, cezaevleri, Kur'an kursları, yetiştirme yurtları, sivil toplum kuruluşları ve talep eden vatandaşlara 62 milyon 62 bin 958 eser ücretsiz dağıtıldı.

Özel gündeme özel eserler… 

Öte yandan Diyanet Aylık Dergisi ile birlikte yayımlanan ve her biri farklı bir dini, kültürel değeri konu edinen ekler, daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için kitaplaştırıldı. Yurt dışındaki soydaş ve dindaşlara yönelik yayınlar da hazırlayan Diyanet İşleri Başkanlığı, çocuklar, gençler, engellilere yönelik de birçok eser yayımladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, buna ek olarak tarihten günümüze ulaşmış birçok kaynak eseri de aslına uygun olarak anlaşılır ve sade bir dille yeniden okuyucuyla buluşturdu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.