11 Şubat 2016 Perşembe 15:15
Diyanet (12 Şubat 2016) Türkiye Geneli Cuma Hutbesi Yayınlandı
banner230
Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye genelindeki tüm camiilerde birliktelik sağlanması amacıyla her hafta büyük bir dikkatle hazırlanan Cuma Hutbeleri ziyaretçilerimiz tarafından oldukça ilgiyle karşılanmakta. Her hafta Cuma Hutbelesini ilk yayınlayan site olma gururunu yaşıyoruz.

4 MART 2016 TARİHLİ CUMA HUTBESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Özellikle İmam Hatiplerimizin sitemizi ziyaret ettikleri için teşekkür ediyoruz. Kendilerine kolaylık olması açısından bu hafta ve bundan sonraki diğer haftalarda Cuma Hutbesini direk indirebilecekleri indirme adreside haber detayımıza ekleyeceğiz.İL : GENEL TARİH : 12.02.2016

PEYGAMBERE İMAN TEVHİDİN BİR GEREĞİDİR

Aziz Kardeşlerim!
Okuduğum âyet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “De ki: ‘Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.’ ” 1 Okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Gönülden tasdik ederek Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in O’nun resûlü olduğuna inanan kimseye Allah, cehennemi haram kılar.”2
Kardeşlerim!
man esasları Allah’ın varlığını, birliğini, eşsiz ve ortaksız olduğunu kabul etmekle başlar. İman esaslarından biri de peygamberleri, ayrım yapmaksızın kabul etmektir. Bizler, Müslüman olmanın bir gereği olarak bütün peygamberlere, nübüvvet zincirinin son halkası Muhammed Mustafa’ya (s.a.s) ve onun tebliğ ettiklerinin tamamına şeksiz şüphesiz iman ederiz. Bu imanımızı kelime-i şehadetle gönülden tasdik ederiz. diyerek tevhide olan bağlılığımızı, Efendimize olan iman ve sadakatimizi dile getiririz.

Aziz Müminler!
Peygamber Efendimiz (s.a.s), Allah’ın aramızdan seçtiği, müjdeleyici ve uyarıcı olarak görevlendirdiği, kitabı ile şereflendirdiği son peygamberdir. O, Rabbimizden aldığı vahyi kusursuz bir şekilde bize ulaştırmış, anlatmış, açıklamış ve yaşamıştır. Bu yüzden ona iman eden, Allah’a iman etmiş; onu inkâr eden de Allah’ı inkâr etmiş olur.3 Peygamberimiz, bütün insanlığa gönderilmiş bir rahmet vesilesi ve hidayet rehberidir. O, bizlere varoluşumuzun gayesini haber vermiştir. Allah’a kul olmanın, O’nun rızasını ve cennetini kazanmanın yollarını öğretmiştir. Peygamber Efendimiz, özüyle ve sözüyle, her haliyle bizler için ahlak, iffet, şefkat, merhamet ve adalete dair muhteşem bir örnek olarak yaşamıştır. O, ashabına ve “kardeşlerim” dediği bizlere sadakati, dürüstlüğü, vefayı, fedakârlığı öğütlemiştir. Efendimiz, bizim iki cihanda serverimizdir.

Kardeşlerim!
Hayat kitabımız olan Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin diliyle bizlere ulaşmıştır. Onun örnekliğinde hayat bulmuş, okunmuş, anlaşılmış ve uygulanmıştır. Kur’an’ı yaşanan bir kitaba dönüştüren Peygamberimizdir. Vahyin ağırlığını ilk karşılayan, ilâhî kuralları ilk açıklayan, insanlara Allah’ın muradını duyuran Peygamber Efendimizdir. Yüce Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’de bizlere namaz kılmayı, oruç tutmayı, zekât vermeyi, hac yapmayı emretmiştir. Ancak namazın vakitlerini, rekât sayılarını ve nasıl kılınacağını bize Efendimiz öğretmiştir. Orucun ne şekilde ve nasıl tutulacağını, zekâtın hangi mallardan ve ne kadar verileceğini, haccın menasikini bizlere hep Peygamberimiz göstermiştir. Kısacası ibadet hayatımız, onun örnekliğinde şekillenmiştir.

Kardeşlerim!
“Bize Kur’an yeter” anlayışıyla peygamberimizi, onun siretini ve sünnetini dikkate almadan Müslümanca yaşamaya çalışmak mümkün değildir. Bu duruş, Kur’an’ın bizzat kendisine aykırıdır. Çünkü Yüce Rabbimiz, Kerim Kitabımızda bize, kendisiyle birlikte Resulüne inanmayı4 ve tabi olmayı5 emreder. Peygamberimizin helal kıldığını helal, haram kıldığını haram saymamızı ister.6 Dolayısıyla Peygamberimize inanmayan, onun siretini ve sünnetini benimsemeyen bir anlayış, İslam anlayışı olamaz. Peygambere iman etmeden, Kur’an ile sünnetin arasına mesafe koyularak ebedi kurtuluşa ulaşılamaz. Resul-i Ekrem’in şerefli sözleri olmadan Kur’an anlaşılamaz ve yaşanamaz. Bizi bu konuda ikaz eden yine bizzat Efendimizdir. O şöyle buyurur: “Sakın sizden birinizi, emrettiğim veya yasakladığım bir konu kendisine iletildiğinde, köşesine yaslanmış olarak cahilce, ‘Biz Allah’ın Kitabı’nda ne bulursak ona uyarız; hadis tanımayız!’ derken bulmayayım!”7
Kardeşlerim!
Tarihin yüce rehberlerine, insanlığın barış ve umut elçilerine, Efendimiz başta olmak üzere bütün peygamberlere sonsuz salat ve selam olsun. Rabbimiz, bizleri tevhidi hakkıyla anlayan, kendisine hakkıyla kul olan, Resulüne hakkıyla tabi olanlardan eylesin! Peygamberimizin ümmeti olma, onun sancağı altında toplanma ve şefaatine nail olma bahtiyarlığından bizi mahrum bırakmasın. Onun sünnetinden, muhabbetinden, bereketinden bizleri bir an olsun ayırmasın.
1 Âl-i İmrân, 3/31.
2 Buhârî, İlim, 49; Müslim, İman, 47.
3 Nisâ, 4/80. Ayrıca bkz. Buhârî, Ahkâm, 1; Müslim, İmâre, 33.
4 Nisâ, 4/136.
5 A’râf, 7/158.
6 Ahzâb, 33/36.
7 İbn Mâce, Sunne, 2; Tirmizî, İlim, 10.

Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Hutbeyi İndirmek İçin Tıklayınız..
 
Son Güncelleme: 03.03.2016 14:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
anti tarikat 2016-02-12 03:01:32

sizin gibi öküzlerin hazırladığı hutbeyle yaşama yön verirsek çok işidci çıkar aramızdan sen Zuhruf 44 oku ilk önce mal diyanet !!!

Misafir Avatar
Edepsiz 2016-02-13 09:47:27 @anti tarikat

Bu sözleri sana hocan öğrettiyse kılavuzun olacak kargayı değiştir

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Yüksel 2016-02-12 12:47:42 @anti tarikat

Sen adam olsan bu kelimeleri kullanamazsın sen önce kendi öküzlüğünden ğerçeyeine dön.

Beğenmedim! (7)
Avatar
isim 2016-02-12 13:08:30

efendimiz hiç bir zana kendine davet etmemiştir. kur'andan başka bir şey de tebliğ etmemiştir

Avatar
2016-02-12 13:10:27

Resûlüne imân ve itâat olmadan Allah'a imân ve itâat olmaz. Çünkü Allahü teâlâ, kendine itâ'ati, bir çok âyette, Resûlü ile birlikte zikretmistir. Meselâ buyuruyor ki:
(Resûle itâ'at eden, Allah'a itâ'at etmis olur.) [Nisâ 80]
(Resûl, size ne verdiyse onu alin, size neyi yasakladiysa ondan sakinin!) [Hasr 7]
M.İslamoğlu mehmet Okuyan vb gibi Hadis İnkarcısı Münafıklara Diyanetten Geç kalmış Bir Hutbe Babasının bile İran Kafalı Şia Dediği adama nasıl inanırlar aklım almıyor

Misafir Avatar
celal kara 2016-02-12 17:07:17 @

haşr 7 de anlatılan olay savaş ganimetiyle iligli bir olaydır. bir ayetin sonunu okuyup başını kesmeyeceksin internetten kopyala yapıştır yapıp.
" Allah’ın o şehir halkının (malından), resûlüne fey olarak verdiği şey (savaşsız elde edilen ganimet), artık Allah’ın, resûlünün (peygamberinin), ona yakınlığı olanların, yetimlerin ve yoksulların ve yolcularındır. (Bu) içinizden zengin olanların arasında elden ele dolaşan bir mal (servet) olmaması içindir. Ve resûl, size ne verdiyse o zaman onu alın. Ve o, sizi neden nehyetti ise o taktirde ondan vazgeçin. Allah’a karşı takva sahibi olun. Muhakkak ki Allah, ikabı (azabı) şiddetli olandır." haşr 7
ayrıca resule uymak Allaha uymaksa o halde neden resule uymuyorsun da buhariye uyuyorsun. resula uymak kurana uymaktır o yüzden emevi dinini sorgulayın ve gerçek islama dönün. hadisler emevi uydurması birer mişnadan ibarettir ve bir kısmı 1400 yıl önce geçerli olup günümüzce geçerliliğini yitirmiş hükümlerden ibarettir.

Beğenmedim! (4)
Avatar
celal kara 2016-02-12 13:34:02

bu emevi dini yakında son bulacaktır. sabaha kadar yırtınsanız da bir yırtınmasanız da. insanlar artık okuyor araştırıyor ve bu hadislerin içerisinde ne kadar uydurma ve peygambere iftira niteliğinde sözler olduğunu görüyoruz. sizler istediğinizi piyasaya sürüp istediğinizi sümen altına atarak millete uyutmaya devam edin ey ruhban sınıfı sonunuz yakındır.

Avatar
ruhbanlara hayır 2016-02-12 13:38:51

peki bu hadislerin içinde deve sidiği içiren , küçük kız çocuklarıyla evliliği caiz kılan dinden dönenin öldürülmesini emreden ve bunun gibi insan haklarına aykırı hadisleri ne yapacaksınız . ayrıca kuran açık seçik bir arapça ile anlaşılsın diye indirlidğini anlatan ve onun tek rehber olduğunu söyleyen bir sürü ayet var. eğer sizin şu anda kıldığınız namazın şekli ya da yaptığınız hac ibadetinin şekli kuranda yazmıyor diye hadislere başvuruyorsanız bu son derece saçmadır. eğer kuranda yazmıyorsa demek ki siizn bu kıldığınız namazın şekli de hac ibadetinin şekli de uydurmadan ibarettir. Allahın kitabını mı dinleyeceğin yoksa sizin uyduruk buharinizi mi

Misafir Avatar
behzat kahveci 2016-02-14 22:14:49 @ruhbanlara hayır

sen nereye , kime hizmet ediyorsun .hangi islama inanıyorsun. peygamberi postacı gören bir din anlayışını nasıl översiniz.

Beğenmedim! (0)
Avatar
2016-02-12 16:59:19

Sorsan Kuran-ı Kerimin Tefsirini okudun mu diye hayır der Mealini bile 1 kere bile sonuna kadar okumamışsın Hayatında 1 tane ilmihal hadis kitabı dahi de okumamış araştırmamışsın bırak ozaman kendi kafandan yorum yapmayı ya da kafanı yıkayan hocam dediğin Şia kafalı Mehmet OKUYAN Mustafa.İSLAMOĞLU gibi MÜNAFIKLARDAN OLMA

Avatar
Yavuz Selim 2016-02-13 00:06:57

Son zamanlarda da bir tutturmuslar emevi dini diye birsey. Bunu da bulan ne hikmetse Mustafa Islamoglu ve guruhu. Yani bunlardan once yasayan kimse bu dinin emevi dini oldugunu tespit edememis, bir bunlar etmis. peh peh peh. Cahil cesur olurmus. Daha oryantalist kafayla yazilmis bir mealden baska bir kitap okumamis insanlar din hakkinda ahkam kesiyor. Vay be.. Ne gunlere kaldik. Bu aynen anayasa kitabini okuyup hukum vermeye benziyor. Gercekten trajikomik.

Avatar
Müsliman 2016-02-12 07:52:01

Bir İnsana Tapamam Malesef...Kuranda Ona Uyun Derken Azından Cıkan Kuran Diyor...Aciz Sıradan Bir Tüccardı Sizin Taptığınız Bi Süleyman Olsa Anlarımda İşte...