Diyanet (11 Mayıs 2018) Türkiye Geneli Cuma Hutbesi Yayımlandı

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her hafta merkezi olarak hazırlanan Türkiye Geneli Cuma Hutbesinde bu haftanın cuma hutbesi bugün yayımlandı. Bu haftaki cuma hutbesinin konusu 'ADALET VE İHSAN YUVASI: AİLE' oldu.

Genel 11.05.2018, 08:30 31.05.2018, 13:41
Diyanet (11 Mayıs 2018) Türkiye Geneli Cuma Hutbesi Yayımlandı
banner230

TARİH: 11.05.2018 ADALET VE İHSAN YUVASI: AİLE
Aziz Müminler!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması, aranızda sevgi ve merhamet var etmesi Allah’ın varlığının ve kudretinin delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.” 1 Okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurmaktadır: “Sizin en hayırlınız ailesine en güzel şekilde davranandır. Ben, aranızda ailesine en güzel davranan kişiyim.”2 Kardeşlerim! Yüce Yaratıcımızın en güzel nimetlerinden biri ailedir. Aile, insanı hayata gözlerini açtığı anda sarıp sarmalar. Koruyup kollar ve bağrına basar. Aile, Rabbimizin rahmeti ile desteklediği, çocuklar ve temiz rızıklar ihsan ederek güzelleştirdiği mukaddes bir yuvadır. Aile insan için huzura ermenin ve güven duygusunu derinden hissetmenin adıdır. Aile, muhabbetin, neşenin ve lezzetin paylaşılarak kıymet kazandığı yerdir. Vefanın fedakârlıkla, imanın ihsanla, bilginin hikmetle ve sevginin hürmetle harmanlandığı bir eğitim ocağıdır. Aile bizim en değerli hazinemiz, vazgeçilmez değerimizdir.

Aziz Müminler!
Yüce Rabbimiz erkek ve kadını adalet üzere yaratmıştır. Dinimize göre erkek ve kadının yaratılış gayesi birdir. Her ikisi de değerlidir, temel hak ve dokunulmazlıkları vardır. Kulluk ve sorumluluk, mükâfat ve ceza, iffetli ve onurlu bir hayat yaşamada aralarında hiçbir fark yoktur. İslam’ın ailede en ideal yaklaşım olarak gösterdiği hedef adalet ve ihsan ahlakıdır. Aile bireylerinden her biri, diğerini hoşnut etme gayesini davranışlarının merkezi yapmalıdır. Zira adalet ve ihsanın hâkim olduğu aileler huzur yuvasıdır.

Aziz Müminler!
Yüce Dinimiz İslam, bizlere aile saadetinin ve mutluluğunun yollarını göstermiştir. Bizler için aile hayatında en güzel örnek Peygamberimiz (s.a.s)’dir. O, ailede ihsanı, iyiliği ve adaleti emretmektedir. Zira ailede ihsan üzere iyilikte yarışma vardır. İhsan, ailede sevgiyi ayakta tutan, diğerkâmlık ve fedakârlığı içinde barındıran yüce bir değerdir. İhsan, hiçbir karşılık beklemeden ve asla minnet altında bırakmadan yapılan iyiliktir. Ailede adalet, karşılıklı sevgi ve saygının gözetilmesidir. Fertlerin onurunun korunması, emeğin takdir edilmesidir. Haklar ve sorumluluklarda hakkaniyetin ve insaflı bir yolun benimsenmesidir.

Kıymetli Müminler!
Ailede karşılıklı anlayış hâkim olmalıdır. Eşler birbirine güven duymalı ve bağlılık göstermelidir. Sevinç, keder, yorgunluk ve sıkıntılar paylaşılmalıdır. Aile fertleri arasında yardımlaşma ve dayanışma asıldır. Ailede her fert sorumluluk bilinciyle hareket etmelidir. Alınan kararlarda istişare hâkim olmalıdır. Ailedeki her fert, kendisinden daha çok karşısındakini düşünmelidir. İşte o zaman ilahî rahmet tecelli eder ve meveddet yani sevgi ve muhabbet kalıcı hale gelir. Anne-babalar hem birbirlerine hem de çocuklarına karşı cinsiyet farkı gözetmeksizin adalet ve hakkaniyetle davranmalıdır. Zira, her anne-baba; “Allah’tan korkun ve evlatlarınız arasında adaletli olun.”3 emrinin muhatabıdır. Bu yüzden ebeveynler, sorumluluklarına uygun hareket etmeli ve çocuklarını asla ihmal etmemelidir. Sevgili Peygamberimizin; “Bakmakla yükümlü olduğu kimseleri ihmal etmesi, kişiye günah olarak yeter.”4 nebevi uyarısına kulak vermelidir. O halde geliniz, Yüce Rabbimizin emaneti olan ailemizi gözümüz gibi koruyalım. Gün gelip emanetin sahibi olan Yüce Allah’a hesap vereceğimizi aklımızdan çıkarmayalım. Aile hayatımızın her alanında adalet ve ihsan ahlakının güçlenmesi için çaba gösterelim. Anne-babamızla, eşimizle, çocuklarımızla el ele verip hep birlikte ailemizin kıymetini bilelim. Unutmayalım ki ailemizi maddimanevi her türlü tehlikeden ve tehditten korumak hepimizin öncelikli vazifesidir.

Değerli Müminler!
İçinde bulunduğumuz haftanın aynı zamanda Engelliler Haftası olduğunu hatırlatmak istiyorum. Hepimiz biliyoruz ki pek çok ailede engelli kardeşlerimiz bulunmaktadır. Engeller, mutlu ve huzurlu bir aile ortamında aşılabilir. Gerek doğuştan, gerekse sonradan ortaya çıkan engellilik durumu çalışmaya, üretmeye ve başarıya asla engel değildir. Asıl engellilik aklını, gönlünü, elini ve dilini, şefkat ve merhamete kapatmaktır. Değerli Müminler! İnşallah önümüzdeki Çarşamba günü rahmet ayı Ramazan’a kavuşmuş olacağız. Salı akşamı da ilk teravih namazını kılıp sahura kalkacağız. Bu mübarek ayın ailemize, milletimize, devletimize ve tüm İslam âlemine huzur ve barış getirmesini Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum. 1 Rum, 30/21. 2 İbn Mâce, Nikâh, 50. 3 Buhâri, Hibe, 13. 4 Ebû Davud, Zekât, 45. Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

.

HUTBEYİ İNDİR

.

Yorumlar (6)
Hafız Osman 2 yıl önce
Bu hutbe çok gereksiz iki üç gün sonra ramazan ondan bahsedilse daha faydalı olurdu.iftar kaçta sahur kaçta millet kaç saat tutacak niyetler falan
Emrah 2 yıl önce
Sayın Hafız Osman...

Onun bilgisinide sen anlatarak faydalı ol. Gayet gerekli bir bilgi. Diğeri gereksiz değil tabiki ama onuda yoruma gereksiz yazarak değil gerekli gördüğün bilgiyi paylaş. Bilgi paylaşınca faydalıdır. Hayırlı Cumalar.
sercan ışık 2 yıl önce
neden gereksiz arkadasım.ramazanın önemini bu saate kadar bilinmesi gerekir zaten.ama gercekten aile kavramını unutun cok insan var.hatırlamaları gerek
osman metin 2 yıl önce
bunca sıkıntı varken ülkede. her yönüyle her konuda kalkıp koydukları hutbeye bak. bır de başlıgında adalet gezmez mı ! milletin aklıyala alay eder gıbı. sız gıdın adaletten 180 derece şaşmış kulu köpegı oldugunuz kışılere anlatın bu zırvaları
Emrah 2 yıl önce
Sayın Hafız Osman...

Onun bilgisinide sen anlatarak faydalı ol. Gayet gerekli bir bilgi. Diğeri gereksiz değil tabiki ama onuda yoruma gereksiz yazarak değil gerekli gördüğün bilgiyi paylaş. Bilgi paylaşınca faydalıdır. Hayırlı Cumalar.
Demirel Atabey 2 yıl önce
Diyanet Allah ile kulu ve elçisi muhammedi yarıştırmaktan ne zaman vazgeçer acaba. Müşrik kurumu olan diyanete itaat iman edenleri dinden çıkarır... Maide 44 /...... kim Allahın indirdiği ile hükmetmezse olan kâfir olanlardır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@