Bursa'da 'yaşam alanı' olacak Atatürk Stadyumunun yıkımı tamamlandı

Bursa Büyükşehir Belediyesince yıkım çalışmaları tamamlanan stadyum, festival müzesi, bisiklet yolu, atletizm pistinin de bulunduğu meydan projesiyle kente kazandırılıyor.

Bursa'da 'yaşam alanı' olacak Atatürk Stadyumunun yıkımı tamamlandı
banner230

BURSA (AA) - Bursa Büyükşehir Belediyesince yıkım çalışmaları tamamlanan Atatürk Stadyumu, festival müzesi, bisiklet yolu, atletizm pistinin de bulunduğu meydan projesiyle "yaşam alanı" haline getiriliyor.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Atatürk Stadyumu'nun bulunduğu alana kurulacak meydan projesinde yıkımlar tamamlandı.

Atatürk'ün yapımı için 1926'da bizzat bin lira bağışta bulunması, 1948'den bu yana hem resmi törenlere hem de Bursaspor'un başta şampiyonluk olmak üzere birçok başarısına ev sahipliği yapması nedeniyle kent tarihinde ayrı önemi bulunan stadyum, doğal dokusu korunup Atatürk Meydanı olarak yaşatılacak.

Bursa, Atatürk Meydanı ile anılacak

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehirlerin meydanlarıyla anıldığını, çok yakında Bursa'nın da Atatürk Meydanı ile anılacağını belirtti.

Stadyumun tarihi dokusunun yaşatılması yönünde Bursa halkı ve sivil toplum kuruluşlarından gelen talepler doğrultusunda ayrıcalıklı bir proje hazırladıklarını vurgulayan Altepe, "Zemin kotunun üstünde kalan tribünlerin yıkımı tamamlandı. Böylelikle zemin kotu altında 16 bin kişinin oturabileceği amfi tiyatro şeklinde görüntü ortaya çıktı. Mevcut alanlar düzenlenecek ve 100 hatta 200 bin kişinin katılabileceği her türlü etkinlik, konser, miting bu alanda yapılabilecek." ifadelerini kullandı.

Muhabir: Cem Şan

YORUM EKLE