Biyolojik babanın belirlenmesi için 30 yıl önce ölen kişinin mezarı açıldı

- Sivas'ta nüfusuna kaydettirildiği annesinin ilk eşinin soy bağını reddettiğini öne süren bir kadın, biyolojik babasıyla soy bağının tespiti ve nüfus kaydının düzeltilmesi için dava açtı - Kadının biyolojik babası olduğunu öne sürdüğü ve yaklaşık 30 yıl önce vefat eden kişiye ait mezar mahkeme kararıyla açılarak, DNA testi için alınan kemik örnekleri Ankara Adli Tıp Kurumuna gönderildi

Genel 04.12.2019, 09:42
Biyolojik babanın belirlenmesi için 30 yıl önce ölen kişinin mezarı açıldı
banner230

SİVAS (AA) - Sivas'ta yaklaşık 30 yıl önce ölen kişinin mezarı, babalık davası sebebiyle açılarak, kemik örneği alındı.

Avukatı aracılığıyla Sivas Aile Mahkemesine başvuran A.Y. (38), "babası ile soy bağının tespiti ve nüfus kaydının düzeltilmesi" için dava açtı.

A.Y. dava dilekçesinde, biyolojik babası olduğunu iddia ettiği ve resmi nikahlı eşinden de 3 çocuğu bulunan S.T'nin, geçmişte annesi R.Ç. ile de yaşadığını ve yaklaşık 30 yıl önce öldüğünü belirtti.

S.T'nin resmi nikahlı eşinden olan çocuklarının karşı çıkmaları nedeniyle kendisine kimlik çıkartılamadığını öne süren A.Y, eğitim çağına geldiğinde okul yetkililerinin kaydını "kimliksiz" olarak yaptığını ancak gayriresmi olarak kayıtlara soyadını T. olarak yazdıklarını iddia etti.

A.Y, bu dönemde annesi R.Ç'nin de resmi nikahlı ilk eşi C.T.Ç'den ayrı yaşamasına rağmen hala boşanmadığını ifade ederek, ilkokul ikinci sınıftayken, biyolojik babası olduğunu iddia ettiği S.T'nin diğer eşinden olan çocuğu E.T'nin kendisini usulsüz beyanla C.T.Ç'nin nüfusuna kaydettirdiğini öne sürdü.

2002'de evlendiğini, annesinin ilk eşi C.T.Ç'nin de 2003 yılında nesebi (soy) reddederek dava açması üzerine bu kişiyle hiçbir bağları kalmadığını belirten A.Y, kendisinin de eşinden boşanma arefesinde olması nedeniyle nesebsiz duruma düşmemek için biyolojik babası ile soy bağının belirlenmesini ve nüfus kaydının düzeltilmesini talep etti.

Mahkeme, bunun üzerine A.Y'nin biyolojik babasının tespiti için 30 yıl önce vefat eden S.T'nin Yukarı Tekke Mezarlığı'nda bulunan kabrinin açılmasını ve DNA örneği alınmasını kararlaştırdı.

S.T'nin kabri, mahkeme hakiminin gözetiminde açılarak kemiklerden alınan örnekler Ankara Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

Yorumlar (0)
banner287
banner269
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 06 Aralık 2019
İmsak 06:10
Güneş 07:38
Öğle 12:37
İkindi 15:06
Akşam 17:27
Yatsı 18:49

Gelişmelerden Haberdar Olun

@