Beden Kitle İndeksi Hesaplama

BKİ (Beden Kitle İndeksi) Nedir? Beden Kitle İndeksi, yetişkin bir insanın kütlesinin boyuna göre sağlıklı aralıkta olup olmadığını belirlemeye yarayan bir parametredir. Bu değer için belirlenmiş olan aralığın altında kalıyorsanız sağlığınız için biraz kilo almanız, üstünde kalıyorsanız biraz kilo vermeniz tavsiye edilmektedir.

Genel 02.11.2016, 10:38
Beden Kitle İndeksi Hesaplama
banner230

BMİ (Body mass index) diğer bildiğimiz ve Türkçe adıyla vücut kitle indeksi hesaplamanın amacı; sağlık açısından insanlar üzerinde boy=kilo oranın durumunu öğrenmek ve bu sayede kişinin zayıf, kilolu,şişman, obez sınıflarından hangisinde olduğunu bilmek için yapılır. Bu sayede ideal kiloya ulaşmak için ilk adım atılır

Beden Kitle İndeksi Hesaplamamak için TIKLAYINIZ

 

BKİ Değeri

Durumunuz

18.5 kg/m2’nin altında ise

zayıf

18.5-24.9 kg/m2 arasında ise

normal kilolu

25-29.9 kg/m2 arasında ise

fazla kilolu

30-34.9 kg/m2 arasında ise

I.Derece obez

35-39.9 kg/m2 arasında ise

 II.Derece obez

40 kg/m2 üzerinde ise

 III.Derece morbid obez


Obezite nedir ve nasıl hesaplanır?
 
Obezite, sağlıksız şekilde anormal ve aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanabilir. Obezite hesaplamada Dünya Sağlık Örgütü’nün obezite sınıflandırması temel alınır ve genellikle Vücut Kitle İndeksi (Body Mass Index-BMI) hesaplama yöntemi kullanılır.
 
Obezite, yani şişmanlığın hesaplamasında boyunuzun metre cinsinden karesinin kilonuza (kg.) bölünmesiyle çıkan değer vücut kitle endeksi değerini verir.
 
Dünya Sağlık Örgütü referans aralığına göre 18,5-24.99 arası değerler “normal” sayılır. vücut kitle endeksi değeri 30'un üzerinde obezite, 35'in üzeri morbid obezite olarak kabul edilir.
 
 
 Obezitenin detaylı hesaplanması
 
Vücut Kitle Endeksi hesaplamasında yağ oranı, vücut tipi, yağ ve kas doukusu gibi etmenler yer almaz. Bu nedenle uzmanlar obezite hesaplamada vücut kitle indeksi ve bel çevresinin ölçümü dışında, metabolizma hızı ölçümü ve detaylı vücut analizleriyle de kişinin obezite sorunu hakkında daha ayrıntılı bilgi elde ederler.
 
Yetişkin bir erkeğin vücudundaki yağ oranının yüzde 12-18, kadınların ise yüzde 20-28 olması beklenir. Vücut yağ oranının erkeklerde yüzde 25; kadınlarda ise yüzde 30'un üzerine çıkması obezite ile ilişkilendirilir.
 
 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@