Başkan Çelik, BÜSAM'ı tanıttı

KAYSERİ (AA) - Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Mustafa Çelik, Büyükşehir Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni (BÜSAM) tanıttı.Başkan Çelik, merkezin faaliyet göstereceği Milli Mücadele Müzesi'ndeki tanıtımında yaptığı konuşmada,...

Başkan Çelik, BÜSAM'ı tanıttı
banner230

KAYSERİ (AA) - Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Mustafa Çelik, Büyükşehir Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni (BÜSAM) tanıttı.

Başkan Çelik, merkezin faaliyet göstereceği Milli Mücadele Müzesi'ndeki tanıtımında yaptığı konuşmada, BÜSAM’ın dört ana başlıkta çalışma yapacağını, şehrin geçmişini anlamaya, bugününü anlamlandırmaya ve geleceğe yönelik projeler çizmeye yarayacak bir proje olduğunu söyledi.

Planlamanın önem taşıdığını, Kayseri’yi 2023’e ve 2053’e hazırlamak için gelecek stratejilerini şimdiden hazırlamak gerektiğini vurgulayan Çelik, şöyle konuştu:

"Bu anlamda BÜSAM, Kayseri’nin somut ve somut olmayan kültürel mirası hakkında araştırmalar yapacak, sosyal, kültürel, sanatsal, ekonomik, tarihi çalıştaylar düzenleyecek. Kayseri’nin değerlerinin tanıtımı konusunda çalışmalar yapacak. Kayseri ile ilgili her türlü verinin toplanması ve verilerin analiz edilerek raporlar hazırlanmasını sağlayacak ve Kayseri’yi ilgilendiren her konuda saha araştırmaları yapacak."

BÜSAM’ın çalışmalarının dört başlıkta yürütüleceğini dile getiren Çelik, "Bunların ilki, süreli ve süresiz yayınlar olacak. Bu anlamda ilk çalışma 'Şehir Kültür Sanat Dergisi' olmuştur. Bu derginin iki sayısı çıkmış, üçüncü sayısı da hazır hale getirilmiş ve baskıya verilmiştir. Ayrıca 'Düşünen Şehir' adıyla daha akademik bir dergi daha çıkarılacaktır. Bu dergi çok özel bir dergi olacak. Dergilerimizin yanı sıra yapılacak araştırmalar sonunda çıkacak yayınlar da olacak." diye konuştu.

BÜSAM bünyesindeki ikinci çalışmanın "Şehir Akademi" olacağını aktaran Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şehir akademi, şehir felsefesi, şehir tarihi, şehir yönetimi, şehir estetiği, şehir kültürü, şehir mimarisi, şehrin hafızası ve geleceği üzerine düşünce ve araştırma eksenli faaliyetleri amaçlayan bir oluşumdur. Akademinin 3 Mart’ta başlayacak seminerleri için genel bir duyuru yapılmamasına rağmen 550 kişi kayıt yaptırdı. Biz, 150-200 kişilik seminerler şeklinde bir çalışma düşünüyoruz. Haftada iki gün seminer çalışmalarımız olacak ve sadece kayıt yaptıranlar gelecek. Ayda bir de herkese açık paneller olacak. Ayrıca, ayda bir yine kayıt yaptıranlara yönelik konferanslar düzenlenecek. Bu çalışmaların yanında akademi bünyesinde ihtisas atölyeleri açacağız. Özel konularda açılacak atölyelerde 30-40 kişilik ekiplerle çalışmalar yapılacak.”

Başkan Çelik, BÜSAM’ın ayrıca şehir araştırmaları yapacağını da belirterek, "Bu çalışmaları işin uzmanlarına yaptıracağız. İlk ele alacağımız konu göç ve nüfus araştırması olacak. Göçün kent hayatına etkisi, entegrasyonu, eğitimle ilgili getirdiği sorunlar gibi derinlemesine araştırma yapacağız. Araştırmanın sonuçlarını ilgililere ulaştıracağız. Bunun yanı sıra Kayseri sanayicisinin profilini çıkarmak istiyoruz. Gençlik sorunlarının ciddi manada irdelenmesi gerekiyor. Bunlar gibi pek çok konuda araştırma yapılacak." dedi.

BÜSAM’ın dördüncü ana fonksiyonunun çalışma komisyonları olacağını ifade eden Başkan Çelik, şunları kaydetti:

"Kalıcı olacak çalışma komisyonları, 12 ay çalışacak. Sanayide, akademide, bürokraside, kültürde ve sanatta gelecek vadeden gençlerimizi 'Gelecek Vadedenler Komisyonu' başlığı altında toplayalım istiyoruz. Bu gençlerin elinden tutup ihtiyaçları nelerse karşılayacağız. Ayrıca şehirde senelerce yaşamış ve tecrübe deposu haline gelmiş büyüklerimizle ilgili de 'Kıdemliler Komisyonu' kurmak istiyoruz. Bir de sürekli yanımızda olacak Strateji Geliştirme Komisyonumuz olacak. BÜSAM’ın yapacağı çalışmaların tamamını bu komisyon değerlendirip bizlere sunacak."

Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, geleceğe yön vermek, sadece bugünü değil geleceği de yönetmek için kurdukları BÜSAM’ın iyi işler yapacağına inancını dile getirdi.

YORUM EKLE