Ayvalık'ta Sel

Ayvalık ilçesinde iki gündür etkili olan şiddetli yağış hayatı felç etti.Dün akşam saatlerinde şiddetini arttıran yağış, ilçe merkezindeki menfezleri taşırdı, birçok iş yerini ve evi su bastı.

Genel 23.10.2015, 13:38 23.10.2015, 14:29
Ayvalık'ta Sel
banner230
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde iki gündür etkili olan şiddetli yağış hayatı felç etti.
Ayvalık’ta dün akşam saatlerinde şiddetini arttıran yağış, ilçe merkezindeki menfezleri taşırdı, birçok iş yerini ve evi su bastı. Şiddetli yağış nedeniyle ilçe merkezindeki birçok içi boş ve harabe haldeki metruk bina yıkılırken, Atatürk Anadolu Lisesi’nin bahçe duvarı da yerle bir oldu. Yıkılan duvarın altında kalan özel bir otomobil kullanılmaz hale geldi. İlçe merkezinin tek ana arteri olan Atatürk Caddesi’nin Şehitlik mevkiindeki yol sular altında kalırken, biriken sular nedeniyle araç geçişi olumsuz yönde etkilendi. Yağış nedeniyle 06 mevkii olarak bilinen Âşıklar Köprüsü ile Macaron mevkii arasındaki tali yolun sular altında kaldığı gözlenirken, bu bölgede bir apartmanın alt katında Bayram Hayran adlı vatandaşın evi sular altında kaldı ve evdeki eşyalar kullanılmaz hale geldi.
İlçede sahil boyunda bulunan eski bilardo kafesindeki 2. el eşya satışı yapan Bayram Tekin’e ait iş yeri 1 metre boyunda sular altında kaldı. İş yeri sahibi Tekin’in ifadesine göre mekanda 60-70 bin liralık maddi hasarın oluştuğu öğrenildi. Ayvalık’ın Sefa-Çamlık Mahallesi’nde bulunan Laka mevkiinde bulunan evlerde su baskınlarının olduğu öğrenilirken, Sarımsaklı’da bir çok apartmanın bodrum katlarının yağmur suyuyla dolduğu bildirildi. Sarımsaklı’da bulunan Orman Sokak’taki tepelik araziden gelen suların yol kenarındaki suyolunu aşarak yola taştığı ve taşan sularında mahalleyi sular altında bıraktığı belirtildi.
Şiddetli yağış nedeniyle Altınova’daki ekili tarım arazilerinin de olumsuz etkilendiği, yağış nedeniyle ilçedeki bir çok zeytin alanda da olumsuzlukların yaşandığı öğrenildi.
Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı şiddetli yağış nedeniyle can kaybının bulunmamasının tek tesellisi olduğunu vurguladı.
Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise, iki günün 14 saatinde metrekare başına 162 kg yağışın alındığı Ayvalık’ta böylesi bir yağmurun uzun yıllar sonra bir ilk olduğunu kaydetti.
Ayvaık’ın yılda metrekare başına 600 kg yağış aldığını hatırlatan Başkan Gençer, 14 saatlik yağışta Ayvalık’ın son iki günde bir yıllık yağış ortalamasının çeyreğini almış olduğunu belirtti.
Meteorolojinin tahminine göre; akşam saatlerinde yeni bir şiddetli yağışın gelmesinin beklendiğini ifade eden Belediye Başkanı Gençer, Ayvalık Belediyesi’nin tüm birimlerinin bu ikinci dalga yağışa hazırlandığının altını çizdi.
Başkan Gençer, “Allah’a çok şükür şiddetli yağış nedeniyle Ayvalık’ta herhangi bir can kaybı yok. Evlerini su basan vatandaşlarımızı evlerinden alıp, belediyemize ait otelimize ve yine belediyemiz bünyesindeki Yaşlılar Bakımevine alıp buralarda misafir edeceğiz. Şu an için her şey kontrolümüz altında” diye konuştu.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@