ATO Başkanı Baran: Oxford Sözlüğü'ne girecek en az 500 ürünümüz var

ATO Başkanı Gürsel Baran, simidin Oxford İngilizce Sözlüğü'ne girmesine dair, "Türkiye, kendine has iklimi ve bitki örtüsüyle zengin bir ülke. Oxford Sözlüğü'ne girecek en az 500 ürünümüz var." dedi.

Genel 23.10.2019, 15:29
ATO Başkanı Baran: Oxford Sözlüğü'ne girecek en az 500 ürünümüz var
banner230

ANKARA (AA) - Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, simidin Oxford İngilizce Sözlüğü'ne girmesine ilişkin, "Türkiye, kendine has iklimi ve bitki örtüsüyle zengin bir ülke. Oxford Sözlüğü'ne girecek en az 500 ürünümüz var." ifadesini kullandı.

Baran, yaptığı yazılı açıklamada, simidin Oxford İngilizce Sözlüğü'nde yer almasını değerlendirdi.

Sözlükte simidin "Türkiye menşeli, pişirmeden önce pekmez ve susamla kaplanmış halka şeklinde ekmek türü" olarak tarif edildiğini bildiren Baran, şunları kaydetti:

"Simit Türkiye'nin birçok ilinde üretiliyor ancak sözlükte tarif edilen pekmeze bulanarak pişirilen simit, Ankara simididir. İlimize özgü bu ürünün coğrafi işaret alması için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruda bulunmuş ve 2017 yılında tescil almıştık. Bu gelişmeyle simidin uluslararası tanıtımını Oxford yapmış oldu."

Baran, ATO olarak üretildiği yörenin özelliklerini gösteren coğrafi işaretler konusuyla yakından ilgilendiklerini ve eylül ayında "2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi"ni gerçekleştirdiklerini belirtti.

Yöresel ve geleneksel ürünlerin yabancı ülke raflarında yer alması için gayret ettiklerini vurgulayan Baran, şu ifadeleri kullandı:

"Coğrafi işaretli ürünlerimiz uluslararası pazarda hak ettikleri yeri alacak. Türkiye, kendine has iklimi ve bitki örtüsüyle zengin bir ülke. Coğrafi işaret tescili alabilecek ürün sayısının 2 bin 500 olduğu belirtiliyor. Hali hazırda tescil almış ürün sayımız ise 446. Oxford Sözlüğü'ne girecek en az 500 ürünümüz var."

Muhabir: Muhammet Emin Horuz

Yorumlar (0)
banner287
banner269
Namaz Vakti 15 Kasım 2019
İmsak 05:52
Güneş 07:17
Öğle 12:31
İkindi 15:11
Akşam 17:35
Yatsı 18:55

Gelişmelerden Haberdar Olun

@