2018 Miraç Kandili ne zaman? İşte Miraç Kandili tarihi

2018 Miraç Kandili ne zaman? Mirac gecesi Recep ayının 27. gecesidir ve Hz. Muhammed'in, göklere çıkarıldığı, bilinmeyen yerlere götürüldüğü gecedir. Peki Mirac gecesi nasıl değerlendirilmelidir? Peki 2018 Miraç Kandili ne zaman? Tüm ayrıntılar 4 Nisan 2018 tarihli haberimizde

2018 Miraç Kandili ne zaman? İşte Miraç Kandili tarihi
banner230

Miracın hicret'ten bir yıl ya da 16 ay önce recep ayının 27. gecesinde gerçekleştiğine inanılır. Rivayete göre Muhammed gece vakti Kâbe’den alınıp Burak adı verilen katır üstünde Mescid-i Aksa'ya götürülmüş, Burak'ı Beytül Makdis'in (Süleyman Mabedi) kalıntılarının güneybatı duvarına bağlamıştır.

13 NİSAN 2018 CUMA MİRAC KANDİLİDİR.

Muhammed sırasıyla eski Aksa denen bugünkü el-Aksa Camiinin altındaki yerden Mescid-i Aksa alanına girmiş, oradan Kubbet-üs-sahra'nın bulunduğu alana geçmiş ve orada İsa, Musa, Zekeriya peygamberlerle buluşmuştur. Günümüzde Nebi Minberi'nin bulunduğu alanda bütün peygamberlere namaz kıldırmış, oradan da Miraç Minberi'nin bulunduğu alandan göğe yükselmiştir.
 
Hadislere göre Muhammed bu yükselmede gök katlarını Cebrail ile birlikte aşarken sırayla Âdem, Yusuf, Yahya ve İsa, İdris, Harun, Musa ve İbrahim peygamberleri görmüş, yedinci kat gökten sonra Sidret'ül münteha’ya çıkmıştır. Cebrail’in Sidretü’l-Münteha’dan ileriye geçememesi üzerine yolculuğunu tek olarak sürdürmüş, zaman, mekân ve cihetin olmadığı ifade edilen katta Allah ile aracısız görüşmüştür.
 
Anlatılana göre Muhammed Mekke'ye döndüğünde yaşadıklarının gerçek olup olmadığından kuşku duyanların soru yağmuruna tutulmuştur. Ama sorulara doğru cevap vermiştir.
 
İslam’ın ilk zamanlarında dinin oruç, zekât, şehitlik ve hac gibi belli kuralları, prensipleri tam olarak belirlenmemişti. Gece namazları rağbet görmekle birlikte, ibadet kuralları da açık ve seçik olarak belirlenmemişti. Rivayete göre İsra ve Miraç bu konudaki belirlenmeleri sağlamış olaylardır. Buna göre miraçta;
 
Muhammed, Miraç sırasında namaz vakitlerinin beş vakit olarak düzenlenmesi gerektiğini öğrenmiş ve Miraçtan sonra bu buyruğu Müslümanlara bildirmiştir. Hadis kaynaklarına göre Miraç'ta önce 50 vakit olarak bildirilen namaz, Musa peygamberin bunun insanlara ağır geleceği şeklinde ikazları üzerine Muhammed'in birkaç kere geri dönüp Allah'tan namazı hafifletme dileği üzerine beş vakte indirilmiştir.
 
Şirk koşmayan herkesin cennete gireceği müjdesi verilmiştir.

MİRAÇ GECESİ NAMAZI
 
Miraç gecesi kılınacak namaz on iki rekattır. İki rekatte bir selam verilerek kılınacak olan namaz on iki rekat ile bitirilir. Her rekatte Fatihadan sonra on kere ihlas okunur. Kılınma zamanı yatsı namazı kılındıktan sonra, imsak vaktine kadar ki herhangi bir vakit olabilir. Bu oniki rekat namaz bittiği zaman selamdan sonra yüz defa
Sübhanallahi vel hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyül azim” duası okunur.
Ardından da yüz kere istiğfar yapılır.Miraç Gecesinin Gündüzünde Kılınacak Namaz
Miraç gecesinin gündüzünde öğlen namazını kıldıktan sonra sonra dört rekat namaz kılınır.
Bu namazın;birinci rekatında Fatiha’ dan sonra bir kere Felak suresi, ikinci rekattan sonra bir kere Nas suresi, üçüncü rekatta üç kere Kadr suresi, dördüncü rekatta elli kere İhlas suresi okunur.
 
MİRAÇ GECESİ NELER YAPILMALI?
 
Mi’raç Gecesi: Receb ayinin 27.nci gecesidir. Yatsi namazindan sonra 12 rek’at namaz kilinir. 2 rek’atte bir selâm verilir. Her rek’atte 1 Fâtiha-i Serîfe, 10 Ihlâs-i Serîf okunur. Namazdan sonra; 100 defa"Sübhanallahi velhamdülillahi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber, ve lâ havle velâ kuvvete illâ billahil aliyyil azim" 100 defa istigfar, 100 defa salâvat-i serîfe okunur.
10 gün 100 defa "Sübhanallahü hayyül Kayyum"
10 gün 100 defa "Sübhanallahü ehadüs Samed"
10 gün 100 defa "Sübhanallahü gafurur Rahiym" zikirlerini yapmak müstehaptir.

2018 DİNİ GÜNLER TAKVİMİ

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıkladığı 2018 dini günler listesi şöyle:

MİLADİ TARİHLER

GÜN

AY-YIL

HAF.GÜN

DİNİ GÜNLER

19

MART-2018

PAZARTESİ

ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI

22

MART-2018

PERŞEMBE

REGAİB KANDİLİ

13

NİSAN-2018

CUMA

MİRAC KANDİLİ

30

NİSAN-2018

PAZARTESİ

BERAT KANDİLİ

16

MAYIS-2018

ÇARŞAMBA

RAMAZAN BAŞLANGICI

10

HAZİRAN-2018

PAZAR

KADİR GECESİ

14

HAZİRAN-2018

PERŞEMBE

AREFE

15

HAZİRAN-2018

CUMA

RAMAZAN BAYRAMI (1.Gün)

16

HAZİRAN-2018

CUMARTESİ

RAMAZAN BAYRAMI (2.Gün)

17

HAZİRAN-2018

PAZAR

RAMAZAN BAYRAMI (3.Gün)

20

AĞUSTOS-2018

PAZARTESİ

AREFE

21

AĞUSTOS-2018

SALI

KURBAN BAYRAMI (1.Gün)

22

AĞUSTOS-2018

ÇARŞAMBA

KURBAN BAYRAMI (2.Gün)

23

AĞUSTOS-2018

PERŞEMBE

KURBAN BAYRAMI (3.Gün)

24

AĞUSTOS-2018

CUMA

KURBAN BAYRAMI (4.Gün)

11

EYLÜL-2018

SALI

HİCRİ YILBAŞI

20

EYLÜL-2018

PERŞEMBE

AŞURE GÜNÜ

19

KASIM-2018​​

PAZARTESİ

MEVLİD KANDİLİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tayyip musa
Tayyip musa - 10 ay Önce

Google’dan aradım sizi buldum miraç kandili iyi bi kandil ama kandil yokmuş öyle diyorlar