Kadın İstihdamı Son Yıllarda Arttı

Ak Parti Eskişehir Milletvekili Adayı Prof. Dr. Emine Nur Günay

Kadın İstihdamı Son Yıllarda Arttı
banner230
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Ekonomi Başdanışmanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Adayı Prof. Dr. Emine Nur Günay, verilen destekler sonucunda kadınların iş gücüne katılım oranında ve kadın istihdamı anlamında son yıllarda büyük artışlar yaşandığını söyledi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Ekonomi Başdanışmanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Adayı Prof. Dr. Günay İHA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda kadın istihdamında ve iş gücüne katılımında kadınların büyük yol katettiğini bildirdi. Geride kalan 7 yıllık süreç içerisindeki rakamları değerlendiren Prof. Dr. Günay, "2007-2014 yılları arasında kadın iş gücüne katılım 5.9 puan, istihdam oranı ise 5.1 puan. Aynı dönemde erkeklerde bu oran iş gücüne katılımda yüzde 1.5, istihdam oranı ise yüzde 2.5 artmış. Yani kadının iş gücüne katılımı ve istihdamı anlamında büyük bir yol kat edilmiş durumda" dedi.
"HEDEFİMİZ DAHA YÜKSEK ORANLAR"
Gelişmeleri desteklediklerini belirten Prof. Dr. Günay, bunların kendiliğinden oluşmadığını ve bir takım destekler sonucu ortaya çıktığını vurguladı. Prof. Dr. Günay, "Kadınlara sosyal politikalar anlamında olsun, çalışan kadınların hakları konusunda olsun bu tip destekler sonucu oldu bunlar. Ama bu artış sağlandı mı, yeterli mi? Tabii ki değil. Daha da yükselmesini istiyoruz. Hedefimiz daha yüksek oranlar. Kadınlarımızın şu ikilemde kalmasını istemiyoruz. ’Ben evde kalıp çocuklarıma mı baksam yoksa çalışsam mı?’ Çalışmak zorunda olan ya da çalışmayı tercih eden kadınlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak politikalarla onlara destek veriyoruz. Bunun da sonuçlarını hep birlikte gördük. Şimdi yeni seçim beyannamemizde de örneğin kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilerimize 100 bin TL’ye kadar kredi garanti fonu destekli, yüzde 85’i de teminat karşılığı desteklerimiz var. Kadın girişimcilerimizi destekliyoruz. Bu alanda gerçekleşmiş çok güzel başarı öyküleri var. Yani biraz kadınlarımıza destek verildiği zaman onlar sürdürülebilir işletmeler kurabiliyorlar ve işlerini büyütebiliyorlar" ifadelerini kullandı.
"KREŞ SORUNUNU EN KISA ZAMANDA ÇÖZÜMLEYECEĞİZ"
Kadınların profesyonel anlamda da çalışabildiklerini aktaran AK Parti Eskişehir Milletvekili Adayı Prof. Dr. Emine Nur Günay, bu durumda en büyük sorunun kreşler olduğunu ifade ederek, konuşmasına şöyle devam etti:
"Profesyonel anlamda da çalışabiliyor kadınlarımız. İşte orada da en büyük sorun kreş oluyor. İnşallah önümüzdeki dönemlerde yine şu anda alanlarda aldığımız bilgiler doğrultusunda kadınlarımızın en çok sorun yaşadığı alan çocuklarının bakımı. Biz kültürel yapı olarak burada bir avantajımız var. Evdeki büyükler anneanneler ve babaanneler bu konuda çok büyük destek oluyor. Ama bu imkanı olmayan kadınlarımıza da bu desteği devlet zaten vermeli ve kreş sorununu en kısa zamanda çözümleyeceğiz. Bütün bunlar olduğu zaman da kadınlarımızın çok daha rahat çalışabileceklerini, istihdam oranlarının artacağını düşünüyoruz. Yine doğum sonrası verilen haklar, her çocukta verilen doğum sonrası izinlerde de yine AK Parti hükümetleri döneminde büyük gelişmeler oldu."
YORUM EKLE