Atatürk’ün Yeniden Dikilen Kıyafetleri İlk Kez Espark’ta

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Yeniden Dikilen Kıyafetleri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Dolayısıyla Türkiye’de İlk Kez Espark Alışveriş Merkezi’nde Sergilenecek.

Atatürk’ün Yeniden Dikilen Kıyafetleri İlk Kez Espark’ta
banner230
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yeniden dikilen kıyafetleri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını dolayısıyla Türkiye’de ilk kez Espark Alışveriş Merkezi’nde sergileniyor.
29 Ekim kapsamında hazırlanan sergide, şıklığı ile gittiği her yere uygun kıyafet seçimi ile tüm dikkatleri üzerine çeken Atatürk’ün elbiseleri, yanlarında o elbiseleriyle birlikte Atatürk’ün fotoğraflarıyla Espark’ ta Eskişehirliler ile buluşuyor. Kıyafet devrimi ile Türk milletine, dönem halkına daha çağdaş bir görünüm kazandıran Atatürk, bu değişimin de öncüsü olmuştur. Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte Atatürk’ün terzilik eğitimi için Fransa’ya gönderdiği altı kişiden biri olan Levon Ustanın 4. kuşak torunu olan Levon Kordonciyan tarafından hazırlanan sergide, Kordonciyan ailesinin arşivinde bulunan Atatürk’ün kıyafetlerine ait orijinal kalıplar yeniden kullanılarak dikildi. Sergi kıyafetleri için 80 yıllık tarihi keten kumaşlardan, hakiki kaşmir ve özel olarak hazırlanan kumaşlara kadar pek çok farklı ve değerli malzeme kullanıldı.
Sergide ayrıca terzi mankenlerine giydirilmiş Ulu Önderin 15 adet takım elbisesi ile tarihi değeri olan ve Levon Usta’nın kullandığı makas dikiş makinesi, omuz cetveli, gibi ürünler yer alıyor. Sergi, 1 Kasım tarihine kadar Türkiye’de ilk defa Espark’ ta Eskişehirliler ile buluşacak.
YORUM EKLE