Ayvalı Köyü’nde yayla festivali

Erzurum’un Oltu İlçesi’ne bağlı Ayvalı Köyü’nde düzenlenen geleneksel 7. “Organik Meyve ve Sebze Festivali” gerçekleştirildi.7 yıldır aralıksız yapılan Festival, bu yıl havaların soğuk ve yağışlı olması nedeniyle köylülerce...

ERZURUM 08.07.2016, 15:04
Ayvalı Köyü’nde yayla festivali
banner230
Erzurum’un Oltu İlçesi’ne bağlı Ayvalı Köyü’nde düzenlenen geleneksel 7. “Organik Meyve ve Sebze Festivali” gerçekleştirildi.
7 yıldır aralıksız yapılan Festival, bu yıl havaların soğuk ve yağışlı olması nedeniyle köylülerce piknik günü olarak düzenlendi.
Havaların soğuk olması ve aşırı yağışlar nedeniyle tam olgunlaşmayan meyve ve sebzeler festival tarihine yetişmedi. Bunun üzerine Ayvalı Köylüleri, 7 Temmuz’da Sersis Mezrasında piknik yapmak zorunda kaldı.
Sabahın erken saatlerinde Sersis Mezrasına akın eden köylüler, çadır kurup semaverlerini yaktılar. Oltu Cağ Kebaplarını hazırlayan köylüler, “Organik Meyve ve Sebze Festivali”ni piknik gününe dönüştürdü.
Festivalin açılış konuşmasını yapan Ayvalı Köyü Dernek Başkanı Musa Demir, “Çalışkan, cömert, uyumlu ve de vefalı köy halkım bu sene 7’incisini düzenlediğimiz Ayvalı Köyü Organik Meyve ve Sebze Festivalinde bizleri yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederi. Birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştirdiğimiz festivaldeki amacımız yılda bir kez de olsa sizlerle bir araya gelip hasret gidermektir. Festivalimizden elde edeceğimiz gelirlerle köyümüzden üniversitede okuyan öğrencilerine burs vereceğiz. Festivalimizi daha iyi yapabilmek için harcayacağız” dedi.
Köy hakkında bilgiler veren Ayvalı Köyü Dernek Başkanı Musa Demir, ayrıca festivale katılan başta Ak Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz olmak üzere Ak Parti Oltu İlçe Başkanı Efdal Gülcü ve Ak Parti Narman İlçe Başkanı Selami Okumuş’a da teşekkür etti.
Öte yandan festivalde bir konuşma yapan Ak Parti Oltu İlçe Başkanı Efdal Gülcü ise STK’ların önemine işaret ederek yapılan organizasyon için Ayvalı köylüleri kutladı.
Ak Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz ise Ayvalı Köylülerinin bayramlarını kutladıktan sonra seçimlerde vermiş oldukları destek için teşekkür etti.
Deligöz konuşmasında “Bildiğiniz üzere ülkemiz zor günlerden geçiyor. Şehitlerimiz oluyor, gazilerimiz oluyor. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum. İnşallah bu terör belasını en kısa zamanda atlatacağız. Terör belasından kurtardığımız zaman ülkemiz çağ atlayacaktır. Teröre yapılan masraflar, köylerimize yol su ve benzeri yatırımlar olarak gelecektir inşallah. Böyle bir güzel festival düzenlediğiniz için köy muhtarımızı, dernek başkanımızı ve sizleri tebrik ediyorum. Sizler organik meyve ve sebze üretiyorsunuz. Bu her yere nasip olan bir şey değil. Ürettiğiniz bu organik meyve ve sebzeleri asla bozmayın. Yakında Erzurum’u organik tarımın ili olarak ilan edeceğiz” dedi.
Bu arada Dernek Başkanı Musa Demir’in su deposu isteğine Milletvekili Deligöz en kısa sürede yaptırma sözü verdi.
Daha sonra köylüler, misafirlerine Oltu Cağ Kebabı ve semaver çayı ikram ederken orkestra eşliğinde bol bol halaylar çekip doyasıya eğlendiler. Ayvalı köylüleri bir yıl sonra Sersis Mezrasında yeniden buluşmak üzere sözleştiler.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
10°
kapalı
Namaz Vakti 17 Ekim 2019
İmsak 05:24
Güneş 06:46
Öğle 12:31
İkindi 15:37
Akşam 18:07
Yatsı 19:24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@