08 Mart 2016 Salı 03:18
Zamanasimi.org – Bankada unutulan paranız mı var?  OK
banner230
Bankacılık Kanunu’nun 62. Maddesi birinci bendine göre, "Bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir." Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan Yönetmeliğin 8. maddesi gereğince, zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Şubat ayı başından Mayıs ayı sonuna kadar bankaların kendi internet sitelerinde ve konsolide edilmiş olarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (www.tmsf.org.tr) ile Kuruluş Birlikleri internet sitelerinde (Türkiye Bankalar Birliği(www.tbb.org.tr) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (www.tkbb.org.tr)) ilan edilmektedir.
Bu çerçevede, listelerde ismi bulunan hesap/hak sahiplerinin, hesaplarıyla ilgili işlem yapmak için en geç 15 Haziran 2016 tarihine kadar ilgili banka şubeleri veya Genel Müdürlüklerine geçerli kimlik ve/veya yetki belgeleri ile başvurmamaları halinde yasa gereği zamanaşımına uğramış olan mevduat, emanet ve alacakları gelir kaydedilmek üzere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

TKBB Zamanaşımı Sorgulama: Türkiye Katılım Bankaları Birliği üyesi bankalarda 2015 yıl sonu itibariyle zaman aşımına uğramış hesaplarınız varsa, dökümü için aşağıdaki arama motorunu kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular
 • Soru: Benim zamanaşımına uğramış param var mı? Paramın olup olmadığını nereden öğrenebilirim? Ne kadar?
 • Soru: .... (kişisine) ait zamanaşımına uğramış para var mı? Ne kadar?
 • Soru: Benim hangi bankada param var? Ne kadar?
 • Soru: .... Bankasında zamanaşımına uğramış param var mı? Ne kadar?
  Cevap: Zamanaşımına uğramış kıymetlerle ilgili listeler, ilgili yönetmelik gereğince
  1. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu - www.tmsf.org.tr
  2. Türkiye Katılım Bankaları Birliği - www.tkbb.org.tr
  3. Türkiye Bankalar Birliği - www.tbb.org.tr sitelerinden zamanaşımı sorgusu altında veya 
  4. Bankaların kendi internet sitelerinde
  yayınlanmaktadır. Adınızı bu listelerde aratmanız mümkündür. Adınızı bu listelerde bulmanız durumunda orada yazan bankaya ya da şubeye başvurmanız gerekmektedir.
 • Soru: Listede zamanaşımına uğramış param olduğunu gördüm, nasıl alabilirim?
 • Soru: Listede adım çıkarsa paramı nasıl alabilirim?
  Cevap: Paranızı almak için listede adınızın karşısında yazan banka şubesine başvurabilirsiniz.
 • Soru: Listede zamanaşımına uğramış param olduğunu gördüm ama miktar yazmıyor, ne kadar param olduğunu öğrenebilir miyim?
  Cevap: Para miktarını öğrenmek için listede adınızın karşısında yazan banka şubesine başvurmanız gerekmektedir.
 • Soru: Zamanaşımına uğramış paralar ne zamana kadar çekilebilir, çekmezsem hakkım yanıyor mu?
  Cevap: Zamanaşımına uğramış kıymetlerle ilgili listelerin, ilgili yönetmelik gereğince Şubat ayı başından itibaren 4 ay müddetle ilan edilecektir. 31 Mayısa kadar listelerden adınızı kontrol edip paranızı almak için şubenize başvurabilirsiniz.
Son Güncelleme: 08.03.2016 03:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.