Yozgat'ta dolu yağışı ekili arazilere zarar verdi

- Sağanak yağış ve dolu nedeniyle 15 bin dekar buğday ve nohut ekili alan zarar gördü

Yozgat'ta dolu yağışı ekili arazilere zarar verdi
banner230

YOZGAT (AA) - Yozgat’ta dün akşam yağan dolu, yaklaşık 15 bin dekar ekili alana zarar verdi.

Dün akşam saatlerinde etkili olan sağanak ve dolu, Pembecik ve Topaç köylerinde hububat başta olmak üzere, nohut, mercimek ve sebze ekili yaklaşık 15 bin dekar alanda hasara neden oldu.

Dolu yağışının etkili olduğu arazilerde ekipler ile inceleme yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, dolu yağışı nedeniyle buğday başaklarının döküldüğünü, nohutlarda da dane oluşumunda zarar tespit ettiklerini bildirdi.

Teknik ekibin tam hasar tespiti için çalışma yapacağını dile getiren Özdemir, "Şu anda ön tespit yapılıyor. Pembecik köyünde 7 bin dekar, diğer yerlerde de bir o kadar olursa 14-15 bin dekar kadar bir ekili alanda zarar görünüyor. Hububatta gördüğümüz zarar oranı yüzde 100'e yakın. Başaklar tamamen gitmiş. Bazı yerlerde de yüzde 90 zarar var. Toplamda ise yüzde 70 zarar görünüyor.'' diye konuştu.

Pembecik Köyü Muhtarı Rahmi Korkmazer de köylerinde yaklaşık 7 bin dekar alandaki hububatın yüzde 100 oranında zarar gördüğünü, ekinlerin biçilemez hale geldiğini söyledi.

Devletten tohumluk desteği beklediklerini ifade eden Korkmazer, ''Hububat tamamen yok oldu. Tarlamızı tekrar ekecek tohumluğumuz dahi yok. Devletimizden tohumluk desteği istiyoruz. Bankalara borcumuz var, borçlarımızın ertelenmesini, devletimizin biz çiftçilere yardım yapmasını bekliyoruz. Ekili alanların bir kısmı sigortalı. Ancak icara ekilen yerlerin hiçbirisinin sigortası yok.'' dedi.

Çiftçi Veysel Tetik ise dün akşam çok şiddetli dolu yağdığını anlatarak, ''Can kaybımız olmadığı için seviniyoruz. Ekili alanlarımızın tamamı yok oldu. Biçilecek ekinimiz kalmadı. Çiftçilerin bankalara, tarım kredi kooperatiflerine borçları var. Devletimizden tohumluk desteği istiyoruz. Devlet borçlarımızı erteliyor fakat faizi ile ertelediği için bir sonraki yıl ödememiz imkansız hale geliyor. Devletimizden borçlarımızı faizsiz olarak ertelemelerini bekliyoruz.'' diye konuştu.

Hayvancılık yaptıklarını belirten Tetik, ''Dolu, ekini biçilemez hale getirdiği için hayvanlar için saman yem bulamayacağız. Ne yapacağımızı bilmiyoruz.'' ifadelerini kullandı.YORUM EKLE