"Yeni Yerleşim Bölgelerine Yatırım Yapmayan TEK Kent Hatay"

Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği (HASİAD) Başkanı Halit Yağcıoğlu, Türkiye çapında yeni yerleşim yerlerine yatırım yapmayan tek kentin Hatay olduğunu söyledi. Yağcıoğlu, "Şehir sıkışmış, huzursuz, modern bir kent görünümünden...

"Yeni Yerleşim Bölgelerine Yatırım Yapmayan TEK Kent Hatay"
banner230
Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği (HASİAD) Başkanı Halit Yağcıoğlu, Türkiye çapında yeni yerleşim yerlerine yatırım yapmayan tek kentin Hatay olduğunu söyledi. Yağcıoğlu, "Şehir sıkışmış, huzursuz, modern bir kent görünümünden uzak. Vatandaşımız bunu hak etmiyor" dedi.
HASİAD Başkanı Halit Yağcıoğlu, gündeme ilişkin düzenlendiği basın toplantısında, Son 3-4 yıldır Türkiye’nin komşularında yaşanan savaş ve karışıklıktan ötürü bölgede ekonomik ve sosyal sıkıntılar yaşandığını dile getirerek, ”Nakliye sektörü durma noktasına geldi, ihracatçılarımız ciddi sıkıntı içerisinde, turizmcilerimiz yaptıkları yatırımın karşılığını almayı bırakın, ayakta kalmanın çözüm yollarını aramaktadırlar. Tabi bu sektörler haricinde diğer sektörlerde bundan nasibini dolaylı olarak almaktadır. En önemli sorunlardan biri de işsizlik sorunudur. Her platformda bunu dile getiriyoruz ve getirmeye de devam edeceğiz. Türkiye’nin ve bölgemizin işsizlik sorunu var iken üzerine bir de yabancı iş gücünün gelmesi ve daha önemlisi bunların tamamının kayıt dışı olması ciddi bir şekilde haksız rekabeti doğurmaktadır”diye konuştu.
"ŞEHİR MERKEZİNDEKİ AŞIRI FİYATLANMANIN SEBEBİ YENİ YERLERE YATIRIM YAPILMAMASI"
Hatay’ın belediyecilik olarak Türkiye’nin ortalamasının çok gerisinde hatta en sonlarda olduğunu belirten Yağcıoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü;
”Bizim vatandaşlarımızın bunu hak etmediğini düşünüyor ve ısrarla diyoruz ki artık yaşanabilir ve örnek bir şehir olmak istiyoruz. Şehrin gelişimi şüphesiz Antakya halkını yakından ilgilendirmektedir. Türkiye’de nadir şehirlerden birisi olsa gerek, yeni yerleşim yerlerine yatırım yapmayan tek kent Hatay. Tüm Büyükşehirler imara açılan bölgelere su, yol, doğalgaz ve altyapı hizmetleri getirmektedir. Antakya’nın şehir merkezindeki yerleşim sıkıntısı ve mevcut arazilerinin çok değerli olmasının ana sebebi yeni bölgelere yatırım yapılmamasıdır. Bu şekilde şehir sıkışmış, huzursuz ve modern kent görünümünden uzak kalmaktadır" diye konuştu.
"MİLLETVEKİLLERİMİZ ARTIK BİR ARAYA GELSİN" ÇAĞRISI
Bölge milletvekillerinden parti ayrımı gözetmeksizin ilin menfaati için çalışmalarını beklediklerini dile getiren Başkan Yağcıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
"Bölgemiz milletvekillerinden beklentimiz hangi partiden veya hangi siyasi düşünceden olursa olsun konu Hatay’ın menfaati olduğunda bir araya gelebilmeliler ve ortak hareket etme kültürünü gösterebilmeliler. Biz gerçekten merak ediyoruz. En son ne zaman bir araya geldiler, bölgenin siadlarını, odalarını ve diğer ilgililerini bir araya getirerek ne zaman Hatay’ın sorunlarına çözüm bulmaya çalıştılar. Sadece seçim zamanı oy istemek için değil biz siyasilerimizle 3 ayda bir gerekirse ayda bir bir araya gelip Hatay’ın sorunlarını ve çözüm önerilerini konuşmak ve bunların meclise taşınmasını talep ediyoruz.”
YORUM EKLE