Vodafone NB-IoT teknolojisini tüm Türkiye'de kullanıma sundu

- Şirket, nesnelere özel şebekeler kurularak 200 KHz gibi çok dar bantlarda geniş alanlara hizmet verilmesini sağlayan Darbantta Nesnelerin İnterneti (NB-IoT) teknolojisini, Türkiye'nin 81 ilinde kullanıma sunan ilk operatör oldu

Ekonomi 25.09.2017, 10:56
Vodafone NB-IoT teknolojisini tüm Türkiye'de kullanıma sundu
banner230

İSTANBUL (AA) - Vodafone, bir ilke daha imza atarak Dar Bantta Nesnelerin İnterneti (NB-IoT) teknolojisini Türkiye çapında kullanıma sundu.

Şirketin açıklamasına göre, Vodafone Türkiye'nin mevcut lisanslarını kullanarak 4.5G şebekesi üzerinden Türkiye'nin 81 ilinde aynı anda hizmete aldığı 5G'nin öncü teknolojisi NB-IoT sayesinde, milyonlarca makinenin düşük güçle her yerde şebekeye bağlanması mümkün olacak.

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mallik Rao, bu teknolojiyi ilk olarak geçen yıl düzenlenen Vodafone Dijital Dönüşüm Zirvesi'nde Türkiye ile tanıştırdıklarını hatırlatarak, bir yıl içinde bu teknolojiyi tüm Türkiye'de kullanıma açmaktan büyük mutluluk duyduklarını kaydetti.

Tüm dünyada yeni nesil genişbant teknolojilerinin gelişimine öncülük eden Vodafone olarak, Dar Bantta Nesnelerin İnterneti'nin geliştirilmesinde de önemli rol oynadıklarının altını çizen Rao, şu değerlendirmelerde bulundu:

"5G'nin öncü teknolojisi olarak kabul edilen NB-IoT teknolojisini mevcut 4.5G şebekemiz üzerinden Türkiye'nin 81 ilindeki abonelerimizin kullanımına sunarak, 5G yolunda ilk somut aksiyonu alan operatör olduk. Bu teknolojiyle çok daha fazla cihazı Nesnelerin İnterneti'ne bağlamak mümkün olacak. Sayaçlar, sensör izleme, demirbaş takibi gibi birçok alanda kurumsal uygulama ihtiyacına yanıt veren NB-IoT teknolojisi; akıllı şehircilik, akıllı tarım ve Endüstri 4.0 için önemli faydalar sağlayacak.

Vodafone olarak, bir yandan Türkiye'nin en geniş 4.5G kapsamaya sahip operatörü olarak şebekemizi geliştirirken diğer yandan Türkiye'nin 5G vizyonu doğrultusunda en yeni teknolojileri abonelerimizle buluşturmaya devam edeceğiz."

Uzun pil ömrü gerektiren ve ulaşılması güç alanlarda bulunan nesneler için düşük enerji ile yüksek kapsama sağlayan NB-IoT teknolojisi, mevcut mobil şebekeler üzerinde de kullanılabiliyor. Kapsamanın zor olduğu alanlarda bile milyonlarca cihazın iletişime devam edebilmesini sağlayan ve düşük güç harcayarak cihazların pil ömrünü 10 yıla kadar uzatan teknoloji, özellikle sanayide büyük ilgi görüyor.

Yorumlar (0)
banner287
banner269
10°
açık
Namaz Vakti 20 Ekim 2019
İmsak 05:26
Güneş 06:48
Öğle 12:31
İkindi 15:35
Akşam 18:05
Yatsı 19:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@