13 Mayıs 2015 Çarşamba 13:53
Turcas Petrol 2014 Yılında Karını 6 Kat Arttırdı
banner230
Turcas Petrol A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, 2014 yılı olağan genel kurul toplantısında geçen gün sınırların belirsizleştiği dünyada, Türkiye gibi yüksek potansiyele sahip ülkelerin ivme kaybetmeksizin büyümeye devam etmesi gerektiğini belirtti.
Turcas Petrol 2014 mali yılına ilişkin genel kurul toplantısı, Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yılmaz Tecmen, CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Batu Aksoy, diğer yönetim kurulu üyeleri ve küçük pay sahiplerinin katılımıyla gerçekleşti. 2014 yılı sonuçlarına ve 2015 yılı hedeflerine dönük bilgi veren Turcas Petrol A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy; Türkiye’de olumlu ve olumsuz gelişmelerin bir arada yaşandığı hareketli bir yılı geride bıraktıklarını belirterek; “Turcas olarak enerji alanındaki yatırımlarımızı çeşitlendirip riskleri minimize etme yolunda adımlar attık. Öte yandan akaryakıt piyasasındaki öncü konumumuzu korumayı başardık. Sektörlerinde öncü konumda olan iştiraklerimiz Shell & Turcas Petrol A.Ş. ile RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. bünyesinde yarattığımız değeri yukarıya taşırken, aynı zamanda yenilenebilir enerjinin toplam elektrik üretim portföyümüz içerisindeki payını artırmayı, bu sayede hissedarlarımız açısından çok daha dengeli bir yatırım portföyü ortaya koymayı hedefliyoruz” dedi.
Önlerindeki dönemin getireceği risk ve fırsatların doğru okunmasıyla bu dönemden de güçlenerek çıkacaklarına inandığını belirten Erdal Aksoy, “Hızla küreselleşen, her geçen gün sınırların belirsizleştiği dünyamızda, Türkiye gibi yüksek potansiyele sahip ülkelerin ivme kaybetmeksizin büyümeye devam etmesi gerekiyor. Ülkemizin büyümesinin enerjisini sağlayacak yatırımları hayata geçirmenin sorumluluğu da, Turcas gibi saygın, köklü, özgüveni yüksek ve azimli Türk şirketlerinin üzerinde. Bu görev bilinciyle ülkemiz için çalışmaya ve yenilikçi projeler üretmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Turcas Petrol A.Ş.’nin CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Batu Aksoy ise; “‘Enerjide Küresel Vizyon, Bölgesel Deneyim’ sloganıyla yatırım portföyümüzü çeşitlendirdiğimiz bu dönemde, 84 yıllık kurum tarihimizde dünyanın en büyük enerji şirketleriyle gerçekleştirdiğimiz ortaklıklarda edindiğimiz deneyim, sağlam finansal yapımız ve yenilikçi yönetişim anlayışımızla tüm paydaşlarımıza değer yaratan projeler gerçekleştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Batu Aksoy, 2014 yılında Turcas’ın faaliyet kârını bir önceki yıla oranla 6 kat arttırarak 14 milyon TL’ye çıkarttıklarını belirtti.
Şirketten verilen bilgide, Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu’nu düzenli bir şekilde arttıran Turcas, 2014 yılına ilişkin değerlendirme neticesinde notunu 10 üzerinden 9,08 seviyesinden 9,27’ye yükseldiği açıklandı. Turcas, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından gerçekleştirilen Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Endeksi’nde üst üste ikinci yıl ödüle layık görüldü ve Borsa İstanbul’da işlem gören 422 şirket içerisinde ‘kadınların yönetiminde en çok söz sahibi olduğu enerji şirketi’ pozisyonunu korudu.
Akaryakıt piyasasındaki Turcas iştirak olan Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAŞ), tavan fiyat uygulaması başta olmak üzere bir dizi yasal düzenlemeye ve petrol fiyatlarında yaşanan sert düşüşe rağmen, ‘Akaryakıt İstasyonu Başına Düşen Beyaz Ürün Satış Hacmi’nde 2014 yılında 16 milyar TL net satış hâsılatı gerçekleştirdiği belirtildi.
Ayrıca verilen bilgiye göre, Turcas’ın jeotermal alanındaki genç iştiraki olan Turcas BM Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş., Aydın Pamukören’de gerçekleştirdiği sondajlarla ilgili Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan 13,2 MW büyüklüğündeki kurulu güç için Ön Lisans almayı başardığı belirtildi ve Aydın’da elde edilecek sonucun Turcas’ın Denizli ve Manisa’da bulunan diğer jeotermal lisanslarında yapacağı yatırımları teşvik etmesi beklendiği bildirildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.