Petrolde 'Trump' etkisi

Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler AŞ Araştırma Uzmanı Taştan, ABD'nin yeni Başkanı Trump'ın içe dönük ekonomi politikasının ülkede petrol üretimini artırabileceğini belirtti.

Petrolde 'Trump' etkisi
banner230

İSTANBUL (AA) - ZEYNEP DUYAR CANLI - Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler AŞ Araştırma Uzmanı Vahap Taştan, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Donald Trump'ın ABD'de başkanlığı devralmasıyla enerji piyasalarının hareketlendiğini söyledi.

Trump'ın içe dönük bir ekonomi politikası sinyali verdiğini ifade eden Taştan, bu durumun ülkenin petrol stratejilerinde de değişikliğe yol açabileceğini dile getirdi.

Yükselen petrol fiyatlarının ABD'deki üreticileri hareketlendirdiğini vurgulayan Taştan, "Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı birtakım üreticilerin arz kesintisi konusunda anlaşması ile petrol fiyatlarında yükselişin ön planda olduğunu izledik. Buna karşın ABD'de özel sektör, yükselen fiyatlarla beraber yeniden piyasaya girmeye hazırlanıyor. Yeni ABD Başkanı Donald Trump'ın içe dönük ekonomi politikası, ABD petrol üretimini artırabilir." diye konuştu.

"Petrol üretiminin hızlı yükselmesi ihtimali düşük"

Destek Yatırım Menkul Değerler AŞ Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör de Trump'ın göreve başlamasıyla ABD'nin enerji politikalarında önemli değişiklikler yapacağına yönelik sinyaller verdiğine işaret etti.

Trump'ın ABD'nin kaya gaz teknolojisine yönelik teşvikleri artırdığını belirten Gözgör, "Kısa vadede ABD'nin petrol üretiminde hızlı bir yükselme ihtimali düşük. Bu nedenle, ABD petrol ithalatını daha çok Kanada ve Meksika gibi OPEC dışı ülkelerden gerçekleştirmek isteyebilir." dedi.

YORUM EKLE