Perakende Sektörü 2015’te Yüzde 14 Büyüdü

TPF Başkanı Mustafa Altunbilek, perakende sektörünün, geçen yıl ekonomide yaşanan olumsuzluklara rağmen yüzde 14 büyüdüğünü söyledi.Perakendeci, üretici ve tedarikçi olmak üzere, perakende sektörünün bir araya getiren ‘Yerel Zincirler...

Perakende Sektörü 2015’te Yüzde 14 Büyüdü
banner230
TPF Başkanı Mustafa Altunbilek, perakende sektörünün, geçen yıl ekonomide yaşanan olumsuzluklara rağmen yüzde 14 büyüdüğünü söyledi.
Perakendeci, üretici ve tedarikçi olmak üzere, perakende sektörünün bir araya getiren ‘Yerel Zincirler Buluşuyor’ (YZB) Konferans ve Fuarı’nın 7’incisi açıldı. Konferansın açılışında konuşan Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, “2023 yılına kadar 70 milyar TL cirosal büyüklüğe ulaşmayı hedefliyoruz. Yerel perakende zincirleri, yılda toplam 10 milyar dolarlık ciroya imza atıyoruz. 70 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Türkiye’nin en çok istihdam sağlayan üçüncü sektörüyüz” dedi.
Perakende sektörünün geçen yıl ekonomide yaşanan olumsuzluklara yüzde 14 büyüme oranına imza attığını belirten Altunbilek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Makro ekonomik gelişmelerin her sektörde olduğu gibi perakende için de belirleyici bir etken. Tüm girişimciler gibi biz de geleceğe güvenle bakmak istiyoruz. Ekonomik istikrar, her zaman yatırım kararlarının daha rahat verilebilmesi anlamını taşır. İstikrar olduğu sürece hem yerel perakende hem de ulusal perakende, Türkiye’nin kalkınma hızından daha hızlı büyüyecektir. Birlik ve beraberlik içinde sağlıklı büyüyen bir perakende sektörü, daha refah, daha zengin bir Türkiye’nin itici gücü olacaktır”.
Türkiye genelinde ve KKTC’de faaliyet gösteren toplamda 17 derneğin çatı örgütü olarak, 370 üye ve 4 bine yakın satış noktasına ulaştıklarını söyleyen Altunbilek, YZB 2015’in ana teması olan teknolojiye de değindi. Mağazalarda yapılan düzenlemelerin, müşterilerin satın alma kararlarını etkilediğinin altını çizen Altunbilek, “Müşterilerimizin beklentileri her geçen gün artıyor. Çok yakın bir gelecekte müşteri tercihleri kapsamlı bir şekilde dönüşecek. Sadece iyi ürün ve fiyat avantajı sunmak yeterli olmayacak. Kendini yeniliğe, teknolojiye ve hıza en çabuk uyarlayabilenler rekabette öne çıkacak” dedi.
HİSARCIKOĞLU: “PERAKENDE KRİZİN SİGORTASI”
Konferansın açılışında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise perakende sektörünün ‘krizin sigortası’ olduğunu vurguladı. Hisarcıklıoğlu, “Perakende demek, iç tüketim demektir. Türkiye olarak 2008 krizinden çıkabilmeyi başardıysak, bu perakende sektörü sayesinde oldu. Siz işler iyi diyorsanız, ekonomi iyidir, kötü diyorsanız ekonomi kötüdür. Ekonominin öncü göstergesi, sinir uçları sizlersiniz” dedi.
Türkiye’nin en önemli sorununun işsizlik ve istihdam olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’de her yıl 1 milyon kişiye ilave iş bulmak zorundayız. Geçen yıl ise müthiş bir başarı hikâyesine imza attık. 1,3 milyonluk yeni istihdamın, 1 milyon 100 binini Türk özel sektörü sağladı. Bu rakam, tarihimizde bir ilk” dedi.
Kişi başına düşen milli gelirde 2008 yılından bu yana 10 bin dolarda tıkanıp kalındığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Yani yerimizde sayıyoruz. Bunun adı ne? Orta gelir tuzağı. Zenginleşmek istiyorsak, rakiplerimizle aynı refah seviyesine ulaşmak istiyorsak, 2015 Haziran sonrasında, önümüzde 4 yıllık seçimsiz bir süreç var. Bu büyük bir fırsat. Yeniden ekonomideki yapısal reformlara odaklanmamız lazım. Ancak bu şekilde, kişi başı milli gelirde hedeflenen 25 bin dolar seviyesini yakalarız” ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE