Öztürk’ten Çandarlı Limanı Önerisi

Çandarli Limanının, Türkiye'nin En Büyük Aktarma Limanı Olması Planlanıyor.

Ekonomi 30.07.2015, 15:35
Öztürk’ten Çandarlı Limanı Önerisi
banner230
İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz (İMEAK) Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Türkiye’nin en büyük aktarma limanı olarak planlanan Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın yeni bir vizyon ile ihaleye çıkarılmasını önerdi. Marmara Bölgesi’nde yapılan yeni liman yatırımları nedeniyle, konteyner elleçleme kapasitesinde arz fazlası oluştuğunu dile getiren Öztürk, yeni bir denge sağlanana kadar Çandarlı’nın akaryakıt ikmal merkezi ve gemi bakım-onarım üssü olarak planlanması gerektiğini söyledi.
Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın, Cumhuriyetin 100. yılında 500 milyar dolar ihracat hedefi için planlandığını hatırlatan Öztürk, “Taşımacılık sektörü büyüyor ve daha modern hale geliyor. Ülke olarak büyüyen pastadan daha fazla pay almalıyız. Bugün yaptığımız yatırımların meyvesini ileride toplayacağımıza kuşku yok. Dolayısıyla Çandarlı Limanı gerekli bir yatırım. Ancak konteyner taşımacılığında arz-talep dengesi bozuldu. Marmara Bölgesi’nde ciddi bir kümeleşme oluştu. Dubai Port, MSC, CMA CMG gibi liman devleri bölgede üs kurmuş durumda. Çinli liman şirketi Cosco, Pire Limanı’nı işletiyor. APM Terminals’in işleteceği Aliağa’daki Petkim Limanı, kısa süre sonra hizmete girecek. Liman hizmetleri sektöründe kartlar dağıtılmış durumda” dedi.
“ÇANDARLI ÇOK İŞLEVLİ OLSUN”
Bölgedeki konteyner talebinin, bu arzı karşılayacak kadar hızlı büyümediğine dikkat çeken Öztürk, 2011’de İzmir Alsancak Limanı ve Aliağa’daki Nemport ve Ege Gübre Limanlarında 1 milyon 49 bin TEU yük elleçlenirken, bu rakamın 2014 sonunda sadece 1 milyon 214 bin TEU’ya yükseldiğini ifade etti. “Kıtalar arası aktarma limanı olarak planlanan Kuzey Ege Çandarlı Limanı’na bu verilerle yakın gelecekte çok iş düşmeyecektir” diye konuşan Öztürk, Çandarlı projesinin farklı işlevlerle zenginleştirilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Çandarlı, aktarma limanının yanı sıra önemli bir tedarik merkezi haline dönüşebilir. Aliağa, rafineriler, doğalgaz terminalleri ile Türkiye’nin enerji üssü oldu. Bu tesislerden Çandarlı’ya ulaşım kolay. Örneğin Tüpraş’tan Çandarlı’ya denizaltından boru çekmek çok zor değil. Gemiler, Çanakkale ve İstanbul Boğazı’na girmeden önce yakıtlarını Çandarlı’dan daha uygun fiyatla tedarik edebilir. Biz yeni ihale şartnamesi oluşturulurken, bu tür gelişmelerin dikkate alınmasında fayda görüyoruz.”
Yorumlar (0)
banner287
banner269
Namaz Vakti 11 Aralık 2019
İmsak 06:14
Güneş 07:42
Öğle 12:39
İkindi 15:06
Akşam 17:27
Yatsı 18:50

Gelişmelerden Haberdar Olun

@