15 Temmuz 2015 Çarşamba 13:54
Orağlı: “Türkiye’de Reklam Ve Tanıtımın Payı Çok Az”
banner230
Zafer Orağlı, “Batılı ülkeler Gayri Safi Milli Hâsılalarının yüzde 2’sini reklam ve tanıtımlara ayırırlarken bu oran Türkiye’de binde 4’ler seviyesinde” dedi.
Reksan Reklam Kurucusu Zafer Orağlı “Yunanistan’da dâhil batılı ülkeler Gayri Safi Milli Hâsılalarının yüzde 2’sini reklam ve tanıtımlara ayırırlarken bu oran Türkiye’de binde 4’ler seviyesinde. Türkiye’de kişi başına tanıtım harcamasının yaklaşık 20 euro bu Avrupa ülkelerinin çok gerisinde. Örnek verecek olursak, ortalama olarak kişi başı tanıtım harcamasının iflas eden Yunanistan’da 230 euro, Almanya’da ise 244 euro civarında olduğunu söyleyebiliriz” dedi.
Orağlı, tanıtımın aslında üretici firma için bir yatırım olduğunu fakat harcama olarak algılandığı sürece geri dönüşünün çok zor olacağını ifade ederek “Batı ekonomilerinde ya da gelişmiş ülkelerde yüzde 1,5-2 civarında olan tanıtım yatırımlarının oranı Türkiye’de bugün binde 4 civarındadır. Türkiye’de bu oran yüzde 1’lere çıktığı andan itibaren sadece bu sektör değil, tüm ülke ekonomisi kazanacaktır” ifadelerini kullandı.
Türkiye’de 2011 de 4 milyar 320 milyon TL olan reklam bütçesinin, 2012 de 4 milyar 652 milyon TL, 2013’de 5 milyar 80 milyon TL, 2104’de ise 5 milyar 938 milyon TL olarak gerçekleştiğini belirten Orağlı yıllara göre bakıldığında her sene ortalama yüzde 10’luk bir artış gözlemlendiğini söyledi.
Türkiye’de şirketlerin reklam bütçelerini ise, ciro, karlılık, sektördeki yeri-bilinirliği-gücü ve sürekliliği gibi kriterlerin belirlediğini söyleyen Zafer Orağlı “Holdinglerin 365 gün reklam yapabilme kapasitesine karşın Kobi’ler daha çok açıkta kalan fırsatları değerlendirmeye gayret ediyor. Her ikisi için ayrı ayrı bir tahminden ziyade ikisi arasında ciddi bir fark olduğunu belirtmek daha doğru olacaktır. Holdinglerin onda biri yada yüzde biri kadar reklam harcaması yapan KOBİ’ler mevcut sektörde” sözlerini kullandı.
Reklam verenler sektörel olarak incelendiğinde, Finans, Gıda, İletişim, İçecek, Otomotiv, Elektronik Ev Eşyaları, Kozmetik-Kişisel Bakım, Ev Temizlik Ürünlerinin başı çeken sektörler olduğunu kaydeden Zafer Orağlı, “Mecra bazlı incelendiğinde mecranın özelliğine göre ve elbette dönemsel olarak liderlik bir sektörden diğerine geçiyor” dedi. Zafer Orağlı reklamın önemini bilen şirketlerin yıllık cirosunun yüzde 10-15i kadarını reklama ayırırken, reklamı masraf olarak gören firmalarda bu oranın yüzde 5 oranını bile bulmadığını söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.