22 Ekim 2015 Perşembe 16:57
Kentsel Dönüşüm Her Yönüyle Ele Alındı
banner230
Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi Balıkesir’de gerçekleştirildi. Kentsel Dönüşümün Önemi ve Yapılması Gerekenler konulu ana oturumda konuşan Atlas Conceptia Yönetim Kurulu Başkanı Tavit Köletavitoğlu "Kentsel dönüşümle ifade edilen ama kentsel dönüşüm kelimesinin bile tek başına yetmediği bu sürece 2. Kurtuluş Savaşı diyebiliriz. Bu Kurtuluş Savaşının cepheleri Anadolu satıdır. Balıkesir’in diğer gelişen kentlerle beraber şehirleşme kültürünü değiştirmesi ve değişen şehirleşme kültürü içerisinde kendisini gelecek nesillere bilimsel verilerle hazırlaması gerekiyor" dedi.
Deprem riski taşıyan ve ayrıca buna bağlı olarak niteliksiz konut stoğuna sahip olan ülkemizi çok yakından ilgilendiren ve gelecek 20 yıl içerisinde ekonomimizin lokomotifi olacağı gibi gözüken kentsel dönüşümün, kamuoyunda tam olarak anlaşılmasını sağlamak amacıyla planlanan ’Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ Balıkesir’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir Ticaret Odası’nın desteğiyle gerçekleştirildi.
Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler yaptığı konuşmada, "Kamuoyunda kentsel dönüşüm olarak bilinen afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun tasarısı ile birlikte ülke genelinde 14 milyon konutun elden geçirilmesi planlanıyor. Balıkesir’de ise sadece il merkezinde bu rakam en az 88 bin adet. Balıkesir’in tamamı deprem kuşağında yer almaktadır. 17 Ağustos gibi bir afetin Balıkesir’de olma ihtimali bu denli yüksek iken kentsel dönüşüm biz Balıkesirliler için büyük bir tedbir projesidir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın yol göstericiliğinde bizde Balıkesirliler olarak milletvekillerimizle, valiliğimiz, belediyelerimizle STK’lar ve vatandaşlarımızla birlikte güç birliği içinde elimizden geleni yapmakla yükümlüyüz. Bizlerin Balıkesirliler olarak görevi daha modern, daha güçlü bir Balıkesir’i inşa etmek için yola çıkan kentsel dönüşüm projelerine destek olmaktır" dedi.
DEPREMLERİN ARDINDAN GÜÇLENDİRME SÜRECİ
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tahsin Badem, "Kentsel Dönüşüm kavramının ülkemiz gündemine oturma süreçlerini bir inşaat mühendisi gözü ile hatırlatırsam, çok yakın bölgelerde bulunan Kocaeli,Gölcük,Yalova ve Düzce’de ki depremlerden bahsetmem gerekecek. Elbette arkasında da çözüm için yaşanan süreçlerden. Depremlerin ardından ülkemiz yapı sektöründe başta kamu yapıları olmak üzere bunları güçlendirme süreci yaşadık. Daha sonra İstanbul’un bazı ilçelerinden başlayan imar artışları ile finansman sağlanarak yenileme stratejisi uygulandı. Bunun ardından riskli yapıların ve alanların önceliklendirme çalışmaları, yapı envanterleri çalışmaları. Yapıların risk değerlendirmesi, değerlendirmeleri üzerinde hızlı tarama yöntemleri, değiştirilmeleri ve hızlı tarama uygulamaları süreçleri yaşandı. Bunlar yaşanırken ulusal strateji geliştirme çabalarından da bahsetmek istiyorum. Bu alanlarda hak sahipleri ile görüşmeler kentsel tasarım, imar planlama hak sahipleri ile anlaşma ve kamulaştırma çalıştırmaları çeşitli illerde devam etmektedir. Bu süreçler zaman alan ve üzerinde oldukça düşünülerek kararlı adım atılması gereken çalışmalar gerekmektedir. Uygulama alanında yaşanılan tedbirlerle analitik bakışın hakim olmasını sağlamak ve bu unsurları bir araya getirme imkanı sağlayan çalışmaların önemini ve kıymetini biliyoruz" şeklinde konuştu.
"PLANLI KENTLEŞME HAMLESİNİ YILLARDIR YAPILMADI"
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, "Balıkesir Kuvayi Milliye şehri, maalesef dün Hakkari’de şehit olan bir astsubayımız var. Bugün İvrindi’nin Çam Mahallesi’nde cenaze merasimi var. Ben tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Göreve geldiğimiz günden bu yana Balıkesir’i yakın gelecekteki rolüne hazırlamaya çalışıyoruz. 3. köprü, İzmit Körfez geçişi, İstanbul İzmit otoyolu ve hızlı treni ile Çanakkale Köprüsü projelerinin tamamlanması ile oluşacak altın halkada Balıkesir merkez bir rol üstlenecek. Tarımdan turizme, sanayiden lojistiğe kadar bir çok yatırımcı kuruluş şimdiden yer seçimlerini tamamladı. Ancak farkındayız ki Balıkesir maalesef planlı kentleşme hamlesini yıllardır yapamadı. Gerçeği konuşmak gerekirse kent merkezimiz kasaba görünümünde. Çamlık tepersinden baktığınızda göreceğiniz tek şey beton yığınları. Balıkesir’in bir çok ilçesinin deprem kuşakları üzerinde olduğu bilinen bir gerçek.Üstelik son 30 yılda kenti gevşek zeminli ovalara, tarım arazilerine doğru genişletmişler. Önceliğimiz mega altyapıları takip eden büyük yatırımlar sonrası oluşacak istihdamın yaşanacağı alanların sağlam zeminler üzerine tesis etmek. Geçen hafta 2400 Konutluk Yeni Karesi projesi ile estetik, planlı ve sürdürülebilir kentleşme hamlemizin ilk adımını attık. Bu arada dönüşüm denilince, ben sadece eski yapıları yıkmak ve yenilerini yapmayı anlamıyorum. Daha geniş yollar ve donatı alanları açmadıkça yakıp yenilemek istenen sonucu tam anlamıyla veremeyecektir. Sadece yıkmak ve yenilemek de değil, kimi alanlarda fonksiyonel değişikliklerle, kullanım değişiklikleri ile köhnemiş yapıları da güçlendirerek ekonomiye kazandırabiliriz. Türkiye örnekleri ile mukayeseler, Balıkesir’in Bandırma’dan Ayvalık’a farklı iklim topografya ve kültüre sahip ilçelerine münhasır dönüşüm ihtiyaçları ve modelleri tartışılarak ortaya yeni fikirler ve öneriler çıkacaktır diye düşünüyorum. Sizlerinde desteği ile Marmara’nın yükselen yıldızı Balıkesir’i tarihi köklerine bağlı modern bir turizm, sanayi ve lojistik merkezi olarak yeniden kuralım, kurgulayalım" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından başlayan özel oturumda Deprem Riski ve Kentsel Dönüşüm İlişkisi konusu sunum eşliğinde TÜBİTAK MAM-Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç.Dr. Ekrem Zor tarafından katılımcılara anlatıldı.
"BAZI KONULARI ERTELEYİP ISKALADIK"
Konuşmaların ardından düzenlenen özel oturumda Kentsel Dönüşümün önemi ve yapılması gerekenler ele alındı. Atlas Conceptia Yönetim Kurulu Başkanı Tavit Köletavitoğlu’nun başkanlığında devam eden oturuma Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Av. Ali Yüksel,TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, İş Bankası Bireysel Krediler Bölüm Müdürü Recep Haki, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden Doç.Dr. Ali Hepşen ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden Doç.Dr.Pelin Pınar Özden katıldı.
Oturum başkanı Atlas Conceptia Yönetim Kurulu Başkanı Tavit Köletavitoğlu yaptığı konuşmada "Ülkemiz Türkiye yerleşik düzenimiz Cumhuriyetin yaşıyla hemen hemen özdeş olduğu için çok ciddi bir biçimde sanayileşme çevriminin ve onun getirdiği kentleşme düzenlemelerinin biraz dışında kalmamız, daha sonra 2. dünya savaşı ve koşturmaları içinde bazı konuları ertelemiş ve ıskalamış olmamız nedeniyle şehirleşme denen olay maalesef kentin çekmesi,kırığın itmesi gibi kontrolü zor olan 2 tane fonksiyonu üst üste getirerekten planlamayı ıskalamıştır ve planlama açısından da en fazla, planlamanın esasını alt yapısını oluşturan verilerin doğru kullanımını ıskalamıştır" dedi.
Türkiye’nin bugün şehirleşme açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden birisi haline geldiğini ifade eden Köletavitoğlu "Diğer taraftan da, şehirleşme politikaları açısından çok fazla arzu edilmeyen bir şehir kademelenmesi yaratmıştır. Türkiye özellikle şehirleşme politikaları açısından bir şansızlık yaşamıştır. Bu şansızlık özellikle İstanbul gibi bir kentin Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sine sahip, ekonomi olarak da yüzde 34-35’ine sahip olmasıdır. Biz buna tek hakim şehir diyoruz. Bir şehir kendisinden sonra gelen şehirlerden bir kaçının toplamından daha büyük bir nüfusa sahipse bu çok iftihar edilecek bir durum değildir. Gelişmiş ülkelerde bu tür kentler yoktur. Türkiye’de yeni yeni farkına vardığımız için kentin tabanını oluşturan, fiziksel verilerin önemini 99 ve Van depremi ile biraz daha iyi anladık. Bunları anlayıp bilimsel bazda tartıştığımız için, bunları doğru şekilde hayata geçirmek için kentin yenilenmesi ve gelecek yıllara yüzyıllara hazırlanması açısından değerleme sistemi ve sektörün yenilenmesiyle bunları hep birlikte harmanlama içerisinde olduğumuz için bunları alt alta koyarak, kentsel dönüşümle ifade edilen ama kentsel dönüşüm kelimesinin bile tek başına yetmediği bu sürece 2. Kurtuluş Savaşı diyebiliriz. Yerleşik düzene geçtiğimizden bu yana son 10 yıl içinde başlattığımız önümüzdeki 10 yıl çok farklı bir şehir yaratacağımıza inandığımız 20 yıllarda yaptığımız bir kurtuluş savaşıdır. Bu Kurtuluş Savaşının cepheleri Anadolu satıdır" şeklinde konuştu.
Türkiye’nin artık kentleşme oranı açısından dünya örneklerinin önüne geçtiğine dikkat çeken Köletavitoğlu "Kentsel nüfus kırsal nüfusun çok önüne geçmekte. Gelişen kentler arasında mümtaz bir yeri olan Balıkesir’in diğer gelişen kentlerle beraber şehirleşme kültürünü değiştirmesi ve değişen şehirleşme kültürü içerisinde kendisini gelecek nesillere bilimsel verilerle hazırlaması gerekiyor. Yine doğru ve uluslararası konumlarla kendini hazırlaması gerekiyor. Bunlar para ve sermaye piyasalarıdır. Bunların kamu politikaları açısından yönlendirilmesiyle ilgili çalışmalarda Çevre ve Şehircilik bakanlığımızla özdeşleşti. Bütün bu çalışmaları üst üste koyduğumuz zaman kentsel dönüşümle sembolleştirdiğimiz işin ciddi bir seferberlik ciddi bir kurtuluş savaşı olduğunda hemfikir olmamak mümkün değil" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.