03 Haziran 2015 Çarşamba 13:24
Hisarcıklıoğlu: “Küresel Büyüme Oranları Düşük, İşsizlik Oranları Yüksekken B20’nin Bir Dakika Bile Dinlenmeye Tahammülü Yok”
banner230
ANKARA (İHA) – Paris’te düzenlenen B20 Görev Güçleri Ortak Toplantıları’na katılan B20 Türkiye ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Küresel büyüme oranları düşük, işsizlik oranları yüksekken B20’nin bir dakika bile dinlenmeye tahammülü yok" dedi.
B20 Türkiye Dönem Başkanlığı kapsamında B20 Türkiye 2. Görev Güçleri Ortak Toplantısı, Paris’te yapıldı. OECD ve BIAC’ın B20 Türkiye ile birlikte düzenlediği ve yaklaşık 300 küresel aktörün katıldığı toplantıda Görev Güçleri’nin önerileri oylanarak önem sıralaması belirlendi. ‘Genç işsizliğinin ve kadınların işgücüne katılımının iyileştirilmesi’ önerisi yüzde 82 oranındaki oyla en üst sırada yer aldı. Toplantıda bir konuşma yapan B20 Türkiye ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, söz konusu sürece ve görev güçlerinin önerilerine değindi. Hisarcıklıoğlu, "Küresel büyüme oranları düşük, işsizlik oranları ise yüksekken B20’nin bir dakika bile dinlenmeye tahammülü yok" dedi.
Bu kapsamda Türkiye dönem başkanlığının temel felsefesi olan yatırım, kapsayıcılık ve uygulama alanlarına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, bu yaklaşımların küresel krizin yavaş da olsa aşılmasında büyük yardımı olduğunu belirtti. Hisarcıklıoğlu ayrıca, B20 Türkiye’nin politika geliştirme çabalarına ve aynı doğrultuda birçok ülkede iş dünyasının sorun ve önerilerini anlamak ve onları sürece dâhil etmek için yapılan bölgesel danışma toplantılarına dikkat çekti.
HİSARCIKLIOĞLU, GÖREV GÜÇLERİ’NİN ÖNERİLERİNİ ANLATTI
Hisarcıklıoğlu, Görev Güçleri’nin önerilerini tek tek özetledi. Hisarcıklıoğlu, Ticaret Görev Gücü’nün küresel ticareti daha da kolaylaştırmak için ısrarcı olacağını ve bu amaçla oluşturulan Ticareti Kolaylaştırma Anlaşması’nın yaygın olarak imzalanması gerektiğini söyledi. KOBİ’ler ve Girişimcilik Görev Gücü’nden de bahseden Hisarcıklıoğlu, "B20 KOBİ’lerin küresel pazarlara daha iyi entegre olabilmesini bir ihtiyaç olarak değerlendirmekte" diye konuştu. Hisarcıklıoğlu bu kapsamda kurulan Dünya KOBİ Forumu’nun önemine işaret etti.
Hisarcıklıoğlu, İstihdam Görev Gücü’nün önceliklerini de genç işsizliği ve iş gücüne kadınların katılım oranlarının iyileştirilmesi olarak açıklarken, Büyümenin Finansmanı Görev Gücü içinse, "Bu görev gücünün temel amacı KOBİ finansmanını güçlendirmek" dedi.
Altyapı ve Yatırımlar Görev Gücü’nün önerilerini sıralayan Hisarcıklıoğlu, yatırım ekosistemini iyileştirmenin önemine vurgu yaptı. Hisarcıklıoğlu son olarak, Yolsuzlukla Mücadele Görev Gücü’nün öne çıkan konusu G20 ülkeleri arasında şeffaf dijital gümrük prosedürlerinin ve sınırlararası sistemlerin geliştirilmesi hakkındaki görüşlerini dile getirdi.
Toplantıda BIAC Başkanı Phil O’Reily da konuşmasında, B20’nin önemini ve Türkiye Dönem Başkanlığı’ndaki gelişmeleri anlatırken, OECD Genel Sekreteri Angel Gurria değişen dünyadaki mega trendler ve gelecek dönemleri şekillendirecek politika ihtiyaçlarından bahsetti. G20 Türkiye Sherpası Ayşe Sinirlioğlu ise yatırım, kapsayıcılık ve uygulama ana noktalarına atıfta bulunarak, bunların içeriğine ilişkin bilgi verdi. Sinirlioğlu’nun konuşmasının ardından her bir görev gücünün başkanları ve ilgili OECD temsilcilerinin katıldığı kısa soru-cevap formatındaki interaktif tartışmalar gerçekleştirildi.
MALİYE BAKANLARI EYLÜL AYINDA ANKARA’DA BULUŞACAK
OECD ve BIAC’ın B20 Türkiye ile birlikte düzenlediği bu toplantıların ilki, geçtiğimiz Nisan ayında Washington’da gerçekleştirilmişti. Paris’teki toplantı aynı zamanda 3- 5 Eylül tarihlerinde Ankara’da yapılacak G20 ülkelerinin Maliye Bakanlarını bir araya getirecek zirve öncesinde B20 sürecinin kapsamlı bir şekilde ele alındığı son etkinlik oldu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.