Girişimciler Nasıl Finansal Kaynaklar Yaratabilir

İş planınız hazır ancak sermaye sıkıntısı çekiyorsunuz. Peki yeterli sermayeyi nereden nasıl ve ne şekilde bulabilirsiniz. Bu konuyla ilgili girişimcilere bazı önerilerimiz olacak. Uygun olan seçenekle şansınızı denemeye başlayabilirsiniz.

Ekonomi 05.08.2015, 08:43 05.08.2015, 08:43
Girişimciler Nasıl Finansal Kaynaklar Yaratabilir
banner230

Aile, Akrabalar, Arkadaşlar

Eğer sermaye miktarınız çok yüksek bir meblağ gerektirmiyorsa, fikirlerinizi ve planlarınızı sevdiklerinize açabilirsiniz. Onlardan başlangıç aşamasında alabileceğiniz maddi destek sizi gereksiz borçlanma ve faiz ödemekten kurtarabilir.

Melek Yatırımcılar

Yatırımcılık ülkemizde yavaş yavaş hareket kazanıyor. Özellikle ar-ge, teknoloji, inovasyon odaklı çalışmalar iyi yatırımlar alabiliyor. Eğer projeniz bu minvalde ise iyi bir sunum ve doğru yatırımcıya ulaşmakla beraber sermaye sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Özellikle bu yatırımcılar mentor olarak girişimcilere destek verdiğinden ilk adımlarda büyük fayda sağlarlar.

Devlet Destekleri

Kosgeb, Tübitak gibi kurumlardan destek alabilirsiniz. Tabi belli başlı şartları var bu desteklerin ancak detaylı inceleyip uygun bir planlama yapabilirseniz; işi kurarken harcadığınız kaynaklar, iş araç ve gereçleri gibi yüksek maliyet gerektiren ödemeleri karşılıksız olarak destek olarak alabilmeniz mümkün.

Banka Kredisi

Son çare denemekte fayda var. Zaten işi kurarken birçok masrafınız olacak bir de düzenli ödenmesi gereken bir borç hiç de moral verici değil. Eğer işinize çok güveniyorsanız, ufak ufak getiri yapmaya başladıysa bu riski almakta fayda var. Çünkü kredi borcu sizi gereğinden fazla yorabilir. Bu durumu belirttiğimiz gibi son seçenek olarak düşünmek gerek.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@