09 Ocak 2016 Cumartesi 19:29
Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması
banner230

Askerliğini bedelli yapanlar dışında Emekli Sandığı mensubu olan kişiler askerliklerini de kamu hizmeti kapsamında hizmetlerine saydırmak istemektedirler. Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması için de Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat edilmesi gerekmektedir. Bu işlemler şu yolu takip etmektedir.

·         Emekli Sandığında askerlik borçlanması için ilk önce sosyal Güvenlik Kurumuna ilgili belgeyle birlikte başvurulması gerekmektedir.

·         Dolduracağımız belge Askerlik Borçlanma Belgesidir.

·         Askerlik Borçlanması belgesi Sosyal Güvenlik Kurumundan veya bu kurumun il müdürlüklerinden temin edilebilir.

·         Bu belgeyi doldurduktan sonra bağlı bulunduğunuz askerlik şubesinden bu belgeyi onaylatmanız gerekmektedir.

·         Daha sonra askerlik şubesinden onaylattığımız belge ile sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüğüne vermemiz gerekiyor. Bu işlem ile askerlik borçlanması işlemleri bitmiş olmaktadır.

Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması İçin Müracaat Ettikten Sonra Nasıl Bir İşlem Başlıyor?

Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması işlemlerini bitirip Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne gerekli belgeleri teslim ettikten sonra bu kurumun askerlik borçlanması için belirlediği ücreti istenilen bankaya yatırmamız gerekmektedir. Bu durumda bu ücret taksitli veya peşin olarak da yapılabilmektedir. Ancak taksit sayısını Sosyal Güvenlik Kurumu belirlemektedir.

Bununla birlikte mevzuatın da her zaman değişebileceği göz önüne alınarak bir an önce askerlik borçlanmasını hizmete saydırmak akıllıca bir hareket olacaktır. Aksi takdirde ya tümden kaldırılabilecek bu uygulama veya ücretinin ödenemeyecek miktarlara çekilmesi isteklileri mağdur duruma düşürecektir.

Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması Yapılırken Çeşitli Düzenlemeler Yapılıyor Mu?

Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması için bazen devlet Türkiye büyük millet meclisi eliyle bazı kanunlar çıkararak düzenlemeler yapabilmektedir. Çok cüzi fiyatlarla askerlik borçlanması yapılmasına olanak sağlayabilen bu düzenlemeler bazen yürürlüğe girebilmekte ve hemen hemen bütün emekli sandığı mensupları eğer daha önce Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması yapmamışlarsa bu işlemi hemen yapmaya başlamaktadırlar. Çünkü emekli sandığı ve diğer sosyal güvenlik kurumlarında askerliğin hizmete sayılması işlemi epey bir tutar tutmaktadır. Bu da askerliğini hizmete saydırmak isteyenlerin bu işlemi askıya almalarına neden olmaktadır.

Bu durumda Emekli Sandığı çalışanları ve diğer çalışanlar da askerlik borçlanması için devletin düzenleme yapmasını beklemektedirler. Bu da her zaman bu işlemi yaptırmak isteyenlerin sayısını düşürmektedir. Eğer düzenleme yapılıp ödenecek meblağın hem cüzi bir miktara çekilmesi, hem de taksit sayısının artırılması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumunda askerlik borçlanmasını hizmetine saydırmak isteyenlerin sayısında gözle görülür bir artış olmaktadır. Bu da sosyal Güvenlik Kurumunda büyük iş yığılmalarına sebep olmaktadır. Buna rağmen bazen böyle düzenlemeler yapılarak askerliğini hizmetine saydırmak isteyenlere olanak sağlanmaktadır.

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.