01 Ekim 2015 Perşembe 14:48
Eğitim Giderleri Gelir Vergisinden İndirilebiliyor
banner230
Yeni eğitim yılının başlamasıyla birlikte, velileri de eğitim giderlerinin telaşı sardı. Yeminli Mali Müşavir Ahmet Gündüz, eğitim harcamalarının gelir ve kurumlar vergisinden indirilebileceğini söyledi.
Her yıl olduğu gibi bu yılda okulların açılması ile ailelerin birçok harcama yaptıklarını söyleyen Yeminli Mali Müşavir Ahmet Gündüz, “İster mükellef olsun, İster memur olsun velilerin bu harcamalarını vergilerinden indirip indirmeyecekleri merak konusudur. Ancak gelir vergisi mükellefi olup beyanname veren mükelleflerde eğitim ve öğrenim için ödedikleri harcamalar indirim konusu yapılabilmektedir. Eğitim harcamaları, özel okulların ücretleri, dershane ücretleri, özel kurs ücretleri, yemek ve servis ücretleri gibi bir çok masraflardan oluşmaktadır. Beyanname veren vergi mükellefleri, kendilerine, eşlerine ve çocuklarına ait eğitim ve sağlık masraflarını gelir vergisi beyannamesinden indirim konusu yapabilir” dedi.
Sadece ticari kazanç elde edenler değil, kira geliri olan, menkul ve gayrimenkul sermaye iradı olanlar ile her hangi bir sebeple gelir vergisi beyannamesi vermek zorunda olan tüm vergi mükelleflerinin bu haktan yararlanabileceğini de söyleyen Gündüz, “Vergi mükellefleri eğitim ve sağlık harcamalarının indirimini her yıl Mart ayında verilen beyanname üzerinden vergi matrahı olması halinde ve gelirinin yüzde 10’unu aşmayan kadar kısmını indirme hakkına sahiptir. Ancak tek bir iş yerine bağlı ücretli olarak çalışan kişiler, gelir vergisi beyannamesi vermediğinden bu vergi indiriminden faydalanamazlar. İndirimden yararlanmak için, öncelikle gelir vergisi beyannamenizde vergi matrahınızın olması gerekir. Eğitim ve sağlık harcamanızın vergi matrahınızın yüzde 10’unu aşmaması gerekir. Aşan kısmından vergi indirimi yapılamaz. Yapılan harcamanın Türkiye’de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi zorunludur. Eğitim harcaması denince, eğitim kurumları ile anaokulu, kreş ve dershanelere ödenen ücretler, servis ücretleri, özel kurs ücretleri, özel yurt ve pansiyon ücretlerini, her türlü kitap (ders kitabı, hikâye, roman, bilimsel eser) ve kırtasiye alımlarının tamamı akla gelmelidir. Eğitim amaçlı olarak kullanılan internet hizmeti harcamaları eğitim harcaması olarak beyan edilen gelirden indirilebilir. Ancak, spor ve müzik kurslarına ödenen ücretler, üniversite ve okullara giriş hazırlığıyla ilgili olanlar hariç gazete ve dergi bedelleri, oyuncak, müzik aleti, CD ve disket bedelleri, tiyatro, konser ve sinema giriş ücretleri, okul aile birliği ve benzeri derneklere yapılan bağışlar, Türkiye’de vergi mükellefi olmayan vakıf üniversite ve okullarına ödenen eğitim ücretleri, devlet okullarına ödenen harçlar ile bilgisayar alımına ilişkin olarak yapılan harcamalar eğitim harcaması olarak kabul edilmemektedir. Eğitim harcamalarının indirilebilmesi için, mükellefin kendisine, birlikte oturulan eşine veya bakmakla yükümlü olduğu küçük çocuklarına (öz veya üvey fark etmez) ait olması gerekmektedir. Vergi kanunlarında ‘küçük çocuk’ tabirinden, 18 yaşını doldurmamış ve mükellef tarafından, bakmakla yükümlü olunan (nafaka verilmek suretiyle bakılanlar dâhil) kişilerin anlaşılması gerektiğini belirtiyor. Yurt dışındaki okullarda okuyan öğrencilere ait yapılan harcamalar gelir vergisi beyannamesinden indirilemez” diye konuştu.
Beyanname veren vergi mükellefi gerçek kişilerin kendileri, eşlerine ve çocuklarına ait eğitim giderlerinin beyanname üzerindeki gelirlerinden indirme hakkı varken, şirketler veya tüzel kişilerin böyle bir hakkı olmadığını da hatırlatan Mali Müşavir Gündüz, “Ancak şirketlerin, vakıf ve derneklerin eğitim bursu adıyla yaptıkları bağışların kurumlar vergisinden indirebileceklerdir. Şirketler tarafından yapılan eğitim ve öğrenim yardımının kamu idarelerine, Bakanlar Kurulu’nca vergi muafiyeti tanınan vakıflara, kamu yararına çalışan derneklere veya bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetinde bulunan kurum ve kuruluşlara makbuz karşılığında yapılması gerekir. Bu şekilde makbuz karşılığı ilgili kurumlara yapılan bağış ve yardımların toplamı yardımın yapıldığı yılın kurumlar vergisi matrahının yüzde 5’ini aşmayan kısmı gider yazılabilir. Yüzde 5’ini aşan kısmı ise kanunen kabul edilmeyen gider olarak değerlendirilmelidir. Ayrıca bazı şirketler seçtikleri öğrencileri yurt dışına eğitim amaçlı göndermektedirler. Şirketlerin yurt dışına gönderdikleri öğrenciler için yaptıkları harcamaları da kurumlar vergisi matrahından indirebilirler. Gelir vergisi kanunun 28/2. maddesine göre tahsil ve tatbikat giderleri karşılığı olarak resmi ve özel müesseselere ve şahıslar hesabına Türkiye’de tahsilde bulunan öğrenciye iaşe, ibate ve tahsil gideri olarak ödenen paraların gelir vergisinden istisna edildiği hükmü yer almıştır. Bu hükme göre, şirketlerin üniversite eğitimi görmekte olan öğrencilere yapılacak burs ödemelerinde; Öğrencilerin Türkiye’de tahsilde bulunması, yapılan ödemenin yeme ve yatma giderleri ile tahsil giderlerinin karşılanması amacına yönelik bulunması, ödemenin münhasıran öğrencilere yapılması, şirket ile öğrenciler arasında işçi-işveren (hizmet) ilişkisinin bulunmaması halinde, gelir vergisinden istisna tutulması gerekmektedir. Kurumlar vergisi mükellefleri açısından, safî kurum kazancının tespitinde, gelir vergisi kanununun ticari kazanç hakkındaki hükümlerinin uygulanacağı hükme bağlanmıştır. Bu nedenle şirketlerin indirim hakkı hususunda yukarıdaki gelir vergisi mükellefleri açısından belirtilen hususlarla aynı şartları taşıyan iaşe (yiyecek) ibate (barınma) ve tahsil gideri ile burslar kurumlar vergisi Matrahından indirilebileceklerdir” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.