28 Temmuz 2015 Salı 15:48
Eğitim-bir-sen’in Sözleşme Talepleri
banner230
Eğitim-Bir-Sen, 3. Dönem Toplu Sözleşme taleplerini Devlet Personel Başkanlığına iletti.
Genel Başkan Ali Yalçın, Genel Başkanvekili Latif Selvi, Genel Başkan yardımcıları Ramazan Çakırcı, Şükrü Kolukısa, Hasan Yalçın Yayla ve Atilla Olçum ile birlikte, 2016-2017 yıllarına ilişkin eğitim hizmet kolu çalışanlarının taleplerini içeren dosyayı Devlet Personel Başkanlığı’na teslim etti.
Eğitim-Bir-Sen’den yapılan açıklamada talepler şöyle sıralandı:
“2. Dönem Toplu Sözleşme hükümlerinin hizmet koluna ilişkin ve hizmet kolunu ilgilendiren genel hükümlerinin uygulanmasına aynen devam edilmesi. Hizmet kolu kapsamındaki tüm kurum ve kuruluşlarda; Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dâhil il milli eğitim müdürü, il milli eğitim müdür yardımcısı, ilçe milli eğitim müdürü, şube müdürü, sayman, döner sermaye saymanı ve fon saymanı kadrolarında bulunanların ek göstergelerinin 3 bin 600’e çıkartılması, özel hizmet tazminatı. Genel İdare Hizmetleri, Denetim hizmetleri, Teknik Hizmetler ve Yardımcı Hizmetler Sınıfı çalışanlarının özel hizmet tazminatlarının 20 puan (157 bin 85 TL) artırılması, görevlendirilen personele giyim yardımı ödenmesi."
Eğitim-Bir-Sen’den yapılan açıklamada, itfaiyeci kadrosunun hizmet sınıfının GİH olarak değiştirilerek emeklilik işlemleri ile emeklilikle ilgili hakları dâhil personel mevzuatına dair bütün iş ve işlemlerinin GİH sınıfı personeli kapsamında gerçekleştirilmesi istendi. Ayrıca, "Aşçı kadrosunda çalışanların hizmet sınıfının Teknik Hizmetler Sınıfı olarak değiştirilmesi, öğretmen kadrolarında bulunanların ek göstergesinin 600 puan artırılması, öğretmenlerin eğitim-öğretim tazminatı oranlarının 50 puan (394,65 TL) artırılması, öğretmenlerden doktora programlarından mezun olanların, eğitim-öğretim tazminatlarının yüzde 100 artırımlı ödenmesi" gibi teklifler yer aldı.
10-2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına ekli (IV) sayılı Cetvelde yer alan kalkınmada öncelikli yörelere sürekli görevle atanan öğretmenlere; bu yörelerde fiilen çalıştıkları sürece ek gösterge dâhil en yüksek devlet memuru aylığının; 1. bölgede görev yapanlara yüzde 10’u; 2. bölgede görev yapanlara yüzde 30’u; 3. bölgede görev yapanlara yüzde 40’ı; 4. bölgede görev yapanlara yüzde 50’si; 5. bölgede görev yapanlara yüzde 60’ı; 6. bölgede görev yapanlara yüzde 75’i; 7. bölgede görev yapanlara yüzde 90’ı oranında ek tazminat ödenmesi talep edildi.
Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında bulunan tüm kamu görevlilerine, her yılın 15 Eylül tarihinde ek gösterge dâhil en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 165’i oranında (1302,34.-TL) öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenmesi, Ek Ders Usul ve Esasları’nın 12. maddesinin beşinci fıkrasında sayılan sınavlarda görev alanlara, ek ders ücreti yerine (ÖSYM sınavlarında uygulanan) 18.01.2012 tarihli ve 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre sınav görev ücreti ödenmesi. Nöbet tutulan eğitim kurumlarında görevli müdür ve müdür başyardımcıları ile ilgili mevzuatına göre nöbet görevi verilen ve bu görevi fiilen yerine getiren müdür yardımcısı ve öğretmenlere nöbet tuttukları her gün için 6 saat ek ders ücreti ödenmesi. Ek ders ücretlerinin gündüz öğretimi için 20,35.-TL, gündüz öğretimi dışında kalan öğretim için 23,26.-TL’ye çıkartılması" istendi.
Eğitim-Bir-Sen’den yapılan açıklamada diğer talepler şöyle sıralandı:
"Eğitim kurumlarında müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görev yapanlar ile bu görevleri vekâleten yürütenlerin haftada 6 saate kadar ders okutmakla yükümlü tutulması, öğretmenlere aylık ve ek ders ücreti karşılığında okuttukları her 6 ders saatine karşılık 1 saat ders dışı hazırlık ve planlama karşılığı ek ders ücreti ödenmesi, ek ders ücretlerinin, fiilen girilen ders saati sınırlaması olmaksızın yüksek lisans eğitimini tamamlamış olan yönetici ve öğretmenlere yüzde 25, doktora eğitimini tamamlamış olan yönetici ve öğretmenlere yüzde 40 oranında fazlasıyla ödenmesi, ek ders ücreti karşılığı ders görevlerini yapmış sayılmaları, Kurs merkezlerinde görevli personelin ücretlerinin fazla çalışma ücretinin beş katı tutarında ödenmesi, ikili eğitim yapılan eğitim kurumlarında görevli öğretmen haricindeki fazla çalışma ücretinin beş katı tutarında ödenmesi, hizmet sınıfına bakılmaksızın eğitim kurumlarında görev yapan personele, her yıl 24 Kasım Öğretmenler Gününde ek gösterge dâhil en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 250’si tutarında (1 milyon 973 bin 25.-TL) ikramiye ödenmesi, Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında, Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dâhil kadrolarda bulunanlardan en az beş yıl fiilen öğretmenlik yapmış olan yüksek lisans mezunlarına uzman öğretmen, doktora mezunlarına başöğretmen unvanı verilmesi. Toplu sözleşmenin imza tarihini müteakip bir yıl içinde uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavları yapılması; mezkûr sınavın iki yılı geçmeyecek dönemlerle yinelenmesi. Uzman öğretmenlik için en az beş yıl süreyle fiilen öğretmenlik yapmış olanların başöğretmenlik için ise en az üç yıl süreyle fiilen uzman öğretmenlik yapmış olanların sınava katılmak üzere müracaat edebilmesi, Yükseköğretim kurumlarında Folklor Araştırmacısı, Müze Araştırmacısı, Kütüphaneci, Arşivci, Kitap Patoloğu ve Sosyolog unvanlı kadrolarında çalışan personele, 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki (II) sayılı Cetvelin (E) Teknik Hizmetler Bölümü’nün 1/c maddesinde öngörülen oranlarda söz konusu Bakanlar Kurulu Kararında belirtilen usul ve esaslar dâhilinde özel hizmet tazminatı ödenmesi. Üniversitelerin ikinci öğretim yapılan birimlerinde fazla çalışma ücreti yönünden fazla çalışma ücreti ödenecek azami süreyi “ayda elli saatle”; fazla çalışma ücreti ödenebilecek personel sayısını ise ikinci öğretim yapılan birimlerin kadrolarında bulunanlar için birim kadrolarında bulunan idari personel sayısının yüzde 30’u, diğer birimlerden görevlendirilenler için ise üniversite kadrolarında bulunan idari personel sayısının yüzde 10’u ile sınırlayan hükümlerin kaldırılması. Yurtlarda görev yapan personelin özel ve gece hizmetlerinde geçen çalışma sürelerine karşılık, Yılı Bütçe Kanunu’na ekli K Cetvelinde kuruma bağlı yurtlarda görev yapan personel için öngörülen fazla çalışma ücretinin beş katı tutarında fazla çalışma ücreti ödenmesi."
KYK yurtlarında çalışanlardan 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına ekli (IV) sayılı Cetvelde yer alan kalkınmada öncelikli yörelere sürekli görevle atananlara bu yörelerde fiilen çalıştıkları sürece ek gösterge dâhil en yüksek devlet memuru aylığının; 1. bölgede görev yapanlara yüzde 10’u; 2. bölgede görev yapanlara yüzde 30’u; 3. bölgede görev yapanlara yüzde 40’ı; 4. bölgede görev yapanlara yüzde 50’si; 5. bölgede görev yapanlara yüzde 60’ı; 6. bölgede görev yapanlara yüzde 75’i; 7. bölgede görev yapanlara yüzde 90’ı oranında ek tazminat ödenmesi istendi. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ve bağlı birimlerinde görev yapan personele, Personel Yönetmeliğinin 13. maddesine istinaden iki aylık brüt ücretleri tutarında ikramiye ödenmesi. Koruma ve güvenlik görevlilerinin yurt yönetim memurluğu kadrolarına atanması.Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü personelinin çocuklarının yurt hizmetlerinden indirimli faydalandırılmaları” talep edildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.