31 Ekim 2015 Cumartesi 10:53
Bakan Zeybekci, TÜİK’in Eylül Ayı Dış Ticaret Verilerini Değerlendirdi
banner230
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Eylül ayı dış ticaret verilerini değerlendirdi.
Ekonomi Bakanı Zeybekci, TÜİK tarafından açıklanan Eylül ayı dış ticaret verilerini değerlendirdiği yazılı açıklamada, “TÜİK’in açıkladığı dış ticaret verilerine göre; Türkiye’nin ilk 9 aylık toplam ihracatında yüzde 9,4’lük bir azalma söz konusu olurken, ithalatında yüzde 13,1 oranında daralma meydana geldi. Geçen yıl ilk 9 ayda 61,4 milyar dolar olan dış ticaret açığı bu yılın ilk 9 ayında 49 milyar dolara geriledi. Yani dış ticaret açığımız, geçen yılın ilk 9 aylık dönemine kıyasla yüzde 20,2 azaldı ve. Bu azalış ivmesi, ekonomimiz için son derece pozitif bir gelişme olarak kabul edilmeli” ifadelerini kullandı.
“2015’İN GERİ KALAN BÖLÜMÜNDE DE DIŞ TİCARET AÇIĞIMIZIN DAHA HIZLI GERİLEYECEĞİNE TANIKLIK EDECEĞİZ”
Ekonomi Bakanlığı olarak; 2015 yılında Dünya dış ticaretinin son derece sarsıntılı bir evreden geçeceğini, küresel bazda ihracat ve ithalatta çok sert daralmaların yaşanacağını öngördüklerini ve daha evvelden bu hususu dile getirdiklerine değinin Zeybekci, şunları kaydetti:
“Bu eğilime bağlı olarak; dünya genelinde gözlemlendiği gibi ülkemizin de hem ihracatında hem de ithalatında bu yıl içinde düşüşler yaşandı. Ancak geldiğimiz noktada görmekteyiz ki; hem Ekonomi Bakanlığı olarak bizlerin uygulamaya koyduğu pro-aktif önlemler, hem de konjonktürel güçlüklerle mücadele etmedeki başarısı herkesçe bilinen ihracatçılarımızın gayretleri sayesinde, ihracatımızdaki düşüş ithalatımızdaki düşüşün altında seyretmekte. 2015’in geri kalan bölümünde de dış ticaret açığımızın daha hızlı gerileyeceğine tanıklık edeceğiz. Türkiye olarak, hâlihazırda DTÖ’de Eylül ayı ihracat verisi açıklanan 20 ülkenin 11’inden daha iyi bir performans gösterdik. Eylül ayında önde gelen emtia ihracatçılarından Brezilya’nın ihracatında yüzde 17,7, Norveç’in ihracatında ise yüzde 28,6 azalış kaydedildi. Hem gelişmiş hem de gelişme yolundaki Asya ülkelerinin ihracat performansları da Eylül ayında oldukça olumsuz seyretti. Çin’in ihracatında yüzde 3,7, Hindistan’da yüzde 24,3, Singapur’da yüzde 18,7, Güney Kore’de yüzde 8,4, Japonya’da yüzde 10,2, Endonezya’da yüzde 18 daralma yaşandı. Bu 20 ülkenin toplam ihracatı ise yüzde 9,1 gerilemiş durumda. Tüm Dünya genelinde emtia fiyatlarının ciddi düşüşler gösterdiği ve küresel ticaret hacminin de önemli ölçüde daraldığı bir periyotta, Türkiye’nin Ocak-Eylül dönemindeki ihracatı azalış oranı, Brezilya, Hindistan, Endonezya ve Singapur gibi hızlı gelişen ekonomilerin aynı dönemdeki ihracat kayıplarının altında gerçekleşti. Yani yılın ilk 9 ayı itibariyle, Türkiye’nin ihracat performansının küresel gelişmelerden önemli oranda negatif ayrışmadığını, hatta birçok ülke ekonomisine kıyasla daha iyi konumda olduğunu ifade edebiliriz.”
“YILSONUNDA TOPLAM CARİ AÇIĞIN MİLLİ GELİRE ORANININ OVP HEDEFİ OLAN YÜZDE 5,2’NİN DE ALTINDA BİR SEVİYEDE GERÇEKLEŞMESİNİ BEKLİYORUZ”
“Önümüzdeki dönemde paritedeki baz etkisinin azalmaya başlaması ile birlikte yılsonuna doğru ihracatımızda yükselişlerin görülebileceğini öngörüyoruz” ifadesini kullanan Zeybekci, “Ayrıca, yılın dördüncü çeyreği itibariyle ihracatımızda daha etkin bir toparlanmanın başlaması ile birlikte net ihracatın büyümeye pozitif katkı verebileceğini tahmin ediyoruz. Dış ticaret açığının hızla düşmeye devam etmesi ile birlikte ihracatın ithalatı karşılama oranında yüksek düzeylere erişmeyi başarmış durumdayız. Eylül ayı ile beraber karşılama oranı yüzde 75,7 gibi yüksek bir seviyede gerçekleşti. Bu oran sadece bu yıl elde ettiğimiz en yüksek karşılama oranı anlamına gelmiyor, aynı zamanda son 20 yılın (1994’ten itibaren) senelik ortalama karşılama oranı değerlerinin hepsinin üzerinde bir rekor seviyeye işaret ediyor. Daha evvel de dile getirmiş olduğumuz gibi; 2015 sonu itibariyle serbest bölgeler net ihracatı ve bavul ticaretinin de eklenmesi ile ihracatın ithalatı karşılama oranında çok yüksek düzeylere, hatta başa baş seviyesine kadar yükselebileceğini öngörüyoruz. Yıl genelinde dış ticaret açığında meydana gelen iyileşme eğilimi, hizmetler ticaretimizdeki fazla ile birlikte ele alındığında cari açığımızı da ciddi oranda aşağı çekecektir. Yılsonunda toplam cari açığın milli gelire oranının OVP hedefi olan yüzde 5,2’nin de altında bir seviyede gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.