ASO'dan Kılıçdaroğlu'na "asgari ücret" eleştirisi

- ASO Başkanı Özdebir: - "Siyasetçilerin söylemlerinde sorumlu davranması gerekiyor. Ekonomik gerçeklerle uyuşmayan vaatler, siyasetçilerin inanırlığına gölge düşürüyor"

Ekonomi 24.11.2017, 12:13
ASO'dan Kılıçdaroğlu'na
banner230

ANKARA (AA) - Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, siyasetçilerin söylemlerinde sorumlu davranması gerektiğini belirterek, ekonomik gerçeklerle uyuşmayan vaatlerin siyasetçilerin inanırlığına gölge düşürdüğünü ifade etti.

Özdebir, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "asgari ücretin 2 bin liraya çıkarılması" yönündeki açıklamasını eleştirdi.

Verimlilik artışıyla desteklenmeyen ücret artışlarının ekonomi üzerinde olumsuz etkiler doğuracağına işaret eden Özdebir, "Ülkelerin, imalat sanayilerinin rekabetçiliklerini korumak ve artırmak adına tedbirleri ardı ardına aldıkları bir ortamda Türkiye'nin ücretlerde bu boyutta bir artışı tartışıyor olması düşündürücüdür. El kesesinden hovardalık yapmayı bırakın." değerlendirmesinde bulundu.

Özdebir, yükselen girdi maliyetlerinin üzerine bir de asgari ücret zammıyla işçilik maliyetlerinin artırılmasının, özellikle imalat sanayisi açısından önem arz eden yabancı sermayeye sekte vuracağını savunarak, şöyle devam etti:

"Bu aynı zamanda, halen istenilen seviyede olmayan yerli firmalarımızın yatırım iştahını da köreltecektir. Her yıl 1 milyon gencine iş bulmak zorunda olan Türkiye'nin, başta genç istihdamda olmak üzere atması gereken adımlar bulunmaktadır. Bir taraftan istihdamı artırmaya çalışırken aynı zamanda asgari ücrette önemli bir artışın gerçekleştirilmesi rasyonel değildir. Bu uygulamalar, geldiğimiz nokta itibarıyla halen mücadele ettiğimiz kayıt dışı istihdamı da körükleyecektir."

Siyasetçilerin söylemlerinde sorumlu davranması gerektiğini vurgulayan Özdebir, ekonomik gerçeklerle uyuşmayan vaatlerin siyasetçilerin inanırlığına gölge düşürdüğünü belirtti.

Özdebir, ASO olarak 2016'da gerçekleşen yüksek asgari ücret artışını eleştirdiklerini de hatırlatarak, şunları kaydetti:

"CHP'nin bu önerisinin iktidar tarafından ciddiye alınacağına ihtimal vermiyorum ancak şunu, iktidar-muhalefet tüm siyasetçilerin bilmesi gerekiyor: Ekonomik vaatlerin özellikle düşük gelirli kesimlerin gelirlerini etkileyerek toplumsal refahta geçici bir artış sağlayacağı açıktır ancak bu artışlar, sonunda yine dar gelirlileri vuracaktır. Asgari ücret, ülkemizde başta cezalar olmak üzere birçok ekonomik değişkenin belirleyicisi. Ayrıca asgari ücrette yapılacak ekstra artışlar, ücret skalasının her aşamasını etkileyecek ve ücretlerde genel bir artışa yol açacaktır. Bunun rekabet gücümüzü olumsuz etkileyeceği de açıktır. Bu nedenle siyasetçilerimiz önerilerde bulunurken biraz daha sorumlu davranmalı ve popülist öneriler yerine, toplumsal refahta kalıcı artışlara yol açacak uzun vadeli ve sürdürülebilir politika önerilerine odaklanmalı, iktidara ve kamuoyuna daha ciddi öneriler getirmelidir."

Yorumlar (0)
banner287
banner269
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 22 Kasım 2019
İmsak 05:58
Güneş 07:24
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:31
Yatsı 18:51

Gelişmelerden Haberdar Olun

@