19 Ağustos 2015 Çarşamba 14:49
Ansiad’dan Tüm Siyasi Partilere Çağrı:
banner230
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Ali Eroğlu, TUİK tarafından açıklanan işsizlik oranları ve gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, işsizlik oranlarında geçen yıl ile karşılaştırıldığında artış olduğunu, bir yıllık dönemde tarımda ve inşaat sektöründe istihdam kaybı yaşandığını belirterek, sanayide istihdam artışının yalnızca 40 binde kaldığını söyledi. Başkan Eroğlu, siyasi liderlerin artan terör eylemleri ve ekonomideki sorunları dikkate alarak ciddi bir tutum değişikliğine gitmelerinin elzem olduğunun altını çizerek, “ANSİAD olarak, bütün siyasi partilere kendi pozisyonlarından fedakarlık ederek ortak bir tutum geliştirmeleri konusunda bir kez daha çağrı yapıyor ve bu çağrılarımızı 40 kez tekrarlamayı düşünüyoruz. Ümidimiz 40 kez dile getireceğimiz dileğimizin gerçek olmasıdır” dedi.
"SİYASİ BELİRSİZLİK ÜLKEDEN SERMAYE ÇIKIŞINA SEBEP OLUYOR"
Eroğlu, ekonomik büyümenin istihdamı yeterince artıramadığı ve işsizliğin artma sürecine girdiğine dikkat çekerek, “Siyasi belirsizlik, terör olayları, döviz kurundaki yükselmeler karşısında yeni önlemler alınmaması yabancı sermaye girişini ve yatırımları caydırmakta; hatta sermaye çıkışına neden olmaktadır. Siyasi belirsizliğin devam etmesi ekonomik maliyet artışını da beraberinde getirmektedir. Söz konusu ortamın vahametinden hareketle siyasi liderleri tutum değişikliği yapmaya, milletin ve devletin bekası için ortak tutum geliştirmeye davet ediyoruz” dedi.
"SANAYİDE İSTİHDAM ARTIŞI 40 BİNDE KALDI"
TUİK tarafından açıklanan işsizlik oranlarına göre 15-64 yaş grubu olan gerçek çalışma çağında işsizlik oranının 2014 Mayıs ayında yüzde 8.9 iken 2015’te yüzde 9 buçuğa yükseldiğini hatırlatan Eroğlu, tarım dışı işsizliğin aynı dönemde yüzde 10.7’den yüzde 11.4’e, genç nüfusta işsizliğin yüzde 15.7’den yüzde 17’ye, hatta arındırılmış seride yüzde 18.8’e yükseldiğini söyledi. Eroğlu şöyle devam etti:
"Bu bir yıllık dönemde tarımda ve inşaat sektöründe istihdam kaybı olduğunu, sanayide istihdam artışının yalnızca 40 binde kaldığını, istihdam artışının hizmet sektöründen özellikle de kamu kesimi dahil, idari hizmetlerden geldiğini göstermektedir. Ekonomik büyümenin istihdamı yeterince artıramadığı ve işsizliğin artma sürecine girdiğini veriler bir kez daha kanıtlamaktadır. Siyasi belirsizlik, terör olayları, dünya ekonomisindeki gelişmeler ve döviz kurundaki yükselme karşısında yeni önlemler alınmaması, yabancı sermaye girişini ve yatırımları caydırmakta, hatta sermaye çıkışlarına neden olmaktadır. Bununla birlikte turizm geliri istatistikleri de 2015 yılının ilk 6 aylık döneminde 2014’ün aynı dönemine göre yüzde 9, ziyaretçi sayısı ise yüzde 2 azalmıştır."
"HALKIN CEBİNDEN BİR ŞEY ALMAYA KİMSENİN HAKKI YOKTUR"
Kendi ikballeri, kendi idealleri, kendi partisinin önde durmasını sağlayabilmek adına, halkın cebinden para ve ekonomiden bir şeyler almaya kimsenin hakkı olmadığının altını çizen Ali Eroğlu, bu ortamda siyasi belirsizliğin devam etmesi ekonomik maliyeti her geçen gün artmakta olduğunu kaydetti. Toplumun, ülkenin, insanların, yaşayanların ve herkesin menfaati için Türkiye’de acilen hükumetin kurulması gerektiğini vurgulayan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, “Bu kadar açık beyan bilinirken, Türkiye’de farklı bir senaryo gelişir ise o zaman bu kararı alanların ülke menfaatlerini savunma iddialarını nereye koymalıyız? Bunu düşünmemiz gerekiyor. Bugün döviz yükseliyor, bugün faiz yükseliyorsa bu iş dünyasının, çalışanın, cebinden tükettiği paradır. Hepimizin cebinden gidecek bu paradır. Herkesin kendi değerine göre bir şeyler kaybetmesi kaçınılmaz görünüyor. Bu kararı kim alacak? Siyasetçi alacak. Ne için alacak? Kendi ikbali için alacak. Kendi ikballeriniz, kendi idealleriniz, kendi partinizin önde durmasını sağlayabilmek için bu memleketin, halkın cebinden para ve ekonomi den bir şey alacaksınız. Buna hakkınız yok. Bu nedenle siyasi liderlerin artan terör eylemleri ve ekonomideki sorunları dikkate alarak ciddi bir tutum değişikliğine gitmeleri elzem görünmektedir. ANSİAD olarak, bütün siyasi partilere kendi pozisyonlarından fedakarlık ederek ortak bir tutum geliştirmeleri konusunda bir kez daha çağrı yapıyor ve bu çağrılarımızı 40 kez tekrarlamayı düşünüyoruz. Ümidimiz 40 kez dile getireceğimiz dileğimizin gerçek olmasıdır" diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.