Abdi İbrahim'e "Yeşil Nokta Sanayi Ödülü"

Ekonomi 05.12.2016, 13:55
Abdi İbrahim'e
banner230

İSTANBUL (AA) - Abdi İbrahim, Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) tarafından, "Yeşil Nokta" markasını kullanan ve sürdürülebilir hayata katkılarıyla öne çıkan Türkiye’nin önde gelen yerli ve uluslararası firmaları arasında bu yıl 3'üncüsü düzenlenen Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Yarışması'nda ödül aldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Abdi İbrahim, Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Yarışması'nda "Atık Yönetimi ve Uygulamaları" kategorisinde "Abdi İbrahim’in Doğayı İyileştiren Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları" projesi ile "Yeşil Nokta Sanayi Ödülü"ne layık görüldü.

Düzenlenen ödül töreninde Abdi İbrahim adına ödülü Abdi İbrahim Teknik Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı Altuğ Uysal ile Abdi İbrahim Çevre, Sağlık ve Güvenlik Müdürü Fatma Yalçın aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Abdi İbrahim Teknik Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı Uysal, Abdi İbrahim'in yaklaşık 105 yıldır dokunduğu hayatları iyileştirirken, çevreyi korumaya büyük özen gösterdiğini ve faaliyetlerini sürdürürken doğayı da iyileştirdiğini ifade etti.

Abdi İbrahim Çevre, Sağlık ve Güvenlik Müdürü Fatma Yalçın da Abdi İbrahim'in faaliyetlerini sürdürürken çevreyi gelecek nesillerden ödünç alınan bir miras olarak görüp bu doğrultuda hareket ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Tüm süreçlerimizde çevrenin korunmasını ve doğal kaynakların etkin kullanılmasını ön planda tutuyoruz. Çalışanlarımızla birlikte tasarruf projeleri geliştirip uyguluyoruz. Atıkları sıfıra indiren teknolojiler kullanıyoruz. Etkin atık yönetimi ile atıklarımızı çevre ve gelecek için en faydalı haliyle yönetmeye çalışıyoruz. Abdi İbrahim Üretim Tesisleri’nde etkin atık yönetim politikaları ile 2012-2015 yıllarında üretim miktarında yüzde 1 değişiklik olmasına karşın geri dönüştürülebilir atıklar yüzde 32, tehlikeli atıklar ise yüzde 15 oranında azaldı. Çevre eğitimleri sayesinde çalışanların önerdiği tasarruf projeleri hayata geçirilerek toplam 1 milyon 196 bin 487 kilovatsaat elektrik, 128 bin 277 metreküp doğal gaz, 46 bin 572 metreküp su tasarrufu sağlanmış, bin 956 kilogram kimyasal kullanımı ile 951 kilogram tehlikeli atık, 955 kilogram plastik atık ve 9 bin 797 kilogram kağıt atık miktarı azaltılmıştır. Gerçekleşen su tasarrufu ile 3 bin 105 evin bir aylık, 257 evin bir yıllık su ihtiyacı, elektrik tasarruf çalışmaları ile bin kişilik bir yerleşkenin bir yıllık enerji ihtiyacı karşılanmıştır. Atık su arıtma tesisinde MBR (membran bio reaktör) teknolojisi kullanılarak arıtma çamuru atığı sıfıra indirilmiş, çıkış suyu kalitesi yüzde 50 daha fazla iyileştirilmiştir."


Yorumlar (0)
banner287
banner269
16°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 22 Ekim 2019
İmsak 05:29
Güneş 06:51
Öğle 12:31
İkindi 15:31
Akşam 18:01
Yatsı 19:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@