02 Ekim 2015 Cuma 14:09
“Yeni Türkiye’ye Uygun Mezunlar Yetiştiriyoruz”
banner230
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin, 2015-2016 Akademik Yılı açılış töreni çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti. Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Musa Duman, “Yeni Türkiye’ye uygun mezunlar yetiştiriyoruz” dedi. Dönemin açılış dersi ise ‘Hukuk Devleti’ konusunda Hüseyin Hatemi tarafından verildi.
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin, 2015-2016 Akademik Yılı açılışı, düzenlenen törenle gerçekleşti. ‘Hukuk Devleti’ konulu açılış dersini Prof. Dr. Hüseyin Hatemi’nin verdiği törende Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı İsmail Gerçek, Başkan Vekili Av. Hamza Akbulut, Rektör Prof. Dr. Musa Duman, Genel Sekreter Alim Türkyılmaz, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Andı ve İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan başta olmak üzere tüm üniversite personeli ve çok sayıda öğrenci hazır bulundu. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın fakülteleri birincilikle kazanan öğrencilere gönderdiği tebrik mektupları da tören sırasında İsmail Gerçek ve Hamza Akbulut tarafından sahiplerine takdim edildi.
Yeni Türkiye’ye uygun mimarlar, mühendisler, edebiyatçılar ve tarihçiler yetiştirmek istediklerini belirten Prof. Dr. Musa Duman, “Yükseköğretim camiasında geldiğimiz yeri biliyorduk ama öğrencilerimizin tercihleri bizi bu noktada teyit etmiş oldu. Öğrencilerimiz eğitimden daha fazlasını alacak bilinç içinde olmalılar. Çünkü sadece derslerde edinecekleri eğitimler hayata atılmaları için yeterli gelmiyor. Yabancı dillerle, yurt içi ya da yurt dışı birikimlerle donanmaları da gerekiyor. Çünkü ülkemiz eski değil, yeni Türkiye. Yeni Türkiye’nin klasik tarzda mezunlar değil, daha çok bilen, tecrübe kazanan ve becerileri olan insanlara ihtiyaçları var. Hem yeni Türkiye ufkuna inanmış hem de yeni Türkiye’nin ihtiyaçlarıyla donanmış gençler yetiştirmek istiyoruz. Öğrencilerimizi de bu bilinçte görüyoruz” dedi.
“6. AÇILIŞ KONUŞMASI”
Bu sene Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin 6. açılış konuşmasını yaptığını belirten Musa Duman, “Bu sene itibariyle öğrenci kalitemiz arttı. Tercih eden öğrencilerimiz daha yüksek sıralarda yer alıyor. Bu da memnuniyet verici bir durumdur. Bu yıl ilk 10 binin içinde yer alan 20 öğrenci üniversitemize kayıt yaptırdı. Geçen sene verdiğimiz 308 mezunumuz Türkiye’nin değişik alanlarında başarıyla hizmet yürütüyor. Kontenjan olarak 1180 öğrenci kontenjanımız vardı ve tamamı tercih edildi. 50’ye yakın üniversite arasında ilk 5’te yer aldık. 1180 öğrencinin 1160’nı kaydettik. Yatay geçişle 136, dikey geçişle ise 69 öğrenci kabul ettik. 65 uluslararası öğrenci de bu yıl bizi tercih etti. Böylelikle 5150 öğrenci sayısına ulaştık. Bu da bizim sorumluluğumuzu oldukça arttırdı” diye konuştu.
TÜRKİYE’DE İLK 5’TE
İstanbul’daki vakıf üniversiteleri içinde ilk 3’te, Türkiye’deki vakıf üniversiteleri içinde ise ilk 5’te olduklarını belirten Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı İsmail Gerçek, “Çok genç bir üniversiteyiz. Geçmiş 5 yıla baktığımızda çok önemli bir yol kat ettiğimizi görüyoruz. Bugün itibariyle 5150 öğrencimiz bulunuyor. Son yıllardaki istatistikleri karşılaştırdığımızda bu yıl bizi çok mutlu etti. Bu yıl tercih açısından yüzde 100 doluluk sağladık. İstanbul’daki vakıf üniversiteleri içinde ilk 3’te, Türkiye’deki vakıf üniversiteleri içinde ise ilk 5’teyiz. Bu olumlu tablonun dışında öğrenci profilimiz de oldukça değişti ve gelişti” dedi.
MEVLEVİHANE’DE DEV KAMPÜS
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin fiziki koşullarını iyileştirmek için her gün yeni adımlar attıklarını belirten İsmail Gerçek, lisans düzeyindeki tüm akademik birimlerinin Merkez Efendi’deki Mevlevihane’de yapılacak dev kampüste bir araya geleceğini söyledi. Kampüsün proje çalışmalarının devam ettiğini belirten Gerçek, “Bu kampüsü Merkez Efendi’ye yapacağız ve lisans düzeyindeki tüm eğitimi Mevlevihane’de toplayacağız. Şu anda proje çalışmaları yürütülüyor. Gelecek yıla yetişmesi zor ama bir sonraki yıl yerleşkemizi açarak eğitim ve öğretime orada devam etmeyi düşünüyoruz. Ayrıca bu yıl öğretim üyesi sayımızı yüzde 20 arttırdık. Akademisyen kadromuzu iyileştirerek öğrencilerimize vaat ettiğimiz eğitimi veriyoruz. 77 milyonun içersinde 15-24 yaş arasındaki nüfus, genel nüfusun yüzde 16’sını, 15-30 yaş arasındaki nüfus ise yüzde 25’ini oluşturuyor. Bu da OECD raporlarına göre genç nüfus bakımından birinci sırada yer almamızı sağlıyor. Biz de geleceğin teminatı olan gençlerimizin yetişmesi için çaba sarf ediyoruz. Eğitimli insan seviyesini ne kadar arttırırsak o kadar güçlü olacağız” dedi.
“OMUZLARIMIZDAKİ YÜK TÜM DÜNYANIN UMUDUDUR”
Törende konuşan Bilgisayar Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisi ve öğrenci temsilcisi Ahmet Kaymak ise “Kendi eğitim kalitemizin sadece bizim tarafımızdan bilinmediği aşikardır. Dolan tüm kontenjanlar üniversitemizin sağlam adımlarla geliştiğimizi gösteriyor. Üniversite yönetimimizin izlediği bu yol pek çok gelişimin hizmetimize sunulacağını gösteriyor. Artık global bir dünyada yaşıyoruz ve tarihi gelenekleri olan üniversitelerle yarışıyoruz. Yarışa daha geç katılan bir üye olarak kendimizi kanıtlama mecburiyetindeyiz. Bilgiye olan açlığımız diğer tüm üniversitelerden fazla olmalıdır. Her zaman kendimizi biz daha ileriye taşıyacak bilgilere aç olmalıyız. Omuzlarımızdaki yük ülkenin, yakın coğrafyamızın ve tüm dünyanın umududur” diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.