28 Ekim 2015 Çarşamba 11:41
Vatikan Arşivleri İstanbul Aydın Üniversitesi’nde
banner230
Dünyanın en zengin arşivlerine sahip olan Vatikan ile İstanbul Aydın Üniversitesi tarihi nitelikte bir anlaşma gerçekleştirdi.
İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın ile Arşivlerden Sorumlu Kardinal Monsinyor Jean-Louis Brugues arasında varılan mutabakatla, Vatikan arşivlerindeki Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet dönemine ilişkin belgeler İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından Türkçe ve İngilizce olarak dünya kamuoyuna kazandırılacak. Vatikan’da ağırlanan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın’a, Vatikan’ın Türkiye Basın Sözcüsü ve aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi Arşiv Araştırmaları Merkezi Müdürü Rinaldo Marmara ile üniversitenin Uluslararası Projeler Koordinatörü Muzaffer Baca eşlik etti. Vatikan’ın Arşivlerden Sorumlu Kardinali Monsinyor Jean-Louis Brugues, Dr. Mustafa Aydın ve beraberindekilere raf uzunluğu 67 kilometreyi bulan Vatikan arşivini gezdirerek ayrıntılı bilgi verdi.
İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Vatikan ile gerçekleştirdikleri işbirliği ile ilgili; “Bilim dünyamız için heyecan verici bir gelişme. Dünyanın en zengin ve önemli arşivlerinden birisi olan Vatikan’ın Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi ilişkiler konusunda gün ışığına çıkmamış tarihi belgeleri Türk ve dünya kamuoyuna kazandıracağız. Türk tarihi adına büyük bir kazanıma imza atmış olacağız” dedi. Varılan anlaşmayla Vatikan’daki arşivler içinde bulunan Katip Çelebi Haritası’nın sergilenmek üzere İstanbul Aydın Üniversitesine tahsis edilmesinin kararlaştırıldığını da duyuran Dr. Mustafa Aydın, açıklamalarına şöyle devam etti:
“Dünyanın önde gelen bilim insanlarından değerli aydınımız Kâtip Çelebi’nin Amerika Kıtası’nı gösterdiği eşsiz değerdeki haritasını, Harvard Üniversitesi ile geçen Mayıs’ta vardığımız işbirliği mutabakatı çerçevesinde İstanbul Aydın Üniversitesi’nde ve Boston’da Harvard Üniversitesi’nde sergileyeceğiz.”
“İstanbul Aydın Üniversitesi Arşiv Araştırmaları Merkezi ile Vatikan’ın gerçekleştirdiği işbirliği sayesinde, Osmanlı İmparatorluğu ile Cumhuriyet döneminde Vatikan’ın buradaki temsilcilerinin yöneticilerle temasları ve sonrasında Vatikan’a gönderdikleri yazışmaları, yaşama dair her konudaki gözlemlerinin notları ile tarihi birçok belge Türkçe ve İngilizce’ye çevrilecek” diyen Dr. Mustafa Aydın, “1 Temmuz’dan itibaren öğretim üyemiz olarak üniversitemizde göreve başlayan Vatikan’ın Türkiye Sözcüsü Rinaldo Marmara’nın yönetiminde ‘Vatikan Arşivlerinde Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi Araştırmaları Programı’ adıyla Vatikan arşivlerindeki belgeler dönemler halinde düzenlenip bilim dünyasının hizmetine sunulacak. Vatikan’ın arşivleri, üniversitemiz araştırmacıları ve öğrencilerine açılırken, yapılacak bilimsel çalışmalarla Haçlı Seferleri dönemi ve 18. yüzyıldaki Çanakkale Savaşı gibi konularda da özel kitaplar hazırlanacak. Osmanlı’nın Avrupa Fetihleri’nde Vatikan’ın izlediği politikaları içeren yayınlar gerçekleştireceğiz. Ayrıca Vatikan’a bağlı, 15. yüzyılda kurulan Pontificia Gregoriana Üniversitesi ile de doktora, yüksek lisans öğrencileri ve tarih ve uluslararası ilişkiler bölümlerinin öğretim üyelerinin Vatikan Arşivleri’nde ortaklaşa araştırma yapmaları konusunda işbirliği anlaşması imzalandı” diye konuştu.
İstanbul Aydın Üniversitesi Arşiv Araştırmaları Merkezi Müdürü aynı zamanda Vatikan’ın Türkiye basın sözcüsü olan Rinaldo Marmara’nın verdiği bilgilere göre Vatikan Kütüphanesi’nde takriben 70 bin elyazması, 100 bin özgeçmiş, bir milyon basılı kitap, 100 bin harita ve çizim bulunuyor. 1985’te açılışı yapılan kütüphane avlusunun altındaki betonarme olarak inşa edilmiş 700 metrekarelik bunkerde en değerli haritalar muhafaza ediliyor. Marmara, Vatikan’ın Gizli Arşivi’nde Türkiye’nin de aralarında bulunduğunu pek çok devletin tarihi ile ilgili çoğu gün ışığına çıkmamış yüz binlerce tarihi evrak olduğunu belirtti ve bunları bulup çıkarmak için hem zaman, hem de yılların verdiği deneyim gerektiğini söyledi. Marmara, Vatikan’ın Gizli Arşiv’inde yer alan Osmanlı Sultanları ile zamanın Papalarının ve Kralların yazışmalarını ortaya çıkarmıştı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.