TEOG’da doğru tercih yapmanın yolları

Özel İzmir Koleji Ortaokul Müdür Yardımcısı Halil İbrahim Demirçeken, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarına giren öğrenciler için altın değerinde tercih önerilerinde bulundu. Tercih yaparken yapılan hataları da anlatan...

Eğitim 06.07.2016, 11:15
TEOG’da doğru tercih yapmanın yolları
banner230
Özel İzmir Koleji Ortaokul Müdür Yardımcısı Halil İbrahim Demirçeken, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarına giren öğrenciler için altın değerinde tercih önerilerinde bulundu. Tercih yaparken yapılan hataları da anlatan Demirçeken, "Öğrenciler tercih yaparken en çok hatayı yüzdelik dilim yerine puana odaklanarak yapıyorlar" dedi.
Milyonlarca öğrenci ve velinin TEOG heyecanı sürerken, haziran ayında başlayan tercih sürecinin sınav kadar önemli olduğu ifade edildi. Tercihler hakkında bilgi veren Özel İzmir Koleji Ortaokul Müdür Yardımcısı Halil İbrahim Demirçeken, "Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Temel Eğitimden Orta öğretime Geçiş sistemi kapsamında, ortaokul 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen ortak sınavları sona erdi. Sonuçlar 30 Haziran itibariyle e-okul sistemine işlendi. Puan ve yüzdelik dilimlere göre okul tercih süreci 15 temmuz itibariyle başlayacak. Özel okullara kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler 14 Temmuz’a kadar istedikleri özel okula giderek kayıt yaptırabilecekler" diye konuştu.
"Türkiye geneli yüzdelik dilime bakın"
"Tercih yaparken en çok yapılan hata yüzdelik dilim yerine puana odaklanmaktır" diyen Demirçeken, şunları söyledi:
"Bu sene puanlar genel anlamda 1-10 puan aralığında yüksek geldi ama yüzdelik dilimlerde bu farklılık çok daha az. Bu nedenle geçen yılki puanlara değil, Türkiye geneli yüzdelik dilimlere bakarak tercih listenizi oluşturun. Bildiğiniz sonuçlarda iki çeşit yüzdelik dilim var. Türkiye geneli yüzdelik dilim ve il geneli yüzdelik dilim. Hangisine bakacağız? İkisine de bakmanın artıları var. Ancak biz Türkiye geneline bakmanızı tavsiye ediyoruz. Neden? Çünkü Ankara, İstanbul, İzmir veya diğer büyük şehirlerde sadece o ildeki öğrenciler tercih yapmıyor. Bu illerdeki okullara il dışından da çok talep geliyor. Bu nedenle Türkiye geneli yüzdelik dilimleri yazınız."
"25 tercih hakkınız var"
Öğrencilerin 25 tercih hakkı olduğunu kaydeden Demirçeken, şöyle devam etti:
"Devamında üç kez nakil dönemi ve üç kez daha tercih hakkı kullanabileceksiniz. Peki tercih listesini nasıl oluşturmalıyız? Örneğin yüzdelik dilimiz yüzde 8,22 olsun. Bu yüzdelik dilim için tercih aralığınız yüzde 3, yüzde 13 olabilir. Yani ilk sıralara yüzde 3’ten okullar yazarak, tutması zor ama deneyin 25 tercih hakkınız var. Bu arada illa 25’i de dolmak zorunda değil. Yani tercih aralığını geniş tutmakta fayda var. İlk yerleştirmede en azından açıkta kalmamak mantıklıdır. Memnun değilseniz nakillerde daha iyisi için denersiniz ama cepte bir okul olmuş olur."
"Çok iyi şekilde hazırlandılar"
Özel İzmir Koleji olarak öğrencilerinin TEOG sınavına çok iyi hazırlandıklarını belirten Demirçeken, "Hafta sonu kursları, hafta içi etüt programlarımız ve her hafta yaptığımız deneme sınavları ile öğrencilerimiz sınava çok iyi bir şekilde hazırlandılar. İnşallah başarılı sonuçlarla bizleri sevindirecekler. Geçtiğimiz yıllarda öğrencilerimiz tercih yaptılar, fakat kazandıkları okullara gitmeyip okulumuzun lise kısmına kayıt yaptırdılar ama illa devlet okuluna gitmek isteyenlere de tercih konusunda rehberlik birimimiz doğru bilgilendirme yaparak istedikleri tercih doğrultusunda yerleşmelerini sağladık" diye konuştu.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 06 Aralık 2019
İmsak 06:10
Güneş 07:38
Öğle 12:37
İkindi 15:06
Akşam 17:27
Yatsı 18:49

Gelişmelerden Haberdar Olun

@