25 Kasım 2015 Çarşamba 15:13
TEOG Türkçe Soruları ve Cevapları
banner230

 Hangisi karşısındaki verilen anlama uygun kullanılmamıştır sorusunun cevabı: C) Havanın kararmasıyla caddedeki kalabalık dağılmaya başladı.

 “… son günlerde zihnimi kurcalayan bir başka noktası da…” Altı çizili deyimin metne kattığı anlam sorusunun cevabı: B) Sürekli düşünmek

“Yayınevimizin … kitapları arasında geçmişimizdeki …” Boş bırakılan yere hangisi getirilirse cümle farklı bir anlam kazanır sorusunun cevabı: B) kalbe dokunan

Numaralanmış cümlelerden hangisi öznel bir nitelik taşır? sorusunun cevabı: D) IV (Arada sırada öfkelenerek doğruluyor…)

“(1) Şileden taşınma hazırlığı devam ederken bugün bazı kitapları, dergileri evde yer yok diye başkalarına gönderdim…” Numaralanmış cümlelerin hangisinde sebep-sonuç ilişkisi vardır? sorunun cevabı: A) 1 (Neden başkalarına gönderdim? -> evde yer yok diye)

“Cebeci İstasyonu’nda bir tren…” Bu dizelerde aşağıdaki söz sanatlarından hangisi yoktur? sorusunun cevabı: A) Konuşturma

“Yazar “Çanakkale Mahşeri” adlı kitabıyla romancı olarak tarihe bakışta yeni bir çığır açtı.Kurmaca kahramanlar ve olaylar yerine sadece tarihi gerçeklerden yola çıkarak bir eser ortaya koydu. Bu eser ülke çapında büyük ilgi gördü, defalarca baskısı yapıldı.” Bu metin hangi yazı türüne örnektir? sorusunun cevabı: D) Eleştiri (Bu soru tartışmaya açık bir soru. Verilen metni incelediğimizde yazarın hayatından çok eserinden bahsedildiğini görüyoruz. Bu yüzden cevaba biyografi yerine eleştiri demek daha doğru olacağını düşünüyoruz.)

“Çocuğumuzun istediği oyuncağın ya da almak istediğiniz bavulun Çin malı olamam olasılığı çok düşük…” Bu metinde hangi sorunun cevabı yoktur? sorusunun yanıtı: B) Çin’den ithal edilen ürünler kaliteli midir?

“Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan ve toplam kırk sekiz taştan oynanan zeka oyunu “mangala” yenilenmiş yüzüyle meraklılarına sesleniyor…” Bu metinde “mangala” ile ilgili aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir? sorusunun cevabı: C) Özellikle gençler tarafından rağbet gördüğüne

“Ticarette kâr ve zarar hanesi diye bir terim kullanılır. Bunu bir an için dilimize de uyarlamaya çalışalım. Dilimizde ne gibi kazançlarımız, ne gibi kayıplarımız olduğu araştırılmaya değer…” Bu metnin konusu aşağıdakilerden hangisidir? sorusunun cevabı: A) Dilimizin gelişim ve değişim süreci

“Küçücük kuş kafesin içindeyken mutsuzdu. Kaçıp kurtulmak istedi…” Metnin dil ve anlatım özellikleriyle ilgili hangisi söylenemez? sorusunun cevabı: C) Örneklerden yararlanılmıştır.

“Halk hikayelerinde ilk olarak hikayeye konu olan bir olay gerçekleşir…” Bu metin hangi soruya cevap vermek amacıyla yazılmıştır? sorusunun cevabı: D) Oluşum süreci nasıldır?

“Zaman zaman çevrenizdeki çocukların kesinlikle sonu gelmeyecekmiş gibi görünen, birbirinden tuhaf sorularına tesadüf etmişsinizdir. Sabırla cevap verirsiniz ve tam bittiği anda başa dönerler: “Bu ne, niye vb?” Çünkü —-” Bu metinde boş bırakılan yere hangisi getirilmelidir? sorusunun cevabı: B) Sorular hayatı ve dünyayı öğrenmelerine yardımcı olur.

1. Metin: Çayırlar geniş ovalardır.Yeryüzünün çeyreğinden fazlasını çayırlar oluşturur…

2. Metin: Yeryüzünün üçte ikisinden fazlasını okyanuslar oluşturur…

Aşağıdakilerden hangisi bu metinlerin ortak özelliklerinden biri değildir? sorusunun cevabı: A) Karşılaştırmaya yer vermiş olmaları.

I. Aynı salonda daha güzel eserler sergileniyor ama hiçbirinde “Mona Lisa” kadar izdiham yaşanmıyor…

II. Uzmanların bazıları ressamın kendisini kadın kimliğiyle resmettiğini söylerken….

III. Paris’teki Louvre Müzesinin bir salonunda…

Bu paragraflarla metin oluşturulduğunda sıralama hangisi olur? sorusunun cevabı: C) II – I – II

Aşağıdakilerin hangisinde yazım yanlışı yoktur? sorusunun cevabı: D) Akşam “Diyar Diyar Anadolu” programını izlemişlerdi.

Aşağıdakilerden hangisinde virgül farklı bir işlevde kullanılmıştır? sorusunun cevabı: C) Çocuklar, bilgisayarın başından hiç ayrılmıyor. (Bu cümlede yüklemden uzak düşen özneden sonra kullanılmıştır, diğer cümlelerde ise hitap sözcüklerinden sonra kullanılmıştır.)

“(I) Bambular daha çok tropikal bölgelerde yaşayan çiçekli bitkilerdir. (II) Bambuların bazı türleri çok hızlı büyür…” Numaralandırılmış cümlelerin hangisinde fiilimsi kullanılmamıştır? sorusunun cevabı: B) II

“Sesin nerde kaldı, her günkü sesin

Unutulmuş güzel şarkılar için

Bu dizelerdeki fiilimsinin türce özdeşi hangisinde vardır? sorusunun cevabı: B) Yıllardır görmediğimiz kentin / Yürümüştük anısıyla eski cumbalı evlerin.

Aşağıdakilerin hangisinde altı çizili kelime grubu cümlenin öznesi değildir? sorusunun cevabı: C) Görevliler parktaki hayvanları tek tek muayene etti.

Kaynak: www.dil-bilgisi.net

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Deniz 2015-11-25 17:03:19

bazı soruları yanlış cevaplamışsınız