02 Ekim 2015 Cuma 12:04
Seçimler Yaklaşırken: İstikrar Ve Temsilde Adalet
banner230
1 Kasım seçimlerine bir ay kala gerçekleştirilen ‘Temsilde Adalet Yönetimde İstikrar’ Paneli’nde, Türkiye demokrasisine uygun seçim sistemleri, istikrar söylemleri ve temsilde adaletin sağlanması tartışıldı.
‘Temsilde Adalet Yönetimde İstikrar’ başlıklı öğrencilerin ve öğretim üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği panel Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin Topkapı Yerleşkesi’nde gerçekleşti. Panel, Hukuk Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Naim Demirel ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman’ın açılış konuşmasıyla başladı.
İSTİKRAR VE TEMSİLDE ADALET İKİLEMİ
İki oturum halinde gerçekleşen panelin ilk oturumunda Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Bulut; ‘Temsilde Adalet, Yönetimde İstikrar İkilemi’, Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göksel Aşan; ‘Seçim Sistemleri’ ve Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Kaya ise ‘Karşılaştırmalı Hukuktaki Örnekleriyle Seçim Barajı’ konulu sunumlarını gerçekleştirdiler. İkinci oturumda da Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Demirel; ’Türk Siyasi Tarihinde Temsilde Adalet Yönetimde İstikrar İkilemi, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Özcan; ’Türk Siyasi Partiler Rejiminin Temsilde Adalet Yönetimde İstikrar Yönünden Değerlendirilmesi’ ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kaya Akyıldız ise ’Politik Sosyoloji Perspektifinden Temsilde Adalet, Yönetimde İstikrar’ konuları masaya yatırıldı. Her iki oturumun sonunda da konuşmacılar, katılımcıların sorularını yanıtladı.
“SEÇMEN, KISA VADELİ DÜŞÜNMEMELİ”
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Naim Demirel, mevcut düzende demokrasi anlayışının temsilde adalet ve istikrar arasındaki denge arayışına değindi: “Herkesin üzerinde uyuştuğu bir fikir olmadığı için bir güç ile iktidara gelinemiyor, devletin yönetiminde aksamalar oluyor. Toplumdaki tüm fikirlerin yönetimin içinde yer alması ya da ağırlıklı olan fikre, düşünceye devletin yönetimini geleceğini teslim etmek yönünde bir seçim olduğu görülüyor”. Farklı seçim sistemlerinden söz eden Doç. Dr. Naim Demirel, bir ülkedeki modelin bir başka ülkeye uymadığını da vurguladı: “ Temsilde adalet ve yönetimde istikrar, bu ikisini beraber gerçekleştirmek mümkün değil, birbiriyle yarışan kavramlar, bu nedenle aralarında denge olması lazım. Bu yalnızca Türkiye’nin değil, başka ülkelerin de problemi olduğunu görüyoruz” dedi. Seçmenlerin yaşadıklarına göre tercihte bulunduğunu belirten Demirel, yaklaşan 1 Kasım seçimleri için yorumda bulunarak, seçmenin gözlemlemesi, kısa vadeli bakmaması lazım, geniş bakması lazım, dedi. Demirel, Türkiye için uygun seçim modelinin bilim insanlarıyla tartışıldığı sempozyumun yayına dönüştürülerek kamuoyuna sunulacağını da ekledi.
“BU SEÇİMDE İSTİKRAR ÖNDE”
Seçim sisteminin, temsilde adaletin sık sık tartışma konusu haline geldiğini belirten Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, temsilde adalet ve istikrarın tam olarak sağlanamayacağını ancak aralarında orta nokta bulunabileceğini ifade etti: “1940lardan beri birçok seçim sistemi denenmiş, neredeyse hiçbirinde temsilde adaleti ve istikrarı tam olarak sağlayan bir yöntem bulunabilmiş değil. Dönem dönem yönetimde temsilin ortaya çıktığı, dönem dönem istikrarın öne çıktığı zamanlar oldu. Türkiye’de on yılın üzerinde istikrar dönemi yaşandı ama bu istikrar döneminde de temsilde adaletin eksik kaldığı da tartışıldı”. Prof. Dr. Musa Duman istikrar ve temsilde adalet arasından birini seçip diğerinden vazgeçmenin mümkün olamayacağını ancak birinin öncelenebileceğini söyledi. Yaklaşan 1 Kasım seçimlerinde siyasilerin temsilde adalet ve istikrar söylemlerini değerlendiren Prof. Dr. Musa Duman istikrarın ülkenin geleceği açısından önemli olduğu bir dönemde bulunulduğunu ifade etti: “Ben bu seçim döneminde istikrarın önde olacağını düşünüyorum. Gelişmiş toplumlarda, Batı’da da bu böyle olmuş, biz de geçen bu zaman içerisinde istikrarın daha önemli olduğunu, siyasi istikrarın ekonomik, toplumsal istikrarı beraberinde getirdiğini yaşadık”.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.