Prof. Dr. Nadiri’den Ailelere Tercih Uyarısı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, Tercih Yapacak Öğrencilere Çağrida Bulundu.

Prof. Dr. Nadiri’den Ailelere Tercih Uyarısı
banner230
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri tercih yapacak öğrencilere çağrıda bulundu.
Prof. Dr. Nadiri, öğrencilerin hayatlarının en önemli dönüm noktalarından birisindes olduklarına uyarısında bulunarak “ Bu hafta yapacağınız tercih, gelecekteki iş hayatınızda belirleyici rol oynayacak.
Biliyorum ki hem aileleriniz hem de çevreniz size tercihlerinizle ilgili çeşitli telkinlerde bulunuyorlar, bu aşmada özellikle büyüklerinizin tecrübelerinden yararlanmaya çalışın, tercihinizi yaparken kendi hayallerinizi ve yeteneklerinizi göz önünde bulundurun ve ailenizin telkinlerini de göz ardı etmeyin” ifadesini kullandı.
AİLELERE ÖNEMLİ ÇAĞRI
Öğrencilerin tercih döneminde ailelere büyük görevler düştüğünü kaydeden Prof. Dr. Nadiri şunları dedi:
“ Onlardan ricam kendi hayallerinden çok çocuklarının hayallerinin gerçekleşmesi için çaba göstersinler. Çünkü yaptığımız araştırmalarda elde ettiğimiz çok önemli bir sonuç var. Tercihlerini özgür iradeleriyle yapan çocuklar hem eğitim aldıkları dönemde hem de iş hayatında diğer öğrencilere göre daha başarılı oluyorlar. Ailelerimiz kritik noktalarda görüşlerini tabi ki çocuklarıyla paylaşacak ancak bunun bir ölçüsü olmalı, özellikle bu yaş dönemindeki gençlerimizin ileriki hayatlarını kökten etkileyecek dayatmalarda bulunmasınlar.
EN İYİ YÖNTEM İKNA
Çeşitli sebeplerden dolayı tercih yapacak öğrencinin kaderini kendimiz belirlemeye ihtiyaç duyuyorsak bu noktada ikna etmek için, düşüncemizi detaylı olarak çocuğumuzla paylaşmalıyız. Unutmayalım ki çocuğumuz artık bizim söylediğimiz şeyleri değerlendirebilecek, önemli kararlarını kendi verebileceği yaşta. Umuyorum ki öğrencilerimizin yapacağı tercihler çok hayırlı olur ve bugün tercih yapacak öğrencilerimiz gelecekte çok iyi yerlere gelirler.”
YÜKSEKEĞİTİM ADASI KUZEY KIBRIS
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi olarak gençlerin üniversite hayatlarına adaptasyonlarını sağlama noktasında çok önemli bir mesafe kat ettiklerini kaydeden Prof. Dr. Nadiri, şunları kaydetti:
“ Türkiye deki velilerimiz öğrencilerini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yollarken Türkiye’nin herhangi bir şehrine gönderiyormuş gibi rahat olsunlar. Donanım olarak çok iyi bir seviyede olan üniversitemizde tüm imkânlar fazlasıyla mevcut. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde eğitim alacak öğrencilerimiz en son teknolojik imkânlar ve profesyonel eğitim kadrosu sayesinde iş hayatına hazır bireyler olarak üniversitemizden mezun olma şansını yakalıyor.Bir öğrencinin ihtiyaç duyabildiği her türlü konfor ve sosyal aktivitenin bulunduğu kampüsümüzde başka hiçbir yere gitme ihtiyacı hissetmeden eğitim hayatını tamamlayabiliyor.
YORUM EKLE