“Öğrenciler Modern Dünyanın Gereklerine Hazırlanmalı”

Tercih telaşı yaşayan üniversite adaylarına tavsiyelerde bulunan İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Çağrı Bağcıoğlu, değişen dünya ile beraber öğrenicinin sadece bir mesleğe değil, hayata hazırlanması...

Eğitim 09.07.2015, 09:52
“Öğrenciler Modern Dünyanın Gereklerine Hazırlanmalı”
banner230
Tercih telaşı yaşayan üniversite adaylarına tavsiyelerde bulunan İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Çağrı Bağcıoğlu, değişen dünya ile beraber öğrenicinin sadece bir mesleğe değil, hayata hazırlanması ve kişisel yetkinliklerini geliştirmeyi hedeflemesi gerektiğini söyledi.
Üniversite adayları, yıllar süren emekleri sonucunda ulaştıkları tercih dönemine yoğun stres altında ‘merhaba’ diyor. Adaylar, mesleki kariyerlerinin en önemli adımı olan bu dönemde, henüz sınav gerginliğini atlatamadan çevresel faktörlerin stresiyle karşı karşıya geliyor. Özellikle bölüm seçerken enformasyon bombardımanı altında kalmalarına rağmen, değişen dünyanın gerektirdiği şekilde yetkinliklerini geliştiren adaylar ise bir adım öne çıkıyor. Adaylara, bölüm seçimi konusunda tavsiyelerde bulunan İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Çağrı Bağcıoğlu, “Üniversitenin görevi, öğrenciyi bir mesleğe değil, her mesleğe hazırlamaktır” dedi. Modern dünyada bir bölüm ve bir meslek olayının dışına çıkıldığını ifade eden Çağrı Bağcıoğlu, “Öğrencilerimiz kariyer hayatları boyunca belki de birbiriyle çok ilgisi olmayan birden fazla meslek alanına yönelecekler. Bu nedenle bir üniversitenin görevi, öğrenciyi bir mesleğe değil, her mesleğe hazırlamaktır. Öğrenci seçtiği bölümün özelliklerinin dışında, eleştirel yaklaşımı, özgüveni, global dünyayı algılayabilmesi, yabancı dilini geliştirmesi ve ilgi duyduğu alanda uzmanlaşabilmesi gibi yetkinliklerini ilerletmeli. Ayrıca çift anadal, yandal ya da yüksek lisans yaparak, değişik programlardan dersler alarak, mesleki opsiyonlarını da genişletmeli” diye konuştu. Üniversiteye yeni başlayacak bir öğrenci için ‘balıkçı’ benzetmesinde bulunan Bağcıoğlu, “Öğrenciler kendilerini balığa çıkacak bir balıkçı gibi düşünerek ellerindeki ağı genişletebilecekleri bir programa girerlerse daha başarılı olurlar” dedi.
“İŞTE BURADA OLMAK İSTİYORUM”
Adaylara, tercih döneminde stres yaşamadan en doğru şekilde ilerlemeleri tavsiyesinde bulunan Çağrı Bağcıoğlu, ‘İşte burada olmak istiyorum’ dedikleri yeri tercih etmeleri gerektiğini söyledi. Özellikle son 15 yılda hızlı şekilde üniversiteleşme yaşandığını belirten Bağcıoğlu, “Son gelişmelerle beraber öğrencilerin, devlet ve vakıf üniversitelerinin yanı sıra yurtdışı opsiyonları da var. Fakat her üniversite, her öğrenci için uygun olmayabiliyor. Öğrencinin öğrenme şekli, yaklaşımı, ilgilendiği alan ve geldiği yer gibi birçok faktör, bu konuda belirleyici oluyor. ‘Şu okul iyi, bu okul kötü’ demek yerine öğrencinin kendini iyi hissettiği ve kampüse geldiğinde ‘İşte burada olmak istiyorum’ dediği yeri seçmesi önemli” ifadelerini kullandı.
İKİ BÖLÜM ÖNE ÇIKIYOR
Son dönemlerde mesleğe ve pratiğe yönelik programların öne çıktığını belirten Çağrı Bağcıoğlu, özellikle yeni açılan Dijital Oyun Tasarımı ve Spor Yöneticiliği bölümlerinin bu senenin önde gelen yeni inovasyonları arasında yer aldığının belirtti. Yeni açılan bölümlerin gelecek vadettiğini ifade eden Bağcıoğlu, “Dijital Oyun Tasarımı’nı, mesleğe ve pratiğe yönelik bir program olarak düzenledik. Uluslararası bağlantıları kuvvetli bir bölüm. Özellikle oyun sadece bir belli bir grup içerisinde değil, bütün iş hayatını ve öğrenmeyi de etkileyen bir alan haline geldi. Spor Yöneticiliği ise sporu son zamanlardaki tartışmaların dışında, geniş kapsamı ve büyük endüstrisinin yönetimi ile işin içine alıyor. Bu bölümü de kulüplerinin ve organizasyonlarının ihtiyacı olan yöneticileri eğitecek bir program olarak büyük iş ortaklarıyla beraber kurguladık” şeklinde konuştu.
DANIŞMANLIK HİZMETİ
Adayların heyecan katsayısını arttıran tercih dönemi, eğitim kurumlarının verdiği danışmanlık hizmetleriyle daha sağlıklı ve kolay hale geliyor. Kafalarındaki soru işaretleriyle danışmanlık merkezlerine gelen adaylar, net fikirlerle ayrılıyor. En eski vakıf üniversitelerinden biri olan İstanbul Bilgi Üniversitesi de tecrübelerini, profesyonel ekibiyle bir araya getirerek tercih yapacak adaylara danışmanlık desteği veriyor. Merkez kampüsü olan Santralistanbul’un yanısıra Ankara, Antalya, Adana, İzmir ve Bursa’da tercih yapacak adaylara yol gösteren İstanbul Bilgi Üniversitesi, gün içinde binlerce genci misafir ediyor. Öğrencilere ve ailelerine bilgilendirme seminerleri ve toplantıları yaptıklarını belirten Çağrı Bağcıoğlu, “Tercih dönemini, 30 bölümün seçilebildiği, değişik puanların hesaplandığı ve farklı opsiyonların olduğu karışık bir süreç. Adayların bu süreç içerisinde hata yapmalarını engelleyecek bir sistemimiz ve uzman danışmanlarımız var. Haftasonu da dahil olmak üzere tercih yapacak adayları kampüsümüze bekliyoruz” dedi.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
21°
açık
Namaz Vakti 14 Ekim 2019
İmsak 05:21
Güneş 06:43
Öğle 12:32
İkindi 15:40
Akşam 18:12
Yatsı 19:28

Gelişmelerden Haberdar Olun

@