Bahçeşehir Koleji Stem Okulu Üreten Nesiller Yetiştiriyor

Bahçeşehir Koleji tek yönlü eğitim anlayışını değiştiriyor. STEM+A eğitimi ile öğrencileri araştıran, tasarlayan ve üreten bireyler olarak yetiştirmeyi hedefliyor.11 yıldır Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesinde uygulanan ve ulusal...

Bahçeşehir Koleji Stem Okulu Üreten Nesiller Yetiştiriyor
banner230
Bahçeşehir Koleji tek yönlü eğitim anlayışını değiştiriyor. STEM+A eğitimi ile öğrencileri araştıran, tasarlayan ve üreten bireyler olarak yetiştirmeyi hedefliyor.
11 yıldır Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesinde uygulanan ve ulusal ve uluslararası başarılar elde edilmesini sağlayan STEM eğitimi, artık tüm Bahçeşehir Koleji kampüslerinde anaokulundan liseye kadar tüm birimlerde uygulanıyor.
STEM NEDİR?
STEM, Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma. Fen öğretimini kapsayan alanların ilk ve orta öğretimde bir bütün olarak değil de, birbirinden ayrı olarak öğretilmesinin sakıncalarını bertaraf etme fikrine dayanıyor ve dünyada giderek daha fazla önem kazanıyor. ABD’de 2012 yılından beri Başkan Barack Obama STEM eğitiminin önemine dikkat çekiyor. Eyaletlere STEM konusunda öğretmen yetiştirmek için ödenek ayrılıyor.
Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi’nde STEM eğitimi 11 yıldır uygulanıyor ve öğrencilerin aldığı akademik başarılar, gerçekleştirdikleri projeler, ulusal ve uluslararası yarışmalarda elde ettikleri, STEM eğitiminin doğru uygulandığında ne kadar başarılı sonuçlar alındığını gösteriyor. 2015-2016 eğitim döneminden itibaren STEM eğitimi bütün Bahçeşehir Koleji kampüslerinde uygulanarak ilk ve orta öğretime değer katacak bir eğitim sistemi hayata geçiriliyor.
STEM OKULU OLMAK NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?
Bahçeşehir Koleji’nde uygulanan STEM eğitiminin amacı temel bilimlerin ortaya koyduğu kuramsal bilgileri alıp teknoloji ve mühendislik eğitimi ile harmanlayarak, düşündüğünü hayata geçirebilen, hayata değer katacak ürünler ortaya koyabilen, 21. yüzyıl becerilerine sahip bireyler yetiştirmek. Bahçeşehir Koleji’nin STEM eğitimine ağırlık vermesinin sebepleri günümüzde 21. yüzyıl becerilerine sahip bireyler yetiştirmenin yolunun STEM eğitiminden geçmesi, STEM eğitiminin, dünyadaki eğitim reformunun merkezinde yer alması ve giderek daha çok önem kazanması, başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerde bir devlet politikası olarak uygulanması. U.S. Department of Education’ın 2015 raporuna göre Türkiye’de STEM İş Alanlarında 2010-2020 arasında matematikçilerde yüzde 16, bilgisayar sistemleri analistlerinde yüzde 22, sistem yazılımı geliştiricilerinde yüzde 32, medikal bilimcilerde  yüzde 36, biyomedikal mühendislerde yüzde 62 ve tüm mesleklerde ise yüzde 14 oranında büyüme bekleniyor.
STEM+A
Bahçeşehir Koleji  STEM eğitiminin öncülüğünü yaparken üretime ve yaratıcılığa etkisi olan tasarım boyutunu da katıyor ve böylece bütünsel bir eğitim anlayışı sunuyor: STEM+A (Art). Sanat, tasarım ve yaratıcılık ekseninde öğrencilerin projelerini ürüne dönüştürme ortamı sunuluyor. Bahçeşehir Kolejinin uyguladığı STEM eğitiminin en önemli farkı, dil eğitiminin yanı sıra sanatı ve tasarımı da eğitim modelinin ayrılmaz bir parçası haline getirmesi. Bahçeşehir Koleji olarak, anadil, yabancı dil, sanat ve tasarım eğitimini bütünsel eğitimin ayrılmaz birer parçası olarak görüyoruz ve öğrencilerini bu vizyonla yetiştiriyor.
STEM+A MERKEZLERİ
Tüm Bahçeşehir Koleji kampüslerinde oluşturulan STEM CENTER (STEM Merkezleri) fen laboratuarı, bilgisayar laboratuarı, inovasyon laboratuarı, üretim atölyesi, sanat atölyesi gibi farklı alanları tek mekanda topluyor. Disiplinlerarası çalışma ve üretim için STEM Center uygun eğitim ortamı sunuyor.
SERTİFİKALI EĞİTMENLER
STEM eğitiminin başarıya ulaşmasında en önemli etken fiziki ortam ve müfredat yanında öğretmenlerin başarısında yatıyor. Bu nedenle Bahçeşehir Koleji STEM eğitimi sertifikası olan eğitimcilerle çalışıyor. Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi STEM Eğitim Merkezi tarafından verilen eğitime katılan öğretmenler STEM Eğitimcisi Sertifikası alarak Bahçeşehir Koleji’nde eğitim vermeye başlıyor.
STEM bilincinin yaygınlaştırılması ve daha iyi anlaşılması için velilerimize yönelik STEM eğitimleri de veriliyor.
YORUM EKLE