Altınyıldız Koleji'nde Avogadro (Mol) Günü Kutlandı

Eğitim 24.10.2019, 15:18 24.10.2019, 16:33
Altınyıldız Koleji'nde Avogadro (Mol) Günü Kutlandı
banner230

     Avogadro günü, Altınyıldız Fen ve Anadolu Lisesinde seminerler, duvar gazeteleri, panolar ve çeşitli etkinliklerle kutlandı. Geleceğin bilim insanları Altınyıldız’da yetişmeye devam ediyor.

         Türkiye'nin örnek okulu, MEB Kalite Beratlı, Avrupa Dil ve Tubitak ödüllü Özel Altınyıldız Eğitim Kurumları kendine özgü eğitim modeliyle öğrencilerini geleceğe hazırlamaktadır.

          Bilim Fen ve Teknolojinin globelleşen dünyada her geçen gün önem arz etmesi anın değerlendirilmesinden geçmektedir. Bilginin zamanında sunulması ve istendik davranışa dönüşerek öğrenme işleminin oluşması içinde, Bilim ve Fen de çığır açan önemli gün ve bilim insanları tanıtılarak öğrenme faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

         Avogadro günü kimya alanında bir ölçüm birimi onuruna 23 Ekim'de kimya öğretmenleri ve kimyagerler tarafından kutlanan bir gündür. Aynı zamanda mol günü olarak ta anılmaktadır. Mol atomlar ve moleküller gibi kimyasal varlıkları ölçer.

        Avogadro sayısı bir elementin bir molündeki atom sayısı ya da bir bileşiğin bir molündeki molekül sayısı olarak tanımlanır. Mol atom sayısı deneysel olarak hesaplanarak 6.02 x 10 23 olarak bulunmuştur. Sayı İtalyan bilim adamı Amedeo Avogadro'nun ismi verilmiştir.

       Avogadro gününün amacı insanları kimyaya ilgi duymaya teşvik etmektir. Aynı zamanda insanlar mol biriminin etrafındaki ilginç gerçekler hakkında bilgilendirilir.

 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@