2016 DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Önlisans mezunlarının Google’da en çok aradığı “DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?” cümlesi oldu. Önlisans mezunları heyecanla sonuçlarının açıklanmasını bekliyor.

Eğitim 14.10.2016, 08:20 14.10.2016, 08:26
2016 DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?
banner230

DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Binlerce üniversite öğrencisi DGS tercih sonuçlarını merak ediyor. Peki DGS tercih sonuçları nereden öğrenilir? Üniversite eğitimine AÖF (açıköğretim) üniversitesinden devam etmek isteyen öğrenciler DGS tercih sonuçlarını bekliyor. İşte DGS tercih sonuçlarının açıklama tarifi

DGS tercih sonuçları için tıklayınız

7 Ekim Cuma günü itibariyle sonra eren DGS tercih sonuçları merakla bekleniyor.  Sınav sonuçlarının geç açıklanması eğitim öğretim yılının başlaması ile adaylar eğitim sürecine geç katıldığı için bu hafta açıklanması bekleniyor. Adaylar kontenjanlara ve tercihlerine göre gerekli yerlere yerleştirilecekler. DGS Yerleştirme sonuçları, Ekim 2016 tarihinde ÖSYM'nin (sonuc.osym.gov.tr) internet adresinden açıklanacaktır. Yukarıda yer alan bağlantıdan sonuç ekranına ulaşabilir 2016 DGS (Dikey Geçişs Sınavı) tercih sonuçları açıklandığı andan itibaren erişebilirsiniz.

Kurumun çalışma takvimine bakıldığında şöyle bir sonuç ortaya çıkıyor: Kurum sınav veya başvuru sonrası değerlendirmeye alır. Değerlendirme sınavın veya başvurunun çoğunluğuna göre değişir. En az 1 hafta en geç 2 hafta için sonuçlar açıklanır. 7 Ekim’de biten başvurularda tarih baz alındığında DGS tercih sonuçları 14 Ekim’de veya 21 Ekim açıklanabilir.

Sonuçlar sonuç.osym.gov.tr adresinden öğrenilecektir. 

SONUÇLAR AÇIKLANDIKTAN SONRAKİ SÜREÇ NASIL OLACAK?

ÖSYM DGS tercih sonuçlarını açıkladıktan sonra, kurum sınav sonuçlarını ve belgelerini önlisans mezunlarının kazandığı üniversiteye gönderecektir. Kurum sonuçları, adayların evlerine postahane aracı ile eve göndermeyecektir.

SINAVA GİRİP BAŞVURU YAPMAYAN ÖĞRENCİLERİN DURUMU?

Sonuçlar açıklandıktan sonra, sınava girip başarılı olan ama başvuru yapmayan öğrenciler için kurum “ek yerleştirme” kontenjanı açacak. Ek yerleştirme ücreti ise 15 lira.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@