06 Ekim 2015 Salı 09:02
2015 DGS Ek Yerleştirme Kontenjanları
banner230

2014-DGS Ek Yerleştirme tercihleri 24-31 Ekim 2014 tarihleri arasında alındı.

 

Geçen senenin yerleştirme tarihleri göz önüne alındığında 2015 DGS Ek Yerleştirme işlemleri Ekim ayının 20’sinde başlayacak. 2015 DGS EK Yerleştirme sonuçları ise Kasım ayını başlarında açıklanacak.

 

YERLEŞTİRME SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ VE KAYIT İŞLEMLERİ

 

Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin İnternet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayları göstere fotoğraflı yerleştirme sonuçları, adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ÖSYM tarafından elektronik ortamda gönderilecektir.

 

2015 DGS sonuçlarına göre bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilen adayların kayıt hakları yalnız 2015-2016 öğretim yılı için geçerlidir. Bir yükseköğretim programına yerleşenler kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. Bir öğrencinin, aynı öğretim yılında, birden fazla yükseköğretim kurumunda (açık öğretim programları hariç) kayıtlı öğrenci olarak öğrenimini sürdürmesi mümkün değildir.

 

ÖSYM’nin gerek yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri gerekse yükseköğretim kurumları arasındaki yatay geçiş işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki bütün başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir.

 

EK YERLEŞTİRME

 

2015-DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır. Bu durumunda adaylar, 2015-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM’nin İnternet sitesinden öğreneceklerdir.

 

Ek Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin İnternet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonraki 3 gün içerisinde adayların

yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaydan yerleştirme ücreti alınmaz. Ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (15,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmaz.

 

2015 DGS KAYIT İŞLEMLERİ NASIL OLACAK?

 

2015-DGS sonuçlarına göre bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilen adayların kayıt hakları yalnız 2014-2015 öğretim yılı için geçerlidir. Bir yükseköğretim programına yerleşenler kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. Bir öğrencinin, aynı öğretim yılında, birden fazla yükseköğretim kurumunda (açık öğretim programları hariç) kayıtlı öğrenci olarak öğrenimini sürdürmesi mümkün değildir.

Bu konudaki bütün başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir.

 

DGS (dikey geçiş sınavı)

 

iki yıllık meslek yüksek okullarından mezun olduktan sonra her yıl tekrarlanan ve her yıl sınava girme hakkınızın bulunduğu dört yıllık lisans öğrenimine geçiş sınavıdır.Bu sınavın güzel yanı, LYS’den mühendislik, mimarlık vb. gibi kazanılması zor olan bölümlerin kazanılmasının kolay olması.Bu sınavda LYS’den daha kolay olmak üzere 80 sayısal 80 adet sözel sorudan oluşuyor. Tabi ki buradaki handikap ise LYS’den daha kolay olan bu soruların sınava giren herkese sorulması.

DGS EK YERLEŞTİRME HAKKINDA SON DAKİKA AÇIKLAMASI!

Sınavı kazandıktan sonra kazandığınız okula kayıt yaptırıyorsunuz ve intibak dönemi başlıyor. İntibak dönemi 3 dönem sürüyor ve 3 dönemde ilk yılda almadığınız derslerden alıyorsunuz. Daha önce okuduğunuz derslerden muaf olarak bu dersleri geçmek zorundasınız. Bazı okullarda tek dersten kalsanız dahi ilişiğiniz kesilir. Ancak bu durum üniversiteye göre değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin; Marmara üniversitesi 1 zayıf gelse 1 dönem uzuyor ve atılmıyorsunuz. Diğer üniversitelerde de bu ve buna benzer bir anlayış olabiliyor. Ayrıca geçmiş dönemlerde uygulanan intibaktan önce okunan İngilizce hazırlıktan atılma kalktı.

 

Askerlikle ilgili kısmına gelince AÖF’de intibak okuyorsanız askerliğiniz intibakı bitirip 3.sınıfa geçene kadar tecil edilmeyecektir. Örgün öğretimde okuyorsanız intibakta 29 yaşınız olana kadar teciliniz sürecektir. Kazanılma olmasa da intibak döneminin verdiği gazla ve daha önce 2 yıllık okulda aldığımız eğitim sayesinde okuması zevkli ve kolay olacaktır.

Son Güncelleme: 06.10.2015 09:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.