Kosova’daki Türk Vatandaşları Sandık Başına Gitti

1 Kasım’da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için yurt dışında oy verme işlemi Kosova’da bugün başladı. Kosova’nın başkenti Priştine’de yaşayan Türk seçmenler de oylarını kullanmak için bugün sandık başına gitti....

Kosova’daki Türk Vatandaşları Sandık Başına Gitti
banner230
1 Kasım’da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için yurt dışında oy verme işlemi Kosova’da bugün başladı. Kosova’nın başkenti Priştine’de yaşayan Türk seçmenler de oylarını kullanmak için bugün sandık başına gitti. Türkiye’nin Priştine Büyükelçiliği’nde kurulan iki sandıkta oy kullanma işlemi yerel saat ile 09.00’da başladı.
Büyükelçilik önünde erken saatlerden itibaren yoğunluk oluşturan Türk seçmenler sandıkların açılmasını bekledi. Yerel saat ile 09.00’da başlayan oy kullanma işleminde büyükelçilik binası önünde oluşturulan kuyruk, seçimlere büyük ilgi olduğunu gösterdi. Priştine Büyükelçiliği’nin önüne gelen vatandaşlar, yapılan güvenlik kontrolü sonrası seçim sandıklarının bulunduğu alana alındı.
Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ve Büyükelçilik personeli de vatandaşlarla birlikte oy kullandı. Sandıkların açılmasının ardından açıklama yapan Büyükelçi Kıvılcım Kılıç, yurt dışı oy kullanma işlemi çerçevesinde bugün Priştine Büyükelçiliği’nde Kosova’da yaşayan Türk vatandaşları için oy verme işlemini başlattıklarını belirtti.
Sabah saat 09.00 itibariyle Türk vatandaşlarının oy kullanmaya başladığını kaydeden Büyükelçi Kılıç, gün boyunca oy verme işleminin devam edeceğine işaret ederek, “Sabah erkenden geldik. Bizler buradayız. Hazırlıklarımız yaptık. Seçmen kurulu başkanlarımız, üyelerimiz görev yerlerini aldılar. Huzurlu bir şekilde oy verme işlemi başladı. Büyük bir ilgi var. İnşallah akşama kadar da işlemleri tamamlamış olacağız. Güzel bit katılım olacağını umuyorum” ifadesini kullandı.
Kosova’da bin 200’e yakın seçmenin olduğunu hatırlatan Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, "Tüm vatandaşlarımızı en doğal vatandaşlık haklarını yerine getirmeleri için davet ediyoruz. Huzurla, sağlık içerisinde oylarımızı kullanacağız. Bu seçimlerin, vatandaşlarımız, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.
Oyunu kullanan Kosova’daki Türk vatandaşlarından İlyaz Pistil, vatandaşlık görevini yerine getirmek için oy kullandığını belirterek, seçimlerin, Türkiye, Balkanlar ve Ortadoğu için hayırlı olmasını ve barışın çimentosunu teşkil etmesini temenni etti.
Baki Gök isimli bir diğer Türk vatandaşı ise “Demokratik hakkımı kullandım. Herkese hayırlı olsun” dedi. Mehmet Taştan da, “Yurt dışındaki oy kullanma görevimizi yerine getirdik. Hayırlı olsun” ifadesini kullandı.
Kosova’da çalışmakta olan Zeki Korkut ise 1 Kasım’da yapılacak genel seçimler için oy kullandıklarını söyleyerek, seçimlerin herkese hayırlı uğurlu olmasını diledi.
Kosova’da kayıtlı yaklaşık bin 200 Türk seçmen saat 21.00’e kadar oy kullanabilecek. Kosova’da oy kullanma işleminin tamamlanmasının ardından kullanılan oylar, Türkiye’ye ulaşacak ve 1 Kasım’da Türkiye’de oy verme işleminin tamamlanmasının ardından yurt dışından gelen oylar yurt içindeki oylarla birlikte sayılacak.
YORUM EKLE