21 Mayıs 2015 Perşembe 15:51
KKTC’ Deki Üniversiteler İle İlişiği Kesilenlere Af Gündemde
banner230
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yükseköğretim Yasası tahtında faaliyet gösteren yükseköğretim kurumlarından ilişiği kesilenlere af getirilmesi gündemde olduğu bildirildi.
KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler’in yaptığı yazılı açıklamaya göre 65/2005 Sayılı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yükseköğretim Yasası Tahtında Faaliyet Gösteren Yükseköğretim Kurumlarından İlişiği Kesilenlere Öğrenimlerine Devam Edebilme Hakkı Verilmesine İlişkin (Geçici Kurallar) (Değişiklik) Yasa Tasarısı hazırlandı. Bahse konu esas yasa, Türkiye Cumhuriyeti’nde çıkartılan affa paralel olarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren yükseköğretim kurumlarında eğitim gören ve her ne sebeple olursa olsun yükseköğretim kurumlarından ilişiği kesilenlere tamamlayamadıkları öğrenimlerine devam edebilme imkânı sağlamak amacıyla hazırlanmış ve 2009 yılında yürürlüğe girmişti. Esas yasa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yükseköğretim Yasası’na bağlı olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren yükseköğretim kurumlarının hazırlık sınıfı dahil, ön lisans, lisans tamamlama, lisans, pedagojik formasyon, lisansüstü ve sanatta yeterlilik öğrenimi gören ve her ne sebeple olursa olsun yükseköğretim kurumları ile ilişiği kesilen ve/veya öğrenimlerini tamamlayamayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti ve diğer ülke yurttaşlarını kapsadığı kaydedildi.
Esas yasa ilk çıktığı tarihte ilişiği kesilenlere, yasada öngörülen şartlara bağlı olarak belirli bir süre hakkı verildi. Daha sonra yine 2011 yılında Esas Yasa içerisinde yapılan değişiklikle, başvuru süreleri yeniden düzenledi. Açıklamaya göre son olarak Kasım 2014 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nde bu yönde yeniden bir düzenleme yapılmasıyla, benzer yönde bir uygulamanın KKTC’de de hayata geçirilmesi hususunda gelen talepler doğrultusunda, ilişiği kesilen öğrencilerin yeniden ilgili yükseköğretim kurumlarında öğrenimlerine devam edebilmelerini ve/veya yükseköğrenimlerinin tamamlamalarını sağlamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖDAK işbirliğinde ilgili tasarı hazırlandı. Yasa tasarısı ile başvuru süresi yeniden düzenlenerek, ilişiği kesilenlere bir yıllık başvuru süresi verilmesi öngörüldü.
YÜKSEK ÖĞRENİMDE AF ÖNGÖREN TASARIYA MECLİSTE OY BİRLİĞİYLE İVEDİLİK
KKTC Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında milletvekillerinin güncel konuşmalarıyla çeşitli konular Meclis gündemine taşındı. Toplantıda ilk olarak onaya ve bilgiye sunuş işlemleri yapıldı. Bu bölümde Başbakanlık’ın İdari Kamu ve Sağlık İşler Komitesi gündeminde bulunan, “KKTC Yükseköğretim Yasası Tahtında Faaliyet gösteren Yükseköğretim Kurumlarından İlişiği Kesilenlere Öğrenimlerine Devam Edebilme Hakkı Verilmesine İlişkin (Geçici Kurallar) (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere okundu. Tezkere üzerine söz alan ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi ( UBP) Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, üniversite öğrencilerine verilecek eğitim hakkının yerinde bir düşünce olduğunu ifade ederek, partisinin bu tezkereye olumlu oy vereceğini söyledi.
Çavuşoğlu’nun konuşmasının ardından tezkere oy birliği ile onaylandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.